Dan pred ustanovno sejo državnega zbora in po številnih ugibanjih je danes jasno: Borut Pahor je le sprejel kandidaturo za predsednika državnega zbora. Poslanska skupina SD je na današnjem informativnem sestanku že prispevala podpise za vložitev Pahorjeve kandidature. Kot je potrdil začasni vodja poslanske skupine Samo Bevk, bodo kandidaturo vložili v sredo. Pahorja je danes v ljubljanskem kliničnem centru obiskal najverjetnejši mandatar Zoran Janković, je povedala novinarka 24UR Katja Šeruga. Po njenih informacijah naj bi kar nekaj poslancev dvomilo, da je Pahorjeva kandidatura usklajena z Jankovićem, kar se je pozneje tudi izkazalo za resnično.
Zvečer je pred novinarje namreč stopil tudi Janković, ki je dejal, da je kandidatka njegove stranke za mesto predsednice parlamenta nekdanja ljubljanska mestna svetnica Maša Kociper. Ta je bila na nedavnih volitvah izvoljena za poslanko, kandidirala pa je v Ljubljani. Janković je hkrati dejal, da se Pahor o kandidaturi za mesto predsednika DZ z njim oziroma njegovo ekipo ni posvetoval. Že v petek je predstavnikom SD jasno povedal, da Pahorja ne vidi na mestu predsednika državnega zbora, ker ni uspel zadržati svoje koalicije, ker se ni uspel dogovoriti s sindikati, in zato dvomi, da bi lahko parlament vodil učinkovito, in ker Jankoviću ves čas očita, da bo vlado vodil nekdo iz ozadja. "In meni je teh zgodb o ozadju dovolj," je povedal Janković.
Gregor Virant, čigar stranka se pogaja z Jankovićem za vstop v koalicijo, pa je za TV Slovenija povedal, da bi njegova stranka raje podprla Pahorja, saj je bolj izkušen. Razmišljajo tudi, da bi se glasovanja vzdržali, končna odločitev pa bo padla jutri. Možnost, ki jo sami vidijo kot najboljšo, je, da bi državnemu zboru do oblikovanja koalicije začasno predsedoval najstarejši poslanec.
Bo Erjavec tretji kandidat? Jutri verjetno ne
Kandidat za izvolitev potrebuje 46 glasov poslancev. Glede na to, da sta kandidata dva, neuradno pa se govori, da bi lahko kandidiral celo predsednik DeSUS Karl Erjavec, pa je možnosti, da bomo jutri dobili novega predsednika državnega zbora, vse manj. Vsekakor bo velik šok za Pahorja, če na položaj ne bo izvoljen, hkrati pa bi bil velik udarec tudi za Jankovića, če na položaj ne bo izvoljena Kociprova.
V stranki DeSUS pojasnjujejo, da Erjavec še ne zbira podpisov za kandidaturo. Strankin poslanec Franc Jurša je dejal, da si DeSUS želi v koalicijo z Jankovićem in se naj ne bi potegovala za nobenega od 12 ministrskih položajev. "Kaj boš šel na koline, če ne dobiš drugega kot kosti? Če pa boš dobil klobaso, krvavico in kakšno pečenko, pa boš šel. Saj to je logično, ne," se je vprašal.
Zvečer bi morali predstavniki Jankovićeve in Pahorjeve stranke znova sesti za pogajalsko mizo, a naj bi Pozitivna Slovenija sestanek pozno popoldne odpovedala.
Če bo Pahor izvoljen, ne bo več kandidiral za predsednika SD
Pahor je sicer popoldne zapustil bolnišnico in naj bi se v sredo udeležil ustanovne seje DZ. Če bo Pahor izvoljen za predsednika DZ, na spomladanskem kongresu stranke ne bo več kandidiral za predsednika SD, temveč se bo posvetil obveznostim predsednika DZ, je povedal Bevk. Kdo bo Pahorja nasledil na čelu stranke, še ni znano.
