Po novem bi dokazno breme v primerih domnevnega posilstva obrnili, žrtvi ne bi bilo več treba dokazovati, da je bila žrtev grožnje ali fizičnega nasilja, ampak bi moral biti domnevni posiljevalec tisti, ki bi moral dokazovati, da je bil odnos sporazumen. Tako bi bilo tudi konec pogostih poniževanj žrtev v sodnih postopkih.
Zastarela definicija posilstva
Model "ne pomeni ne" bo tako zamenjal "ja pomeni ja". Sprememba definicije posilstva iz modela prisile v model soglasja uživa takorekoč celovito podporo. Da je zakonodaja, po kateri morajo žrtve posilstvo dokazovati z uporabo sile in z njo povezanih dokazov zastarela, se strinjajo tako pravosodna ministrica kot tudi predlagatelji sprememb.
Kristina Krajnc z Inštituta 8. marec tako pravi, da "model ja pomeni ja nudi varstvo žrtvam in zakonodajalec s tem modelom sporoča, da je na strani žrtve". Da gre za model, ki ga zagovarja, pravi tudi pravosodna ministrica Andreja Katič: "Mislim, da je čas, da v Sloveniji odpravimo še en tabu."
Popravki kazenskega zakonika so zato nujni, so še enotni, in bodo nastajali pod okriljem ministrstva za pravosodje. To bo v ta namen ustanovilo posebno delovno skupino, sestavljeno iz sodnikov, tožilcev, odvetnikov in nevladnih organizacij, "ki bi na eni strani naredili analizo obstoječih postopkov in seveda tudi predlagali končni model oziroma besedilo sprememb kazenskega zakonika," še dodaja Katičeva.
Zadnji osnutek popravkov ministrica na svoji mizi pričakuje še letos. Ali so spremembe v kazenskem zakoniku sploh potrebne, pa odgovarjajo nevladniki: "Ja velikokrat slišimo, zdaj čisto praktično, a zdaj bom pa moral svojo ženo vprašati za spolni odnos, da me ne bo prijavila, kar je seveda nesmisel," trdi Krajnceva. Ministrica pa dodaja, da "največ dela, ki pa ga bo potrebno narediti, pa je potem tudi v praksi, se pravi, kakšno bo dokazovanje, izobraževanje vseh, ki so tako ali drugače vključeni v postopek."
Model "ja pomeni ja" bo v praksi bistveno vplival tudi na obravnavo žrtev na sodišču. Ponižujočih vprašanj, kot je denimo, kaj pa ste imeli oblečeno, tako pravi Inštitut 8. marec, sodniki po novem kazenskem zakoniku ne bodo več postavljali.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.