Po navedbah Igorja Zorčiča se težko pogovarjajo o pavšalnem soglasju h kakršni koli koaliciji oz. odgovor ni enoznačen. Tako kot na terenu, s katerim se je vodstvo stranke posvetovalo v minulih tednih, so namreč nekateri v poslanski skupini enim oblikam koalicije z istimi strankami bolj naklonjeni, drugim manj.
Na koliko poslancev SMC lahko računa, bo prvak SDS Janez Janša, če se bodo kar koli dogovorili, pravočasno obveščen, je pojasnil Zorčič. Po njegovih besedah je pomemben izplen pogajanj.
Vprašanje, katera ministrstva bodo prevzele posamezne potencialne partnerice, je po njegovih navedbah "zelo pomemben element, ki bo vplival na podporo tej morebitni koaliciji". "Nekatera ministrstva so bolj državotvorna, nekatera manj, kar pomeni, da na nekaterih lahko izpostavljaš bolj ideološke teme, na nekaterih manj," je spomnil.
Pri tem so po njegovih besedah nekatere variante bolj sprejemljive za nekatere člane SMC, nekatere manj. A Zorčič je izpostavil, da ne gre le za ministrstva, pač pa tudi za vprašanje predsednika vlade.
O željah pri kadrovskem razrezu ni želel govoriti, je pa ocenil, da pogajanja s SDS potekajo v skladu s pričakovanji. Na koncu bo o morebitnem dogovoru odločal svet stranke. Prav tako pa po Zorčičevih trditvah pogajanj za vstop v vlado s SDS ni zavrlo dogajanje v SMC. Iz stranke je izstopila podpredsednica in ministrica Ksenija Klampfer, da ne želi biti v vladi z Janšo, pa je povedal tudi prvi predsednik SMC Miro Cerar. V zadnjih dneh naj bi morebitni izstop omenila tudi nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Zorčič: Ponudba, da bi SMC svoje kandidate posodila LMŠ, ni sprejemljiva
Neposreden je bil glede pogovorov z LMŠ. Ponudba te stranke, da bi SMC posodila svoje kandidate listi LMŠ, po Zorčičevih besedah ni sprejemljiva. V SMC predlagajo oblikovanje skupne liste, na katero bi stranki prispevali vsaka pol kandidatov in bi tudi v kampanjo vstopili finančno enakovredno.
Kritičen je tudi do predsednika LMŠ Marjana Šarca, ki je v torek komentiral te pogovore. "Po eni strani sta predsednika pooblastila vodji poslanskih skupin, da se o tem pogovarjata, po drugi strani pa Šarec vedno znova daje neke izjave v medijih. Imamo telefonske številke, pripravljeni smo se z vsakomer pogovarjati glede kakršnih koli pomislekov," je bil oster Zorčič.
Počivalšek 'lobiral' pri dveh poslancih SAB?
Ker za Janšo kot mandatarja in njegovo vlado skoraj zagotovo ne bo glasovalo vseh 10 SMC poslancev, se je Počivalšek po neuradnih, a zanesljivih informacijah našega novinarja Anžeta Božiča pogovarjal tudi z dvema poslancema SAB - Markom Bandellijem in Francem Kramarjem. Prestopila menda ne bosta, je pa prvaka SMC tudi zanimalo, ali bi prek pritiska omenjenih poslancev SAB morda lahko sodelovala v Janševi vladi? Odgovor je kategoričen ne, lahko pa bi SAB sodelovala v kakšni obliki partnerstva za razvoj.
Na seji izvršilnega odbora NSi sodelovala tudi Ljudmila Novak
Stranka NSi pa je medtem predsedniku stranke Mateju Toninu in pogajalski ekipi podelila poln mandat za nadaljevanje pogajanj. Na seji izvršilnega odbora NSi je sicer sodelovala tudi nekdanja predsednica NSi in sedanja evropska poslanka Ljudmila Novak, ki še nedavno ni skrivala kritik na račun prvaka SDS Janeza Janše.
Podrobnosti pogajalskih izhodišč v NSi ne razkrivajo. Po neuradnih informacijah pa naj bi se sicer - tudi glede na strankin program - pričakovano nanašale predvsem na ureditev področja zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Pri slednjem bi sredstva za ureditev razmer lahko dobili z rebalansom proračuna, o čemer naj bi se neuradno s potencialnimi partnericami še pogajali.
Bolj pa naj bi se stvari zatikale pri zahtevi za uveljavitev odločb ustavnega sodišča, ki so neuveljavljene že vrsto let.
Medtem so se pojavila tudi namigovanja o kadrovskih zasedbah v potencialni novi vladi. Vendar pa je vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat popoldne na svojem Twitter profilu sporočil: "Potencialna nova koalicija se še ni dogovorila niti o tem, ali bomo realizirali vse še neizvršene odločbe ustavnega sodišča, pa se vse vrti okrog kadrov. Glede na današnje govorice naj povem, da nisem kandidat za predsednika DZ." Dodal je, da je odločitev glede tega v NSi soglasna.
Potencialne partnerice pričakovano skrivnostne glede pogajanj
SDS se je s potencialnimi partnericami prvič sestala v petek. V torek so sporočili, da pogovori in usklajevanje vsebinskih prioritet v drugem krogu potekajo vse od petka in se bodo nadaljevali tudi v prihodnjih dneh.
"Šele v primeru zadostne uskladitve prioritet in jasnosti glede realne glasovalne moči vsake od partneric ter večinskega seštevka bo stekel morebitni tretji krog pogovorov z namenom uskladitve odgovornosti v novi vladi," je še pojasnila SDS.
Potencialne partnerice so pričakovano skrivnostne glede pogajanj za oblikovanje morebitne nove vlade. Sredinske tipajo teren v svojih strankah. Najbolj pestro je, kot kaže, v SMC, ki se sooča tudi z odhodi ali grožnjami z odhodi nekaterih vidnih članov.
KOMENTARJI (868)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.