Nadzorni svet Vzajemne je ugodil zahtevi Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) za razrešitev obeh članov uprave - predsednika Marka Jakliča in Franca Henigmana, je za 24ur.com povedala Petra Juvančič z Vzajemne. ''Kljub odličnemu poslovanju Vzajemne je moral nadzorni svet na zahtevo AZN sprejeti sklep o razrešitvi uprave, vendar pa bo Vzajemna izkoristila vse pravne možnosti in neutemeljenost zahteve AZN dokazovala na vrhovnem sodišču,'' so sporočili z Vzajemne.
Zavarovalnica je tako na vrhovno sodišče vložila tožbo, v kateri zahteva odpravo odločbe in odredbe AZN. Do odločitve vrhovnega sodišča pa odločba in odredba AZN nista pravnomočni, kar pomeni, da v upravi Vzajemne do nadaljnjega ni sprememb.
Nezakonita odredba AZN?
Danes se je namreč iztekel osemdnevni rok, ki ga je za razrešitev uprave Vzajemne postavila AZN. AZN je od nadzornega sveta Vzajemne zahtevala razrešitev obeh članov uprave, temeljni razlog za to odločitev pa je neobveščanje nekdanjih zavarovancev Vzajemne (zavarovanci konkurenčnih zavarovalnic) in pokojnih (umrlih zavarovancev) o spremembah statuta. Vzajemna je namreč obvestilo o spremembah statuta najprej poslala le svojim članom, kasneje pa tudi pokojnim (umrlim) in drugim nekdanjim zavarovancem. Stališče AZN je, da Vzajemna ni ravnala pravilno, ker pokojnih (umrlih) in zavarovancev konkurenčnih zavarovalnic o spremembah statuta ni obvestila istočasno, kot je obveščala svoje zavarovance.
Vzajemna v zvezi z zahtevo AZN o razrešitvi uprave pridobila tudi pravno mnenje ene od avtoric zakona o zavarovalništvu Nine Plavšak. Na podlagi pravnega mnenja je nadzorni svet ocenil, da je odredba AZN nezakonita – Vzajemna je izpolnila svoje obveznosti in o spremembah statuta obvestila vse tiste, za katere je to zahtevala AZN, četudi del prejemnikov obvestila ni prejelo istočasno kot člani Vzajemne.
Vzajemna je torej vse odločitve AZN spoštovala in izvršila njihove zahteve, četudi gre v primeru obveščanja zavarovancev konkurenčnih zavarovalnic ter umrlih za nenavadno in neokusno zahtevo. Veljavna zakonodaja namreč nikjer ne opredeljuje, da bi morala katera koli gospodarska družba o spremembah statuta obveščati svoje nekdanje člane in celo pokojne (umrle). Tudi sicer obveščanje nekdanjih članov o spremembah statuta ni praksa v nobeni od evropskih vzajemnih zavarovalnic, so sporočili z Vzajemne.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.