Projekt barjanske vpadnice je bil tako zaključen po desetih letih, začeli pa so ga že županovi predhodniki. V oživitev promenade pa na MOL štejejo obnovitev Wolfove ulice, Prešernovega trga in Plečnikovega podhoda ter zaprtje mestnega jedra za promet. Tako je, čeprav je nekaj projektov že zaključenih, večina Jankovićevih predvolilnih obljub ostala neizpolnjenih.
Po dveh letih mandata župana MOL Zorana Jankovića sta izpolnjena dva izmed 22 konkretnih projektov, za katere je pred volitvami navedel tudi točno določene termine. Nekateri projekti pa po županovem terminskem načrtu zamujajo. Najbolj zamuja prenova Centra urbane kulture Kino Šiška, ki bi morala biti končana že lani, a so odprtje že večkrat prestavili. Janković zamudo prenove sicer pripisuje pridobivanju dovoljenj za protipožarno zaščito. Kot je poudaril, bo odprtje prihodnjega maja.
Letos pa bi moralo biti končanih še sedem projektov: ureditev problema Cukrarne – del bi porušili, promet pa speljali preko Ljubljanice z gradnjo mostu, omogočiti gradnjo džamije, dokončanje nogometnega stadiona v Stožicah, izgradnja parkirne hiše pod ljubljansko tržnico, celostna prenova Slovenske ceste, končanje prenove Ljubljanskega gradu in ureditev severnega parka za Bežigradom.
Do konca mandata pa je napovedanih še nekaj odmevnejših projektov, kot so stadion v Stožicah, obnovitev Plečnikovega stadiona, parkirne hiše, potniški center Emonika, Rog, študentski domovi, ureditev prometa ...
Janković: Samo štirje projekti zamujajo, a z razlogom
Župan Janković pa še vedno verjame, da mu bo v tem mandatu uspelo zaključiti vseh 22 napovedanih projektov. Meščane pa namerava s potekom projektov seznaniti v naslednji izdaji glasila Ljubljana. Na podlagi tega pa bodo med meščani izvedli tudi anketo o zadovoljstvu z njegovim delom. Kot je povedal Jankovič, zamujajo le štirje projekti. Izgradnja stadiona na Stožicah. Tu gre po njegovem mnenju za to, da ni vedel, da so nekatera zemljišča na Stožicah vrnili lastnikom. Tako so potem potrebovali osem mesecev, da so jih zopet pridobili nazaj. Kino Šiška po njegovem mnenju zamuja zaradi pridobivanja dovoljenj, garažna hiša pod tržnico pa zaradi odloka ministrstva za kulturo, "s katerim so zaščitili asfalt“. Most med Roško in Njegoševo ulico pri Cukrarni, ki bi sprostil promet v tem delu, pa zamuja zaradi nerešenih denacionalizacijskih postopkov, pravi.
Poudaril pa je, da jim je na MOL uspelo z reorganizacijo mestne uprave, da so uredili Wolfovo, Prešernov trg in pobočje Ljubljanskega gradu. Mestno središče pa so zaprli za promet. Tudi brežino Ljubljanice urejajo, v ponedeljek naj bi pridobili gradbeno dovoljenje za gradnjo na Špici. "Mi smo naredili svoje, da se akademije na Roški cesti lahko začnejo graditi,“ je še pojasnil, sedaj pa je od univerze odvisno, kdaj bodo pridobili gradbena dovoljenja in začeli graditi. Tudi glede potniškega centra je bilo s strani MOL narejeno vse, je poudaril župan, ki si to šteje za, s strani MOL, končan projekt.
Poudaril je tudi območje Stanežič, kjer naj bi v desetih letih zraslo novo naselje z 10.000 stanovanji, do konca mandata pa bo 6000 novih stanovanj in ne le 4500, kot je napovedal pred volitvami.
Temne lise MOL
Nekateri projekti bodo, čeprav z zamudo, vendarle dokončani. Prenova Slovenske ceste tudi poteka, čeprav je še kar nekaj stavb, ki jo s odpadajočimi fasadami kazijo. Med njimi je zagotovo stanovanjski kompleks Kozolec na Bavarskem dvoru, kjer je že kar nekaj časa zaradi odpadanja ometa zgrajen provizoričen predor za pešce. Županu pa očitajo tudi podražitev vrtcev in vse večjo izgubo ljubljanske vzpenjače. In dejstvo, da promet v Ljubljani še vedno ni urejen, parkiranje pa naj bi bilo vedno dražje.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.