Slovenija

Janez Janša

Ljubljana, 29. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik SDS Janez Janša je znova razburkal slovensko notranjo politiko. Takoj po referendumih je spomnil na šest zahtev opozicije, zahteval neposredne prenose iz parlamenta in v nasprotnem zagrozil s selektivnim sodelovanjem na parlamentarnih sejah.

Janez Janša zelo rad igra golf
Janez Janša zelo rad igra golf FOTO: POP TV

Tako prijatelje kot nasprotnike je lani resno zaskrbel njegov taktični umik v zasebnost. Najbolj opazna je bila njegova odsotnost ob izvolitvi nove Ropove vlade, zaradi, kot je dejal, dolgo načrtovanih obveznosti. Nekateri nasprotniki so kasneje govorili, da je igral golf na Mauriciusu. Da se ni odpovedal politiki, je nakazal takoj po novem letu, ko je Ropovi vladi poslal račun v zameno za konstruktivnost v obliki šestih znamenitih zahtev, ki jih je ponovno aktualiziral takoj po končanih referendumih. V ponedeljek je napovedal obstrukcijo sej DZ dokler ne bo neposrednih prenosov. "Mislim, da prenosov ne bomo dobili mi, pač pa volivke in volivci, ker je to v njihovem interesu, kolikor jih pač želijo spremljati. To je ena zahteva od šestih, vse ostale pa so enako aktualne," pojasnjuje Janša.

Največ razumevanja za Janševe zahteve ima civilna pobuda, v kateri je tudi Barbara Brezigar, ki je postala njegov nepogrešljivi politični sopotnik. Čeprav se nekateri še vedno bojijo povedati, da poznajo Janšo, Brezigarjeva teh problemov nima. "V bistvu sodelujeva kot človeka, ki nama ni vseeno, kaj se z našo državo dogaja. Jaz na političnem področju sedaj ne sodelujem, tako da političnega sodelovanja ne more biti," dodaja Brezigarjeva.

Gregor Golobič
Gregor Golobič FOTO: POP TV

Pahor ima kot predsednik parlamenta za Janševe zahteve več posluha, kot recimo predsednik vlade Tone Rop. "Če nekateri kolegi menijo, da je potrebno to urediti tudi tako, da pride do neposrednega prenosa sej in se vsi strinjajo, da je to potrebno omogočiti tako, da se zagotovi potrebna sredstva, potem jaz temu ne bom ugovarjal in bom odločitev podprl, če bomo vsi ocenili, da je to za neko demokratično družbo potrebno," pravi Pahor.

Barbara Brezigar
Barbara Brezigar FOTO: POP TV

Gregor Golobič trdi, da je Janša na kongresu, kjer je odstranil Ivo Hvalico, res spremenil linijo, in sicer v konstruktivno in manj populistično politiko. "Vendar je, če ne prej pa zanesljivo konec lanskega leta po relativnem porazu na lokalnih volitvah, prišlo do spremembe te strategije in do povratka k neki precej radikalni politiki stopnjevanja, nasprotij in delitev, kar se kaže ravno skozi obstrukcijo in teh znamenitih šest zahtev, ki so v vsebini take, da niso mogle biti mišljene drugače, kot da niso zadovoljene in da so v tem smislu nek povod za stalno zaostrovanje do naslednjih volitev," pravi Golobič.

Referendumi so bili neke vrste olimpijske igre oziroma začasno premirje v vojnah, ki sicer stalno trajajo. Čeprav je konec velikih skupnih političnih projektov, pa se zdi, da je Janez Janša za slovensko politiko še vedno nepogrešljiv.

Janša pa ne šokira samo v politiki, pač pa tudi v družabnih kronikah. V zadnji številki revije Nova je recimo dobro razorožil novinarko, ko si je z njo razdelil košček torte.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.