Osnutek proračuna Mestne občine Ljubljana (MOL) za leto 2007 je slabši kot v preteklih letih in je nekaj drugega, kar bi si želeli, je povedal vodja svetniške skupine SDS Dimitrij Kovačič.
Kot pravi mestni svetnik SDS in član odbora za finance Peter Sušnik, proračun temelji na sredstvih iz prodaje stvarnega premoženja MOL, kar se mu zdi sporno. Gre za prodajo zemljišč in objektov ter drugega premoženja MOL v vrednosti 18 milijonov evrov, je pojasnil Sušnik.
Obenem je izrazil tudi skrb zaradi zmanjšanja sredstev četrtnim skupnostim. Na ta način se po njegovem mnenju četrtne skupnosti na nek način ukinja, kar vodi v centralizacijo mestne oblasti. Sušnik še dodaja, da naj bodo v proračunu le sredstva, ki bodo dejansko porabljena. Po njegovem mnenju namreč obstaja kar nekaj projektov, ki ne bodo uresničeni, sredstva, predvidena za njih, pa prerazporejena.
Preveč za računalniško opremo?
Po mnenju Kovačiča novi zakon o financiranju občin prestolnico postavlja v enak položaj kot ga imajo druga slovenska mesta. Za primerjavo je navedel Mestno občino Celje, ki ji je v enakem sistemu uspel velik razvoj. Prevračanje odgovornosti na državo je označil za populizem.
Kot možne vire proračuna je Kovačič navedel ukinitev glasila Ljubljana, ki je po njegovem mnenju nepotrebno in služi le promociji župana, prevelika pa se mu zdijo tudi sredstva, ki jih je MOL namenila za računalniško opremo. Kot možne dodatne vire proračuna navaja sredstva, ki izhajajo iz podjetniške iniciative, neporabljena sredstva iz proračunov preteklih let ter sredstva iz evropskih skladov.
Sušnik je predlagal še ureditev nadzora nad porabo proračunskih sredstev in sicer na enak način kot je to urejeno na državni ravni.
Nedemokratično županovanje?
Svetnika sta obenem izrazila nasprotovanje skrajšanju razprav v mestnem svetu, kar župan Zoran Janković predlaga v osnutku sprememb poslovnika, ki naj bi jih mestni svet obravnaval na seji 5. marca. Po mnenju Kovačiča se na ta način zmanjšuje vloga sveta, kar je kot pravi, nedemokratično in "ne pritiče" Ljubljani kot glavnemu mestu.
Ali bo Ljubljana spalno naselje?
Proračun skrbi tudi kulturnike, zato so se predstavniki društva Asociacija sestali z županom Jankovićem. Izrazili so zaskrbljenost nad osnutkom proračuna, ki predvideva zmanjšanje sredstev za umetniške programe in projekte nevladnih organizacij in samostojnih kulturnih ustvarjalcev. Janković je napovedal, da bo prišlo do prerazporeditve finančnih sredstev zgolj znotraj dela proračuna, namenjenega za kulturo, podrobnosti pa bodo znane po ponedeljkovi seji mestnega sveta.
Predstavniki Asociacije, društva nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju umetnosti in kulture so ljubljanskemu županu predstavili, kaj bi Ljubljana izgubila, če bi proračun, namenjen kulturnim dejavnostim ostal tak, kot je v osnutku. Asociacija letno pripravi okoli 4000 dogodkov, ki jih obišče več kot pol milijona ljudi. Te številke se bodo ob danih razmerah drastično znižale, kar pomeni, da bosta kulturna in turistična ponudba slabši, Ljubljana pa se bo iz mesta kulture spremenila v "zaspano urbano spalno naselje", je povedal predsednik Asociacije Emil Hrvatin.
Hrvatin je še opozoril, da bo na področju kulture in umetnosti prišlo do bega možganov, ogromno denarja, ki ga nevladne organizacije pripeljejo iz tujine, bo šlo v nič, hkrati se bo zmanjšana promocija mesta Ljubljane v tujini, saj nevladne organizacije letno zunaj države gostujejo več kot 500-krat.
Župan: Več kot imamo, ne moremo dati
Janković je, tako Hrvatin, opozorila predstavnikov Asociacije sprejel z razumevanjem. Ljubljanski župan je še enkrat poudaril, da je ključni problem prerazporejanje denarnih sredstev občin. Po besedah ministra za finance Andreja Bajuka slovenske občine letos dobijo skupaj 80 milijonov evrov več sredstev kot lani, pri tem pa Ljubljana dobi 45 milijonov evrov manj, je pojasnil župan.
"Več kot imamo na razpolago, ne moremo dati," je dejal Janković, ter dodal, da se bodo posvetili tistim zagatam kulturnikov, ki jih lahko rešijo v okviru mestne občine Ljubljane na kratki rok, kot so najemnine za prostore in podobno. Janković je med drugim napovedal, da se namerava sestati z direktorji posamičnih kulturnih institucij ter skupaj z njimi najti konstruktivne rešitve za prihodnost kulturnega utripa v prestolnici.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.