Magister logistike Rok Cizej je izvršni direktor logistike skupine Petrol. Tekom študijskih let je svoja znanja pridobival na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru.
Zakaj ste se odločili ravno za logistiko? Več kot očitno je, da je bila to prava pot.
»Res je, a če se vrnem v gimnazijska leta, takrat še nisem imel povsem jasne slike, kateri fakulteti bi namenil prednost. Vpisal sem se na tri fakultete – Fakulteto za logistiko, Ekonomsko fakulteto in Fakulteto za šport ter opravil vse sprejemne izpite. Na koncu je odtehtalo navdušenje nad nogometom, namreč vso svojo mladost sem aktivno treniral ta šport in prevladala je želja, da ostanem v domačem kraju, v Celju. Odločil sem se za Fakulteto za logistiko UM, da sem tekom študija lahko še vedno treniral nogomet.
Na drugi strani bi izpostavil, da prihajam iz obrtniške družine. Starša se že več kot 40 let ukvarjata z avto prevozništvom. Od malih nog sem bil vpet v procese cestnega transporta, opravil sem vozniški izpit C in CE kategorije ter si v študentskih časih prislužil kakšen evro z vožnjo tovornjaka s prikolico. Na ta način sem iz prakse spoznaval logistiko iz povsem drugega zornega kota in to mi dandanes pri razumevanju vsakodnevnih problemov pride še kako prav. Moja takratna želja je sicer bila, da bi imel svoje transportno podjetje, a sem kljub temu na koncu zavzel stališče, da je potrebno znanje logistike poglobiti in tako je bila odločitev za Fakulteto za logistiko v Celju edina prava.«
Dodiplomski in podiplomski študij ste končali na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru, ki se nahaja v Celju. Kaj vse vam je študij prinesel, je fakulteta izpolnila vaša pričakovanja?
»Uspešno sem dokončal dodiplomski in podiplomski študijski program logistika sistemov, se zaposlil in ob delu vpisal tudi doktorski študijski program logistika sistemov. Opravil sem oba letnika, za zaključek doktorata bom moral zbrati nekoliko poguma in dokončati preostale obveznosti. Izpostavil bi, da smo bili prva generacija študentov novega študijskega programa.
Fakulteta nam je v času študija ponudila pester izbor predmetov ter celovito sliko številnih logističnih procesov. Na voljo smo imeli številne ob študijske aktivnosti, raziskovalna in svetovalna združenja študentov. Spomnim se, da smo obiskali sejem logistike in transporta v Münchnu, evropski parlament v Bruslju, si ogledali bazo Nata. V Sloveniji se spominjam ogleda Luke Koper, Mercatorjevega skladišča, poštno logističnega centra v Ljubljani ipd.«
Študijska leta so za marsikoga ena izmed najlepših. Imate kakšno zanimivo anekdoto?
»Morda ta – tekom študija sem z veseljem obiskoval predavanja, saj je v vrsti pred menoj sedela sošolka, ki je kasneje postala moja žena.«
Za mlade, ki se odločajo o svoji poklicni poti, je zelo pomembno, kakšne so možnosti po končanem študiju. Kakšna je bila vaša izkušnja?
»Po končanem podiplomskem študiju sem se zaposlil v enem izmed največjih slovenskih trgovskih podjetjih, kjer sem bil odgovoren za področje v logistiki centralnega skladišča in za upravljanje tovornega voznega parka. Menim, da se je v zadnjih desetih letih situacija precej spremenila. Vpliv in zavedanje večjih evropskih logistov je preplavil tudi Slovenijo. Tudi slovenska podjetja so prepoznala, da je napredna logistika pomembna konkurenčna prednost. Strah za zaposlitev kadra logistike je odveč. Ogromno je potenciala za izboljšave v vseh panogah gospodarstva in menim, da je pred poklici iz področja logistike zelo lepa prihodnost. Slovenska podjetja v vseh dejavnostih vedno bolj strmijo k optimizaciji delovnih procesov, posledično k prihrankom. Logistika je na tem področju ključna komponenta, ki mora biti vpeta v procese želenih optimizacij in racionalizacij.«
Lahko rečemo, da ste logisti povezovalni člen podjetja. Kako izgleda vaš dan? Kakšne so vaše naloge in odgovornosti?
»Strinjam se, da smo logisti povezovalni člen podjetja, saj smo tako rekoč vpeti v večino aktivnosti znotraj organizacije. Moj dan je kar pester. Vsakodnevno se srečujem z vrsto sestankov, na katerih s kolegi iz drugih področij ali poslovnimi partnerji zavzemamo stališča v dobrobit podjetja. Potem je potrebno vse te informacije prenesti na sodelavce, ki operativno izpeljejo procese do konca. Kot izvršni direktor logistike skupine Petrol se zavedam odgovornosti in hkrati izziva. Odgovornost ni omejena zgolj in samo na Slovenijo, ampak tudi širše, namreč pokrivamo skoraj celotno območje bivše skupne države. Precej časa pa preživimo tudi na delovnih sestankih v tujini.«
Komu bi priporočili študij logistike in zakaj? Katere osebnostne lastnosti mora imeti dober logist?
»Študij logistike bi priporočil vsem, ki so željni izzivov in soustvarjanja sprememb. Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani mora biti logist aktiven, iznajdljiv in motiviran, na drugi strani tudi vedoželjen in poln svežih idej. Če se vse te lastnosti prepletajo, je zagotovljena tudi osebnostna rast posameznika. V kolikor se človek želi ukvarjati z logistiko, mu mora biti ta veda enostavno pri srcu.«
Kaj bi sporočili mladim, ki so pred pomembno odločitvijo, katero študijsko smer izbrati?
»Tudi sam sem se znašel v dilemi, na katero poklicno pot zaviti. Na vsak način sem si želel delovati v gospodarstvu in ta želja se mi je na koncu tudi uresničila. Mladim bi priporočil, da prisluhnejo sebi, svojim notranjim občutkom. Upam, da bodo moje besede pomagale komu poiskati pravo pot.«
V logistiki je prihodnost, zagotovi si jo tudi ti!
Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru je vodilna izobraževalna in znanstvenoraziskovalna institucija s področja logistike v Sloveniji. Zaposljivost njihovih diplomantov je izjemna – kar 97.73 %.
Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru je vodilna izobraževalna institucija s področja logistike. Prvi vpisni rok na Fakulteto za logistiko Univerze v Mariboru za študijsko leto 2022/23 se izteče 18. marca 2022.
V novem študijskem letu so pripravili nove študijske programe, ki sledijo trendom in razvoju področja logistike:
Visokošolski strokovni študijski program GOSPODARSKA IN TEHNIŠKA LOGISTIKA
Univerzitetni študijski program LOGISTIKA SISTEMOV
Magistrski študijski program LOGISTIKA SISTEMOV
Doktorski študijski program LOGISTIKA SISTEMOV
Prijavni roki za državljane RS in državljane držav članic EU ter Slovence brez slovenskega državljanstva poteka med 15. februarjem in 18 marcem.
Prijavo za vpis oddajte prek elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ s kvalificiranim digitalnim potrdilom, AAI-računom (račun avtentikacijske in avtorizacijske infrastrukture) ali z uporabniškim imenom in geslom prek sistema SI-PASS.
Preverite podrobnejše informacije razpisa Fakultete za logistiko.
Naročnik oglasa je Fakulteta za logistiko, Univerza v Mariboru.