Tožilka Blanka Žgajnar, ki se pojavlja v več zadevah, v katere je vpleten ljubljanski župan, je Zorana Jankovića obtoževala, da se je izognil plačilu davka na dobiček od kapitala pri prodaji delnic Mercatorja, ki ga je do 2005 tudi vodil.
Očitala mu je, da leta 2007 ni vložil napovedi davka na dobiček od kapitala, potem ko naj bi s prodajo 47.000 delnic zaslužil nekaj manj kot 689.000 evrov, od česar bi moral plačati nekaj več kot 103.000 evrov davka. Jankovićevima sinovoma je tožilstvo medtem očitalo pomoč pri tem kaznivem dejanju.
'Kdor misli, da bo s pritiskom na družino pri meni dosegel učinek, kaže svojo nemoč'
Janković je danes izrečeno oprostilno sodbo označil za pričakovano. Jezen pa je zaradi, kot navaja, poseganja predstavnikov oblasti v pravice njegove družine. Kdor misli, da bo s pritiskom na družino dosegel učinek, kaže svojo nemoč, pravi. Na svoji redni tedenski novinarski konferenci v funkciji župana je kot nerazumljivo opisal odločitev tožilke Blanke Žgajnar, da vztraja pri primeru, potem ko je Finančna uprava RS (Furs) odločila, da nepravilnosti ni, odločbo odpravila in mu vrnila del plače nad 900 evrov, ki mu ga je odtegovala.
Furs je tako priznal svojo napako in ugotovil dejansko stanje, je dejal Janković in kot žalostno in smešno opisal to, da je tožilka danes v svojih zaključnih besedah spet več kot uro brala že znane obtožbe in navedbe iz Fursove odločbe, ki je bila vmes odpravljena.
Žgajnarjevi najbolj zameri, da je v primer vpletla samo njegova sinova. Lahko bi namreč po njegovih besedah poklicala še 600.000 državljanov Slovenije, ki so takrat, torej leta 2004, zaradi prihajajoče obdavčitve kapitalskih dobičkov prodali delnice.
Kot zelo slabega in nekonsistentnega je ocenil tudi današnji nastop sodnega izvedenca Črtomirja Časarja. Kot je pripomnil, je izvedenec priznal, da ni prebral izjave takratne Mercatorjeve uprave pred prodajo delnic, v kateri so zapisali, da delnic ne prodajajo zato, ker ne verjamejo v razvoj trgovca, ampak zaradi spremenjene davčne zakonodaje, in da Jankovićeva prodaja Electi, torej podjetju v lasti njegovih sinov, dokazuje, da verjame v razvoj Mercatorja.
Janković je znova povedal, da je ponosen na Mercatorjevo upravo, ki jo je vodil. Spomnil je, da je za svoje vodenje dobil številne domače in tuje nagrade, zato "ne bo dopustil, da mu tožilka to slavo vzame". Ljubljanski župan je povedal tudi, da je zaradi sodišča odpovedal obisk Expa v Dubaju, kamor je ekipa mestne občine in ljubljanske urbane regije odpotovala ta teden. A sodišč se ne izogibam in se tudi tokrat nisem, je dejal.
Spomnil je, da ima na sodišču še dva postopka v povezavi s športnim centrom Stožice. V enem ga obtožnica bremeni kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufije na škodo EU ter preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti, v drugem pa nepravilnosti glede hladilne strojnice v kompleksu Stožice. Oba primera sta povezana z družbo Grep, ki je center gradila.
Počakal bo na sodbi tudi v teh dveh primerih, je pa nesrečen in jezen, ko bere zapise v medijih o teh zadevah. Znova je izpostavil četverico ljudi, ki ga po njegovem prepričanju preganja. Poleg tožilke so to po njegovih besedah še Uroš Grošelj iz Fursa, kriminalist Tihomir Žgavec in nekdanji predsednik protikorupcijske komisije in pravosodni minister Goran Klemenčič.
Janković vztraja, da mu nihče v državi in širši regiji ni dal niti evra. Zelo pa je razočaran nad omenjenimi ljudmi, ki jih obtožuje, da posegajo v pravice njegovih otrok. Pri tem je spomnil na nedavne hišne preiskave, ko so preiskali tudi soprogo Mijo.
KOMENTARJI (847)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.