Kar sta storila Uroš Ahčan in Vojko Didanovič, se zdi onkraj meje mogočega, je poudarjeno v utemeljitvi priznanja. S skupino sodelavcev ljubljanskega UKC "sta izvedla drzno in inovativno metodo rekonstrukcije nosu, navdušila mednarodno zdravstveno javnost in se vpisala v zgodovino medicine," je navedeno. Pri tem je Ahčan pohvaljen kot "izjemen učitelj, strokovnjak, predavatelj, predan posvečenemu poslanstvu - pomagati sočloveku".

Vrhunski uspeh Ahčana in Didanoviča je "najprej njun in uspeh skupine sodelavcev, ki so verjeli v čudež in ga soustvarili". "Je pa to tudi izjemen uspeh slovenskega zdravstva, ki potrjuje, da imamo odlične in ambiciozne strokovnjake. Dokazuje, da je slovensko zdravstvo lahko izjemno, da na določenih področjih prestavlja mejnike in piše prelomne in čudovite zgodbe", je tudi zapisano v utemeljitvi.
Povsem nov korak v medicini
Rekonstrukcija nosu po popolni amputaciji sicer predstavlja enega najzahtevnejših posegov, je 9. oktobra na novinarski konferenci poudaril predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Ahčan, ki je bolnico operiral skupaj z Didanovičem s kliničnega oddelka za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana.
Ahčan je pojasnil, da so prednosti take rekonstrukcije nosu, ki je izdelan iz telesu lastnih tkiv, tudi v manjšem številu operacij, hitrejšem celjenju in krajši rehabilitaciji. Ocenil je, da je v Sloveniji okoli 20 bolnikov s popolno amputacijo nosu, ki bi lahko bili primerni kandidati za tako rekonstrukcijo, ena bolnica pa se že zanima za poseg.
Ahčan in Didanovič ter njuni sodelavci so s posegom naredili povsem nov korak v medicini. Na Kitajskem lahko z bio tiskalniki iz ušesnega hrustančnega tkiva natisnejo nos, a je težava pri tem prekrvavitev organa.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.