Lista Zorana Jankoviča Pozitivna Slovenija bi se po zadnji javnomnenjski anketi Mediane, v kateri je bilo anketiranih 792 ljudi, uvrstila na tretje mesto in za seboj pustila večino sedanjih parlamentarnih strank.
V parlament naj bi, kot kaže anketa, poleg stranke Gregorja Viranta, SDS in stranke Zorana Jankovića prišli le še Pahorjeva SD in SLS, pod pragom pa bi ostale DeSUS, SNS in Nova Slovenija, najmanj volivcev pa bi glasovalo za Golobičev Zares.
Jankovič v primeru izvolitve obljublja v prvem letu krčenje ministrstev na 11, davčne spodbude novim podjetjem in ustvarjanje delovnih mest, določitev strateških naložb države, ki jih je treba bolj učinkovito upravljati, ukinitev nepotrebnih agencij, kreditiranje podjetij, ki imajo dobre programe in kupce, ter dvig DDV za en odstotek.
Prvo leto bo leto korenitih rezov
Za prvo leto napoveduje nujne in korenite reze. "Če želimo imeti dobro državo, potem mora biti zdravo gospodarstvo in letos se bodo te škarje razprle med stroški oziroma porabo in prihodki za dve milijardi, kar je potrebno prepolovit. Ukrepov za to pa je več. DDV je samo eden izmed teh ukrepov in začeli bi s tem, kar ni najbolj popularno pred volitvami, a sam menim, da je potrebno ljudem povedati resnico. Prvi ukrep je reorganizacija javne uprave, ki mora biti najboljši servis za vse državljane, in pa postopno zmanjšanje zaposlenih za dva odstotka letno. Te reforme so enostavno nujne."
"Tretji ukrep je takšen, da prinaša investicije in nova delovna mesta ter novo dodano vrednost, odpravo kreditnega krča - in to takoj - sem pa sodi tudi DDV kot eden nujnih ukrepov,“ je med gostovanjem v naši večerni oddaji povedal Janković.
New Deal in nova delovna mesta
Kar je v časih domala rekordne brezposelnosti v zadnjih nekaj letih nujno, je spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest. "Včasih smo imeli ukrep, da tisti, ki so prinašali nova delovna mesta in so dobili investicije, so dobili davčne olajšave, in to je tisto, kar poudarjam, poleg tega pa je potrebno povedati, da smo predvideli tudi mali „new deal“ ali ustvarjanje novih del, simbol tega pa je tretji pomol Luke Koper, železnica čez celo Slovenijo do Avstrije in obenem tudi druga razvojna os Slovenj Gradec–Bela Krajina,“ poudarja Janković. Kot pravi, bi večji del tega ambicioznega programa lahko krili z evropskimi sredstvi.
Dotaknil se je tudi pokojninske reforme. Kot pravi, je bil vladni predlog dober in vreden vnovičnega razmisleka. "Vladna reforma je bila dobra in jaz sem še vedno prepričan, da so se ljudje odločali o zaupnici vlade in ne o tem, ali je reforma dobra, in to reformo je potrebno obnoviti, tu je potreben socialni dialog in jaz mislim, da je potrebno vrniti en pozitivizem in optimizem. Konec koncev moramo priti do skupnega dogovora, kajti že sedaj se zavedamo, da ni več možno, da bi vsak na svojo stran vlekli,“ je poudaril Janković.
Med bolj konstruktivnimi predlogi, ki bi manj obremenjevali državni proračun in zmanjšali zmedo med prebivalstvom, pa je izrecna namera, da se ukine zdajšnja oblika razpisa referendumov, ki so bili v tem vladnem mandatu preštevilni in nepotrebni, pravi. "Že sedaj gradimo dogovor, da ukinemo možnost referenduma, ki ga postavijo poslanci, in če hočemo, da referendum velja, mora biti potrjen z vsaj 40-odstotno udeležbo, potem pa bo vsakdo razmislil, ali bo neki referendum predlagal ali ne,“ je odločen Janković.
