Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da sta se slovenski premier Borut Pahor in njegov hrvaški kolega Ivo Sanader dogovorila, da bo srečanje, ki je bilo načrtovano 28. aprila 2009, prestavljeno v začetek naslednjega meseca.
Pahor se namreč želi o najnovejšem predlogu komisarja Ollija Rehna pred tem srečanjem posvetovati s slovenskim državnim vrhom.
Zunanji minister Samuel Žbogar je dejal, da je Rehn pri oblikovanju novega predloga upošteval številne slovenske pripombe. Danes je Žbogar vlado na kratko s predlogom že seznanil, jutri pa bo o predlogu obvestil odbor za zunanjo politiko. Žbogar ni želel komentirati odzivov na Hrvaškem, kjer so Rehnov predlog označili za velik diplomatski uspeh. Dejal je, da se moramo osredotočiti na lastne interese, ne pa reagirati na izjave iz tujine, ki niso namenjene nam. Žbogar namreč meni, da ni pravi za komentiranje nekih izjav, ki niso namenjene nam, pač pa hrvaški notranji politiki.
Žbogar tudi ni želel potrditi, ali drži vsebina predloga, ki so jo v javnost dali nekateri bruseljski viri. Poudaril je, da to ni končni predlog in da bo predlog sprejet le, če se bosta obe strani strinjali. "Potrebujemo širši razmislek," je dodal.
Tudi Pahor je izpostavil, da je v predlogu veliko slovenskih argumentov, nekateri argumenti pa zahtevajo pozorno branje. Zato se je tudi odločil, da Sanaderju predlaga preložitev njunega srečanja na začetek maja.
Tudi Sanader je potrdil, da je srečanje preloženo. "Menimo, da ni dobro, da v tem trenutku ne pride do srečanja, a če se je Slovenija tako odločila, ima do tega pravico. Za srečanje sta potrebna dva," je še dejal Sanader na redni seji hrvaške vlade.
Kot je napovedal Pahor, bo vlada o Rehnovem predlogu razpravljala prihodnji četrtek, nato pa ga bo prepustila v presojo pristojnemu parlamentarnemu odboru.
"Prišli smo do točke, ko je Evropska komisija s komisarjem Rehnom na čelu podala predlog, ki zahteva skrbno presojo na obeh straneh," je še dejal Pahor ter dodal, da si bo Slovenija, preden bo sprejela kakršno koli odločitev, vzela čas za temeljit premislek, in, če bo potrebno, podala dodaten predlog. V tej luči je hrvaški premier po Pahorjevih besedah tudi razumel predlog za preložitev srečanja in se s tem strinjal.
Rehn je zadnji predlog sicer predstavil v sredo v Bruslju po srečanju z zunanjima ministroma obeh držav, pa tudi po srečanjih s predstavniki predsedujočega tria EU, Francije, Češke in Švedske.
'Predlog dobra osnova'
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je ob tem dejal, da je "Rehnov predlog, ki ima tudi močno podporo predsedujočega tria EU, dobra osnova za dosego sprejemljive rešitve. V veliki meri ta predlog upošteva znana hrvaška stališča: ločitev pogajanj od dvostranskih vprašanj, deblokado pogajanj in reševanje vprašanja meje v okviru mednarodnega prava pred mednarodnim pravosodnim telesom.“ Dodal je še, da "obstajajo nekateri elementi, o katerih moramo na Hrvaškem opraviti politična posvetovanja". Hrvaška naj bi sicer predlog predstavila kmalu.
Konferenco preložili
Pogajalska konferenca Hrvaške z EU, predvidena za ta petek, je preložena za nedoločen čas, ker problem zastoja zaradi vprašanja meje s Slovenijo še ni rešen, je sporočilo češko predsedstvo EU. "Češko predsedstvo se je odločilo, da medvladno pristopno konferenco s Hrvaško, načrtovano za 24. april, preloži, ker vprašanje zastoja v pristopnih pogajanjih, ki je posledica spora glede meje med Hrvaško in Slovenijo, še ni rešeno. Nov datum bo določen glede na pozitiven razvoj dogodkov."
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.