Bevk je še dejal, da so vseh 10 podpisov vložili poslanci in poslanke SD, sam pa bo danes poklical vse vodje poslanskih skupin in jih prosil za podporo Pahorjevi kandidaturi. Kot je še dejal, bo Pahor jutri na voljo za razgovore s predstavniki poslanskih skupin DZ.
Glede vstopa v koalicijo je Bevk poudaril, da se pogovori nadaljujejo, a je prepričan, da bodo sestavni del koalicije. Ob vprašanju, koliko resnice je v tem, da se bo SD združila s Pozitivno Slovenijo, pa je izpostavil, da je "SD samostojna stranka in bo samostojna stranka tudi naprej".
Tiskovni predstavnik stranke SD pa je danes popoldne, že po tem, ko je Pahor zapustil bolnišnico, sporočil, da se je predsednik stranke nazadnje s člani pogajalske skupine za sestavo koalicije sestal včeraj zgodaj zvečer. V skupini sta bila oba podpredsednika stranke Miran Potrč in Patrick Vlačič ter glavni tajnik Uroš Jauševec.
Janković z Virantom še vedno zelo na začetku
Janković je danes nadaljeval pogajanja s strankami za koalicijsko sodelovanje. Že včeraj se je sestal s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem, vendar izjav o vsebini pogovora nista dajala. Danes se je Janković pogajal z ekipo Liste Virant. Sestanek se je začel ob 14. uri, prisotni pa so bili Gregor Virant, Janko Jenko, Tomaž Štih in Jani Soršak.
"Povedali smo mu tudi, da si želimo najprej videti osnutek koalicijske pogodbe, ki menda nastaja, vendar ga mi še nismo videli, na tej osnovi pa se lahko začnemo potem resno vsebinsko pogovarjati," je po sestanku z Jankovićem dejal Virant in dodal, da so glede vsebinskih pogovorov "še zelo na začetku". Virant pojasnjuje, da se Janković vede, kot da bi imeli njuni stranki zelo podobna programa, sam pravi, da ni tako. "Veliko je stvari, kjer smo daleč narazen in jih bo treba skozi vsebinska pogajanja uskladiti," je dejal. Osnutek koalicijske pogodbe pa sicer v stranki pričakujejo do jutri. Glede ministrskih mest je povedal, da stranka vztraja na pravosodnem, notranjem in finančnem ministrstvu. Se pa strinjajo z zmanjšanjem števila resorjev, ki jih ima vlada. Pogovorov o bodočem predsedniku DZ pa ni želel komentirati.
Še pred sestankom je povedal, da je nad Pahorjevo kandidaturo presenečen, sicer pa njegova stranka meni, da bi morali čim prej izglasovati človeka na omenjen položaj, pa tudi če le začasno.
SDS, NSi in SLS se bodo o Pahorju odločale jutri
Stranka SDS pa je sporočila, da se bo o morebitni podpori Pahorju za mesto predsednika državnega zbora odločala jutri. Glede tega, ali bi bili sami pripravljeni vstopiti v koalicijo, pa ocenjujejo, da je to nemogoče, "kajti Janković je Slovensko demokratsko stranko izključeval iz sodelovanja že pred volitvami". "Obenem je tudi dejal, da kar on reče, to dela, in mislimo, da bo ostal načelen glede tega, vendar iz tega naslova z naše strani ne bo težav," so zapisali v odgovorih na naša vprašanja.
Iz stranke NSi so sporočili, da se bodo najprej sestali s Pahorjem, nato pa se o tem odločili predvidoma jutri. Ob tem so tudi potrdili, da je Pahor predsednico stranke Ljudmilo Novak že poklical in jo seznanil s svojo kandidaturo za mesto predsednika parlamenta. Ta se je danes z Jankovićem pogovarjala predvsem o sredini seji državnega zbora, vendar pa podrobnosti ni želela izdati. Sama ni naklonjena ideji, da bi novega predsednika parlamenta imenovali le začasno.
Tudi stranki SLS in DeSUS sta sporočili, da se bodo njuni poslanci o Pahorjevi kandidaturi odločali jutri.
KOMENTARJI (1282)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.