
O štiridesetletnem magistru ekonomije Janezu Kopaču imajo ponavadi ljudje diametralno nasprotna stališča - nekateri ga kujejo v zvezde, drugi ga imajo za pokvarjenca. Večina pa se strinja, da je najbolj blestel kot poslanec.
Peter Frankl, urednik Financ, ima Kopača v spominu kot poslanca,vodjo kreditno monetarnega odbora, kot zelo vestno osebo, včasih dokaj kritičnega, kar je bilo razmeroma nenavadno. Ko je bil finančni minister Gaspari, ga je velikokrat kritiziral, večkrat je ošvrknil razuzdanost naših javnih financ.
Kopačevo marljivost je kar nekajkrat nagradil tudi predsednik vlade. Leta 1992 je bil, preden se je umaknil Gaspariju, štirinajst dni finančni minister, bil je kandidat za zdravstvenega ministra, lani pa je končno postal pravi minister za okolje in prostor. Od takrat je njegov delovni dan bistveno drugačen od poslanskega.
"Vstanem okoli 5h, včasih še prej, do 7h urejam papirje za službo, nato zbudim otroke in jih razvozim v vrtec in šolo, potem grem v službo, kar ponavadi traja do 22h, nakar grem domov, kjer včasih še kaj nadaljujem, največkrat pa ne, ampak samo še preberem večerni časopis," pravi Kopač.
Ministrovanje je seveda prineslo veliko večjo odgovornost in več zadolžitev. Energetika, urejanje prostora, varovanje okolja so področja, ki so po mnenju priznanega okoljevarstvenika Antona Komata, še povsem neurejena. Največ preglavic pa je Kopaču povzročila odločitev, da bo sedež holdinga v Ljubljani in ne v Mariboru in nekaj nespretnosti pri zagovarjanju svojih argumentov. Poslanec SNS Zmago Jelinčič je mnenja, da bi se moral naučiti olike in ne bi smel žaliti ljudi, poslanec LDS Roman Jakič pa meni, da je Kopač v svojih izjavah vedno direkten in iskren, kar včasih koga tudi užali.
Kopača pa opozicija, poleg tega, da je izjavljal stvari, ki jih drugi ne bi, dolži tudi podpisa škodljive pogodbe s Kotom ter črnograditeljstva. Zaradi gradnje hiše v Vižmarjih sta si namreč s sosedom v laseh že skoraj desetletje. Glede tega pravi poslanec SDS Franc Pukšič, da pričakuje, da bo Kopač podpisal nalog za rušenje lastne hiše, saj je gradil na črno in s tem kršil zakon.
Kopač, sicer oče treh otrok, s katerimi zaradi pomanjkanja časa družno obiskuje deponije odpadkov in čistilne naprave, pravi, da mu zaradi interpelacije ni vseeno. Kljub temu, da je, tako kot predsednik vlade prepričan, da je dober minister. Toda državnemu zboru bo moral pojasniti marsikaj in še najbolje bi bilo, da se do takrat nauči vsaj osnov diplomatskega jezika, saj ga dobri politiki morajo obvladati.