Slovenski policisti niso odkrili neposredne povezave med črko 'J' iz finske oddaje 'Resnica o Patrii' in Janezom Janšo, poroča Dnevnik. Zato zoper nekdanjega premierja in zdajšnjega prvaka SDS ne bodo podali ovadbe, ker nimajo dokazov za navedbe finskega novinarja Magnusa Berglunda, da je Patria podkupila slovenskega predsednika vlade.
'J' naj bi se dejansko nanašal na hrvaški posel, in sicer na hrvaško podjetje Đuro Đaković specialna vozila, kjer izdelujejo patrie za hrvaški trg. Njegov lastnik je Bartol Jerković, ki naj bi ga domnevni lobist Wolfgang Riedl v elektronskem dopisovanju poimenoval s črko 'J'. Vendar je Berglund na vprašanje Dnevnika, ali je morda pomešal slovenske in hrvaške dokumente, odgovoril, da povezava med 'J' in Janšo v njegovi oddaji ne temelji na omenjeni elektronski pošti.
Odvetnik Kirm: To ne bi vplivalo na civilno tožbo
Tudi če kazenska ovadba zoper Janšo ne bi bila vložena, to po besedah odvetnika Andreja Kirma iz odvetniške pisarne Avbreht, Zajc & partnerji neposredno ne vpliva na izid civilne tožbe, ki jo je Janša po objavi 'Resnice o Patrii' vložil zoper novinarja Berglunda. Pri civilni tožbi je namreč ključno vprašanje, ali je imel novinar v času objave vire oziroma dokumente, ki so kazali na to, da je bil Janša vpleten v prejemanje podkupnin v Patriinem poslu v Sloveniji. Berglund, kot je znano, trdi, da takšni viri obstajajo. Medtem še vedno čakajo na odločitev, ali bo sojenje sploh v Sloveniji ali na Finskem. Finska televizija YLE in Berglund namreč menita, da bi o sporu moralo odločati finsko sodišče.
Koga, če sploh, bodo ovadili?
Slovenski in finski policisti so z Janšo lani jeseni opravili razgovor zaradi suma sprejemanja daril za nezakonito posredovanje v sostorilstvu, ker naj bi slovenskemu Rotisu zagotovil posredovanje pri nakupu patrij. Preiskava, v kateri sodelujejo tudi avstrijski in finski kriminalisti, bo predvidoma končana do junija letos.
Ovadbe zoper druge osumljence, Toneta Krkoviča, Jožeta Zagožna in Jureta Cekuto, niso izključene. Nanašale naj bi se na sume podkupovanja in nezakonitega prejemanja daril. Še vedno naj ne bi bilo jasno, kam je ''izginilo'' 240.000 od 300.000 evrov, ki naj bi jih februarja 2007 v Avstriji dvignil poslovnež Walter Wolf. Preostali del od približno 3,6 milijona evrov, ki jih je Patria nakazala Riedlu, je menda pod "nadzorom" oblasti, še piše Dnevnik.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.