Predsednik Pozitivne Slovenije in ljubljanski župan Zoran Janković je pred sobotnim kongresom stranke na javnost naslovil pismo, v katerem je želel razčistiti in zavrniti navedbe protikorupcijske komisije (KPK).
Protikorupcijska komisija je pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovila, da je Janković kršil protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja.
Pismo Zorana Jankovića si lahko v celoti preberete v spodaj dodanem dokumentu.
Janković pravi, da je bil pogovor na KPK korekten, da pa ga je presenetilo, ko je v poročilu pisalo, da komisiji ni posredoval vseh pojasnil. Sam dodaja, da je komisijo ustno in pisno zaprosil, da se v primeru nejasnosti znova obrne na njega, saj da ji je vedno na voljo.
Pravi tudi, da ni nikoli skrival, da je za slovenske razmere premožen, a dodaja, da je svoje premoženje zaslužil na zakonit način in z uspešnim delom.
Janković je v pismu znova poudaril, da se njegovo premoženje v obdobju od 2006 do danes ni povečalo. "Že pred nastopom funkcije (ko sem bil še predsednik uprave Mercatorja) sem leta 2004 prodal svoje podjetje Electa in delnice Mercatorja. Kupnino v višini 3,4 milijarde slovenskih tolarjev oz. približno 14 milijonov evrov sem kot kredit posodil Electi. Ta kredit sem KPK ob prevzemu funkcije leta 2006 tudi v celoti prijavil, s čimer sem jasno sporočil, da mi Electa dolguje denar in bo ta denar v prihodnjih letih postopno vračala. To se tudi dogaja. Zaradi tega se moje premoženje ne povečuje in ne spreminja, drugačna je samo oblika. Kredit se je zmanjšal za vrednost zneskov, ki mi jih je Electa v navedenem obdobju vračala, zato odločno zavračam očitek KPK, da sem (dodatno) "pridobil denarna sredstva velikih zneskov" v skupni vrednosti 2,4 milijona evrov. Ponavljam, navedena sredstva so vračilo dolga, ki je bil KPK jasno prijavljen že leta 2006, in moje premoženje se zaradi tega ni povečalo," je razložil in dodal, da mu KPK ne očita, da so bile transakcije nezakonite, temveč da je storil prekršek, ker jih o tem ni sproti obveščal.
Je pa Janković priznal, da se strinja z navedbo komisije, da je storil prekršek pri prijavi zemljišč ob hiši. Pravi, da del zemljišč, ki pa vsa ležijo znotraj iste ograje, po pomoti ni navedel. KPK je o napaki obvestil takoj, ko je bil nanjo tudi opozorjen, piše ljubljanski župan in predsednik stranke PS.
"Nikoli nisem niti evra pridobil na nezakonit način"
Janković zatrjuje, da ni nikoli pridobil niti evra na nezakonit način, prav tako da ni oškodoval proračuna Mestne občine Ljubljana. Sprašuje se, kako naj se sploh brani pred navedbami komisije, če pritožba ni mogoča. "Morda se v takšnem trenutku kot najbolj logična poteza zdi odstop. Res je, da bi imel tako več časa braniti svoje pravice in svojo čast. Prepričan pa sem, da bi to pomenilo dvoje: Če bi odstopil, bi večina razumela, da sem kriv. To pa nisem. Nisem kriv. Nisem si nezakonito prisvojil tudi enega evra, nisem oškodoval mestnega proračuna in javnih sredstev. Če bi se danes umaknil, bi bilo to dokončno. Dokazovanje nedolžnosti po sodni poti traja predolgo, da bi se še lahko vrnil. Pred nekaj dnevi sem praznoval 60. rojstni dan," je zapisal v pismu.
Janković za konec poudarja, da s svojim vztrajanjem na položaju župana Mestne občine Ljubljana in predsednika stranke Pozitivna Slovenija ni in ne želi biti žaljiv do KPK, še manj pa do volivk in volivcev, vseh podpornikov in prebivalcev Slovenije.
"Sem eden tistih, ki verjamemo v pravno državo. Verjamem v pravičnost in verjamem, da dobro na koncu zmeraj zmaga. Nisem kriminalec, nisem koruptiven in vsak pridobljen evro v svojem življenju lahko in tudi sem pojasnil. Odločno se bom boril, da svoje ime operem vseh tovrstnih obtožb, ki so se okrepile z vstopom v državno politiko. Če mi boste volivke in volivci dovolili, bom to storil kot župan in kot predsednik stranke. Ker želim dobro Ljubljani in Sloveniji. Ker sem prepričan, da bo odločno in odgovorno delo Pozitivne Slovenije v tem letu ključno, da razmere v državi končno izboljšamo," je še zapisal za konec.
KOMENTARJI (389)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.