Parlamentarna preiskovalna komisija, ki se ukvarja z gradbenimi posli, je danes zaslišala direktorico Vegrada Hildo Tovšak, ki je Mestni občini Ljubljana leta 2008 donirala zemljišča v vrednosti 550.000 evrov. Tovšakova je zanikala, da je donacijo zahteval župan Zoran Janković in jo povezoval z nakupom stanovanj v Celovških dvorih.
Za stanovanja v Celovških dvorih je bil objavljen javni razpis, na katerega se je Vegrad prijavil in bil izbran, poudarja Tovšakova. Za donacijo zemljišča so se, kot pojasnjuje, dogovorili njeni sodelavci, ni pa znala odgovoriti, kdo je donacijo predlagal. Ob tem dodaja, da so gotovo donirali finančna sredstva tudi kakšnim drugim pravnim in fizičnim osebam.
Medtem pa je ljubljanski župan Janković pripovedoval svojo zgodbo. Dejal je, da je večino sestankov, kjer so se pogovarjali o donacijah, sklical on, prav tako pa je tudi predlagal višino donacije. Podjetja pa so po navadi donirala manj od predlaganega zneska. Janković meni, da s tem ni nič narobe, saj se mu zdi prav, da podjetje, ki v Ljubljani kaj dela in pri tem ustvarja profit, tudi kaj donira. Pri tem pa je zanikal, da bi MOL v zameno podjetjem omogočila boljše posle ali hitrejšo izvedbo določenih poslov. Tudi Vegrad je na sestanek povabil on, sestal pa se je z generalno direktorico Vegrada Hildo Tovšak. Da bi MOL v zameno za donacijo od Vegrada odkupila stanovanja v Celovških dvorih, pa je Janković prav tako zanikal.
Ali je bila zapora vključena ali ne?
Predsednica parlamentarne komisije Alenka Jeraj iz SDS je predstavila dve različni pogodbi o donaciji, ki se razlikujeta po tem, da ena v donaciji vključuje zaporo ceste, po drugi pa to plača občina. Tovšakova je v zvezi s tem dejala, da ne ve, ali je bila na koncu zapora vključena ali ne, da pa je gotovo šlo za 550.000 evrov vredno donacijo.
Ob tem je Tovšakova tudi zanikala kakršno koli povezavo med prodajo stanovanj ljubljanski občini in gradnjo hiš za Electo na Vrhniki.
Ali ji je žal?
Na vprašanje, ali ji je zaradi sedanjih razmer v podjetju žal za donacijo ljubljanski občini leta 2008, je odgovorila, da je poslovno leto zaključeno in da to ne vpliva na sedanje stanje. Prav tako po njenih besedah tovrstne donacije niso izčrpale Vegrada.
'Vprašajte, kar vas zanima'
Tovšakova je ob koncu zaslišanja izrazila tudi presenečenje, da ji člani komisije niso zastavili vprašanj o stanovanjih. Anton Anderlič (LDS) pa je Jerajevi očital, da je predmet preiskave razširila na donacije, za kar ni dobila večinskega soglasja članov komisije. Po mnenju Jerajeve to ni sporno. Kot dodaja, pa bi lahko tudi drugi člani komisije vprašali, kar jih zanima.
Kaj se je zgodilo z Gratelom?
Komisija je pred tem danes zaslišala tudi direktorja Gratela Jurija Krča, ki je leta 2007 ljubljanski občini doniral 250.000 evrov za prenovo ljubljanskega gradu. Krč je zanikal, da je Janković donacijo pogojeval s soglasji za izgradnjo komunikacijskega omrežja, ki ga Gratel gradi v Ljubljani.
Zakaj preiskovalna komisija?
Državni zbor je komisijo o gradbenih investicijah ustanovil na zahtevo poslancev SDS, SLS in SNS. Preiskava naj bi zajela šest sklopov. Prvi sklop je preiskava stanovanjske gradnje, leasinga, najema in drugih poslov ob nakupu stanovanjskih objektov in pripadajočih garažnih objektov v Mestni občini Ljubljana. Drugi sklop zajema projekt obnove in dograditve prostorov Univerze na Primorskem, tretji stanovanjske gradnje Stanovanjskega sklada RS, četrti Pediatrično kliniko, peti Onkološki inštitut in šesti gradbene investicije s področja visokih gradenj, objektov državnega pomena ter v javni rabi, ki so se financirali iz državnega ali ljubljanskega proračuna od leta 1992 dalje.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.