Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti zakona o financiranju občin, začetem z zahtevo Mestne občine Ljubljana (MOL) in občin Trzin, Šempeter-Vrtojba in Log-Dragomer, na seji 15. februarja soglasno zavrnilo predlog, naj se do končne odločitve ustavnega sodišča zadrži izvrševanje zakona o financiranju občin. Hkrati je ustavno sodišče sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so danes sporočili z ustavnega sodišča.
Ustavno sodišče ocenjuje, da bi morebitno zadržanje izvrševanja zakona povzročilo težko popravljive škodljive posledice za celoten sistem financiranja javne porabe, v primeru nadaljevanja izvrševanja zakona pa škodljive posledice niso nepopravljive. Ob morebitni ugoditvi zahtevi ali njenemu delu bi jih bilo mogoče odpraviti v okviru sicer predvidenega sistema nakazovanja občinskih prihodkov. Glede na navedeno je ustavno sodišče predlog za začasno zadržanje zavrnilo. Hkrati je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno.
Janković: Odločitev življensko pravilna
Ljubljanski župan Zoran Janković odločitve ustavnega sodišča, da ne zadrži izvrševanja zakona o financiranju občin, ne razume kot poraz, ampak kot življenjsko pravilno. Ob odločitvi ustavnega sodišča, da bo zahtevo štirih občin za oceno ustavnosti zakona o financiranju občin obravnavalo absolutno prednostno, pa je Jankovič danes dejal, da "srečno upa, da bodo v nadaljnji obravnavi spoznali krivico, ki je bila storjena Ljubljani, in da bodo to tudi odpravili".
"Pravijo, da bi bila s tem povzročena nepopravljiva škoda za javne finance in 206 občin, ki so v fazi sprejemanja proračuna, in da se škoda, ki nastane s tem zakonom in je povzročena štirim občinam, lahko kasneje odpravi," je obrazložitev povzel župan. Ocenil je, da je bila odločitev sprejeta z razumom.
Janković je trdno prepričan, da bo prevladal razum, tako v čustvih kot v proračunu. Ponovil je, da se mora ta zakon, ki je Ljubljani odvzel 56,8 milijona evrov, popraviti. To je po Jankovićevih besedah mogoče ali v dogovoru z vlado ali pa preko ustavnega sodišča.
"Zelo vesel bi bil, če bi bilo to narejeno v dogovoru z vlado," je dejal župan. Ocenil je, da sklep ustavnega sodišča ne bo vplival na pogovore z vlado, in pojasnil, da je terminski plan srečanj s posameznimi ministrstvi določen. Opravili so razgovore pri treh ministrih in tudi sklepi, ki se pripravljajo na osnovi razgovorov, so po Jankovićevih besedah operativni.
Ljubljanska podžupanja Jadranka Dakič pa se je v petek sestala s predstavniki ministrstva za finance, da bi ugotovili, koliko bo MOL pravzaprav izgubila zaradi zakona o financiranju občin. Janković je pojasnil, da so poiskali dokumente, ki dokazujejo, da imajo prav na MOL.
DZ in vlada: Predlog ni utemeljen
Glede predloga za začasno zadržanje zakona je ustavnemu sodišču odgovoril DZ, svoje stališče pa je poslala tudi vlada. Oba menita, da predlog ni utemeljen. Zakon občinam z obsegom primerne porabe zagotavlja sredstva, ki so nujna za izvajanje njihovih zakonskih nalog. Po novi ureditvi naj bi bile manj odvisne od državnega proračuna, izkoristiti pa naj bi morale tudi vse možnosti za uvedbo samostojnih virov za zagotavljanje finančnih sredstev. Vlada tudi pojasnjuje, da bi bilo ob morebitnem zadržanju izvrševanja zakona in vzpostavitvi prej veljavnega sistema treba spremeniti in temu dejstvu prilagoditi tudi prihodke in odhodke v državnem proračunu ter predpise, ki urejajo njegovo izvrševanje, so zapisali v obrazložitvi.
'Očitki ne držijo'
Na ministrstvu za finance so se odzvali na odločitev ustavnega sodišča. Kot pravijo je vlada ves čas poudarjala, da utemeljitve predlagateljev, da jim bodo z izvajanjem zakona o financiranju občin nastale težko popravljive posledice, ker bi ostali brez potrebnih sredstev za izvajanje dejavnosti lokalnega pomena, kakor tudi za financiranje potrebnih razvojnih projektov, ne držijo. Tudi navedba predlagateljev, da bi se v času zadržanja izvajanja zakona občine financirale po starem zakonu in jim zato ne bi nastala nikakršna škoda, saj so se po starem zakonu vsa leta povsem ustrezno funkcionirale, očitno ne drži.
Zakon o financiranju občin je naravnan tako, pravijo na ministrstvu, da so vsem občinam zagotovljeni stabilni viri financiranja. Z novim zakonom o financiranju občin se izboljšuje razporejanje javnih sredstev, zagotavljajo se stabilnejši viri financiranja in povečujejo se prispevni deleži lastnih finančnih virov, kot na primer različne koncesijske dajatve in nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.