Sodnik Okrožnega sodišča v Ljubljani Boris Gabrijel Hrovat je obtožene v zadevi Vzajemna razglasil za nedolžne.
Kot je znano, je obtožnica nekdanjega predsednika uprave Vzajemna Marka Jakliča in nekdanjega člana uprave Franca Henigmana, ki je bil odgovoren za področje informacijske tehnologije, bremenila, da sta odobrila preplačilo dejanske vrednosti pogodbe s S&T za vzpostavitev informacijskega sistema v višini 551.213 evrov in pri tem zlorabila položaj.
Denar naj bi potoval prek družbe S&T Slovenija in z njo povezanimi podjetji v tujini, na koncu pa končal na računu podjetja M-Kontakt, čigar lastnik je bil Jaklič. Tega pol milijona evrov naj bi končalo v nepremičninah na Korčuli. Jaklič je bil tako obtožen tudi pranja denarja.
Pri izvedbi načrta naj bi pomagala tedaj vodilna v podjetju S&T Klavdij Godnič in Sašo Berger, zaradi česar sta bila obtožena pomoči pri zlorabi položaja ter pranja denarja.
Tožilstvo je za Jakliča predlagalo štiri leta in enajst mesecev zapora ter 20.000 evrov kazni, za Henigmana tri leta zapora in 10.200 evrov kazni, za Godniča tri leta in osem mesecev zapora ter 14.000 evrov denarne kazni, za Bergerja pa tri leta zapora in 14.000 evrov kazni.
Kot pravni osebi sta bili obtoženi tudi podjetji S&T ter M-Kontakt. Tožilstvo je za S&T predlagalo 1,65 milijona evrov kazni, za M-Kontakt pa 1,49 milijona evrov kazni.
Tožilstvo je predlagalo še, da se obtoženim vzame tudi nezakonito pridobljeno premoženjsko korist, sodišče pa naj bi jim naložilo tudi stroške postopka.
Tožilec napovedal pritožbo, zagovorniki veseli
Tožilec Jože Levašič je napovedal, da se bo pritožil na odločitev sodišča, ki je oprostilo četverico obtoženih v zadevi Vzajemna na čelu z nekdanjim predsednikom uprave Vzajemna Markom Jakličem. Jakličev zagovornik Boštjan Penko pa je zadovoljen nad "profesionalnostjo in pogumom" sodišča.
"Sodnik je odločil, kot je odločil. Sedaj ga čaka težji del, saj bo moral pisno obrazložiti, kako si je zastavil, da je oprostil obtožene. Tožilstvo pa bo ob branju njegove utemeljitve videlo, v katero smer se mora pritožiti," je po izreku sodbe ob odhodu s sodišča dejal tožilec s specializiranega tožilstva Levašič.
Prepričan je, da je dal sodnik Boris Gabrijel Hrovat premajhno veljavo predhodnemu dogovoru med obtoženimi v tem primeru. "Dejstvo je, da so kazniva dejanja potekala vzporedno in glede na to, da je znesek prišel na račun Jakličevega podjetja, menim, da je ta predhodni dogovor s tem dokazan. A tožilec zatrjuje, sodnik pa odloča," je dejal tožilec.
"Denar je nesporno tekel, sami ste slišali, da so bili posli dejanski simulirani, fiktivni. Od kje bi drugače denar lahko prišel," je še dejal tožilec. Na odločitev prvostopenjskega sodišča se tako namerava pritožiti, a opozarja, da bodo od tu dalje postopki tekli počasneje, saj je odpravljeno začasno zavarovanje premoženja.
Odvetnik prvoobtoženega Boštjan Penko pa je zadovoljen, da "se je sodišče odločilo na tak način in zadevo presodilo strokovno, zakonito, pokončno in pošteno ter izreklo oprostilno sodbo". Odločitev sodišča ga je, kot pravi, pozitivno presenetila, saj je "sodišče tokrat - v nasprotju z nekaterimi dosedanjimi primeri - že na prvi stopnji pokazalo veliko mero profesionalnega in strokovnega poguma ter odločilo, da ni nobenih dokazov za zlorabo položaja na relaciji med Vzajemno in podjetjem S&T ter posledično da ne more iti za pranje denarja, ne glede na to, koliko so sumljive okoliščine te transakcije na Hrvaškem". "Enostavno ne more iti za kaznivo dejanje pranje denarja, če ni predhodno bilo storjeno drugo, primarno kaznivo dejanje," je še dejal Penko.
KOMENTARJI (971)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.