Glavni problem sedanjega bančnega sistema je po Jankovićevih besedah kreditni krč, ki smo mu priča v zadnjem času v Sloveniji. "Imamo veliko državnih bank in te banke je potrebno najprej sanirati. Se pravi, da morajo biti uspešne, dobre, potrebno je ukiniti nepotrebne agencije, ki postavljajo ljudi, ki bi morali biti neodvisni in sam menim, da bi morali v bankah delati najboljši menedžerji, in to pomeni, da vsako tisto podjetje, ki ima dober program in svojega kupca, mora dobiti spremljavo bank. In tu smo po mojem naredili največjo napako. Zaradi toge zakonodaje, zaradi strahu pred tajkunskimi krediti – smo ustavili vsako kreditiranje. Osebno mislim, da so se banke v zadnjem letu in pol prepočasi odločale za kar koli. Podpiram to, da tisti, ki je postavil podjetje v stečaj oziroma da je šel z nekim prevzemom, da se mu vse odvzame in naj ga preganja zakon v pravni državi, kot je to predpisano, ampak ne uničevati podjetja, ki imajo svoje dejavnosti in svoj trg,“ še dodaja.
Zelena Slovenija, a tudi TEŠ 6 so nujni
Jankovićeva lista stavi tudi na četrtinsko črpanje energije iz obnovljivih virov in stavi na zeleno prihodnost države, na razvoj zelenega turizma, na zelene investicije pa napoveduje davčne olajšave. Vsemu navkljub pa podpira izgradnjo šestega bloka šoštanjske termoelektrarne.
"TEŠ 6 se ne da več ustaviti, in to je samo zgodba, ki koristi v tem predvolilnem času. Mi smo hišo zgradili do strehe in zdaj jo puščamo čez zimo brez strehe, da bomo razmišljali. Ta TEŠ 6 je šel skozi tri vlade. Jaz nisem strokovnjak za to, ne poznam pogodb, ampak zadeve se ne da več ustaviti. Da pa se eno drugo stvar narediti: v pogodbah, ki jih imamo s tujci, se da po mojem vnesti člene, da se čim več blaga kupi v Sloveniji oziroma da čim več opravijo slovenski izvajalci. In tu je ta ključ. In končna situacija pri nas: za naslednjih 20 do 30 let bomo imeli kot tretjinski vir energije nuklearko, ki jo imamo, nove ne bomo gradili, imamo ta Teš 6, ki imamo svoj premog, in imamo nove vire energije, ki so, jasno, veter, voda, sonce,“ poudarja.
Predvideva tudi ustanovitev državnega sklada, ki bo namenjen za stanovanja mladih izobražencev, da bi potem manj bežali v tujino, ponuja pa tudi rešitev stanovanjskega vprašanja. "V vsakem mestu, ki ima svojo univerzo, je treba pripraviti ta stanovanjski fond za mlade družine. Tako bi spet spodbudili slovensko gradbeništvo, ki smo ga po nepotrebnem uničili, naše gradbeništvo je bilo odlično, po drugi strani bi pa mlade družine plačevale najemnino, in to relativno nizko, imamo izkušnje iz neprofitnega sklada v Ljubljani. Skozi to najemnino bi postopoma postali lastniki. Čez toliko in toliko let bi se to štelo kot kupnina, potem pa bi razliko plačali,“ zatrjuje vodja Pozitivne Slovenije.
Kot pravi, se vidi le na mestu premierja in na izvršni funkciji. Kot pravi, ima izvrstno ekipo sodelavcev že na občinskem nivoju Ljubljane, a se je za kandidaturo odločil zato, ker je država v krizi in je presodil, da je potrebno, da tudi sam prispeva k rešitvi s svojimi uslugami, znanjem in izkušnjami. Pri tem je pogovor sklenil, da je pripravljen iti v koalicijo z vsako stranko, ki bo prišla v parlament, in z vsakim, ki je pripravljen trdo delati za boljšo prihodnost naše države, se pa ne vidi v koaliciji z Janezom Janšo, še dodaja.
KOMENTARJI (688)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.