Na novinarski konferenci je MOL predstavil projekt izgradnje javnega dela Potniškega centra Ljubljana in okoliške javne infrastrukture ter prometne ureditve, ki ga izvajajo skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo in Slovenskimi železnicami. Kot je uvodoma povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, so se dela na železniški postaji Ljubljana v mesecu juniju pravzaprav že začela: "Naš cilj je hudo ambiciozen, in sicer da z večino gradbenih del končamo do konca leta 2025 in naredila bom vse, da se bo ta rok spoštoval." "Verjamem, da je potniški center v omejitvah, ki smo jih imeli, najboljša možna rešitev," je dodala.
'S postajo bomo vzor celotni Evropi'
"Ko bo projekt končan, bo to t.i. 'mobility točka', s katero bomo vzor celi Evropi," je zatrdil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes. Kot je povedal, se bo zdaj bistveno povečalo število parkirišč za avtobuse, avtobusna postaja bo poleg železniške tako dobila osrednjo vlogo.
Kot je izpostavil, se bo celotna prometna ureditev prilagodila javnemu potniškemu prevozu. Tako avtobusna kot železniška postaja se bosta v celoti podredili potnikom in zagotavljali vse, kar potnik potrebuje v času čakanja, je povedal. Ocenil je, da je projekt izredno napredoval in da bo prostor zdaj v največji meri izkoriščen, čim bolj pretočen in prilagodljiv za potnike. Zagotovljenih bo več kot 2000 mest za kolesa in mesta za souporabo vozil, je še naštel.
Kot je dejal ljubljanski župan Zoran Janković, je železniška postaja po njegovi oceni trenutno"slabša od tiste v Albaniji. A zdaj bo najgrša postaja v Evropi postala najlepša postaja v Evropi," je ocenil.
Potnik, ki bo uporabljal javni prevoz, bo, ko bo projekt zgrajen, do cilja po novem prišel hitreje, zatrjujejo. Prav tako, da je v ospredju gradnje, ki bo skupaj po Jankovićevih besedah težka približno milijardo evrov, javni promet, pešci in kolesarji, zagotavljajo.
Kaj vse bodo zgradili?
Kot je strnil projektant podjetja Elea iC Rok Avsec, so na območju PCL prisotni različni investitorji. Pripravljen imajo projekt nadgradnje železniške postaje Ljubljana. Tako bodo prenovili infrastrukturo v celoti, zgradili bodo nov nadhod, podhod pa prenovili in razširili. Na Dunajski cesti bodo zamenjali podvoz, enako bodo naredili na Šmartinski cesti pri Ortu baru. Nova avtobusna postaja se bo gradila na Vilharjevi cesti, na nasprotni strani pa bodo vzpostavili dodaten avtobusni terminal, je pojasnil. Seveda bo potrebna tudi prenova številnih cest in komunalne infrastrukture.
Kot smo poročali, je projekt že naletel na glasne kritike. "Načrtovana obnova Vilharjeve, Masarykove, Šmartinske in Železne ceste bo poslabšala udobje pešcev in kakovost bivanja lokalnih prebivalcev. Na boljšem pa ne bodo niti uporabniki javnega prometa, za katere naj bi se potniški center urejal," so prepričani strokovnjaki, združeni v Koalicijo za trajnostno prometno politiko.
A snovalci projekta so te očitke na novinarski konferenci zavrnili in zatrdili, da se število zelenih površin na račun širitve cest ne zmanjšuje, kvečjemu povečuje, so izračunali. Kot so po predstavitvi projekta na novinarski konferenci ocenili v Koaliciji za trajnostno prometno politiko, se je projekt v "vmesnem času zelo spremenil na bolje in izrazili zadovoljstvo, da so bili povabljeni k sodelovanju in tudi upoštevani."
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.