Predstavniki delodajalskih organizacij so predsedniku vlade Borutu Pahorju predstavili po njihovem mnenju resne razmere v slovenskem gospodarstvu. K srečanju so ga pozvali na začetku meseca, saj menijo, da položaj v slovenskem gospodarstvu zaznamuje velika nelikvidnost, pomanjkanje naročil in rigidnost pogojev poslovanja, pa tudi protikrizni ukrepi po njihovem mnenju niso pokazali pravega učinka.

Po besedah predsednika Združenja delodajalcev Boruta Meha so jim vladni predstavniki na srečanju zagotovili, da bo jamstvena shema za podjetja razširjena tudi na podjetja z boniteto C, kar je po njegovem mnenju zelo pomembno. Dobili so tudi zagotovila, da se davčna bremena ne bodo povečevala. "Ključen pa je dogovor, da v okviru Ekonomsko-socialnega sveta začnemo govoriti o socialnem sporazumu za obdobje po letu 2010, kjer bo treba odpreti vsa vprašanja glede trga dela," je dejal.
Generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je izrazil zadovoljstvo, da vlada deli oceno glede stanja v Sloveniji, ki je "resno in narekuje določene reforme". Pri tem je izpostavil trg dela, odpravo administrativnih ovir, zagotavljanje plačilne discipline in likvidnosti v gospodarstvu. "Skupaj smo ugotovili, da jamstvena shema ne deluje. Že oktobra bo vlada ponudila nov, večji paket za fizične osebe ter za podjetja. Apelirali smo za modificirane pogoje, ki bi sanirali gospodarstvo in ne bank," je dejal. Kot ključen problem je izpostavil socialni dialog in se zavzel, da je treba konflikte reševati za pogajalskimi mizami. Glede zahtev sindikatov o minimalni plači v višini 600 evrov po njegovem mnenju te dokazujejo, da gre sindikatom za "višje plače in ne za delovna mesta"
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je pojasnil, da so bile osrednje teme srečanja sproščanje kreditnega krča, prožnost trga dela in delo na črno. Poudaril je, da je Slovenija po izdatkih za socialne transfere za štiri odstotne točke pod povprečjem EU.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa je opozorila, da bi morebiten neuspeh pogajanj glede uskladitve plač v javnem sektorju pomenil, da bi rast plač v letu 2010 v javnem sektorju znašala 10,3 odstotka. "Ciljamo na ohranitev obsega mase plač iz leta 2009, kar bi pomenilo okoli triodstotno rast plač," je dejala.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.