V parlamentu danes poslanci odločajo o usodi Zorana Jankovića kot novega slovenskega mandatarja. Slednji je uvodoma na seji povedal, da so zmagovalci preteklih volitev vsi skupaj in vsaka poslanka in poslanec posebej. Dejal je, da morajo prisluhniti predsedniku države in oblikovati vlado brez fige v žepu in ob tem poudaril, da Slovenija potrebuje verodostojno vlado in da jo potrebuje takoj. "Tako bomo dali volivcem vedeti, da njihova pot na volišče ni bila zaman in da obljube, izrečene pred volitvami, niso bile prazne," je dejal.
Nato je predstavil načrte, ki naj bi jih uresničil v morebitnem mandatu. Napovedal je, da bodo z odgovorno krepitvijo solidarnosti in pravičnosti krepili socialni sistem, preganjali gospodarski kriminal in povrnili zaupanje v pravno državo. Zavezujejo se zdravstveni in pokojninski reformi.
Prvi korak k reševanju države je bil po Jankovićevi oceni dosežen z dogovorom s sindikati glede zakona o interventnih ukrepih: "Prepričan sem, da smo z dosego soglasja pri ljudeh za hip obudili upanje, da se znamo hitro in pametno dogovoriti. A od upanja do zaupanja je dolga pot."
"Ni več časa za politične igre!"
Janković se sicer zaveda, da dogajanje v slovenski "strankarski politiki pogosto ni prispevalo k zaupanju ljudi v politiko, prej bi rekel nasprotno". "A Slovenija danes nima več časa za politične igre, zato je prav, da vsi skupaj odgovorno prisluhnemo pozivu predsednika republike, ki je vse predstavnike strank pozval k oblikovanju sporazuma brez fige v žepu," je poudaril.
Z bodočo opozicijo bi rad sklenil zavezništvo
Pri oblikovanju vlade bosta po besedah Jankovića temeljna kriterija strokovnost ter sposobnost skupinskega delovanja. S strankami, ki ne bodo šle v koalicijo, pa si želi konstruktivnega sodelovanja ter sklenitve Zavezništva za Slovenijo pri projektih, ki so ključni za državo.
Med zavezami, ki so si jih v parafirani koalicijski pogodbi zadali s koalicijskimi partnerji, je Janković izpostavil spoštovanje človekovih pravic in človekovega dostojanstva. Vsak posameznik mora dobiti priložnost, da pokaže svoje sposobnosti in udejanji svoje cilje. Spoštovali bomo tudi pravno državo, vzpodbujali solidarnost ter zagotavljali varnost vseh prebivalcev. Ob tem pa ne bomo odpirali vprašanj polpretekle zgodovine. Če pa jih bomo, pa se bomo držali načela, naj politika o tem vprašanju spregovori le v primeru, da se je sposobna poenotiti, je dejal kandidat za mandatarja.
Državotvorno nameravajo spoštovati državne inštitucije ter zagotovili dobro sodelovanje z DZ, predsednikom države in zakonodajno vejo oblasti. Prizadevali si bodo za ponovno vzpostavitev zaupanja tujih vlagateljev ter uravnoteženje javnih financ in proračuna.
Davčne olajšave in boj s sivo ekonomijo
Uvedli bodo davčne olajšave za ustanavljanje novih podjetij, odpravili plačilno nedisciplino in uvedli nov dohodninski razred za tiste z najvišjim dohodkom.
Na vseh področjih nameravajo poenostaviti administracijo in odpraviti posojilni krč, pri čemer dodatnih sredstev za banke ne bodo zagotovili z dokapitalizacijo iz javnih sredstev, "temveč z odprodajo nefinančnih naložb bank ter strateškimi partnerji".
Javno porabo nameravajo že letos zmanjšati za pet odstotkov, izboljšati pobiranje davkov ter zmanjšati sivo ekonomijo. "Če s tem ne bomo uspeli stabilizirati javnih financ, pa bomo povečali DDV," je napovedal Janković.
AUKN naredili bolj transparentno, TEŠ 6 ne bodo ustavili
Agencijo RS za upravljanje s kapitalskimi naložbami bodo preoblikovali v transparentno in učinkovitejšo inštitucijo, kadrovske odločitve v podjetjih v državni lasti pa bodo, kot obljublja Jankovič, izvajali na podlagi strokovnih kompetenc. Določiti nameravajo tudi strateško premoženje države.
Projekta TEŠ 6 ne nameravajo ustaviti, bodo pa revidirali dosedanje postopke. Delno nameravajo prevzeti stroške prve zaposlitve, do konca mandata odpraviti sodne zaostanke, na področju korupcije pa bodo vlada in vsi njeni člani državljanom za zgled, je še obljubil Janković in dodal, da so njihove obljube resne.
"Odgovornost je na plečih vsakega med nami. V obdobju, ki smo mu priča, je to zgodovinska odgovornost. Zdaj je priložnost, da vsi skupaj pokažemo, koliko in kako daleč zmoremo," je ob koncu še dejal Janković.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.