Slovenija

'Ravnali smo skrbno, odgovorno in v skladu s pristojnostmi'

Ljubljana, 07. 10. 2008 11.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Šentviško šlamparijo so zakuhali Dars, Ceramicoat in nadzor, meni gradbeni izvedenec. V Darsu krivdo zavračajo in poudarjajo, da ne bi mogli ravnati drugače.

Uprava Darsa zavrača krivdo za nepravilnosti pri gradnji predora Šentvid.
Uprava Darsa zavrača krivdo za nepravilnosti pri gradnji predora Šentvid. FOTO: Kanal A

Na zasebnem gradbenem inštitutu ZRMK so v mnenju glede odpadanja protipožarne zaščite v predoru Šentvid ugotovili, da je tehnološka rešitev izvedene protipožarne zaščite neprimerna. Ceramicoat je pri izvedbi storil več napak, v nasprotju z zakonskimi standardi pa je tudi ravnanje Darsa in nadzora.

Uprava Darsa se je že odzvala. Poudarjajo, da so v primeru odpadanja protipožarne zaščite v galeriji Šentvid vseskozi ravnali skrbno, odgovorno in v skladu s svojimi pristojnostmi. Prav zato zavračajo vsakršno krivdo. "Dokazljivo dejstvo je, da uprava na podlagi informacij in predlogov, ki jih je dobivala od akterjev gradnje, ni mogla ravnati drugače kot je, in je prepričana, da se bo v nadaljnjem postopku to potrdilo," so sporočili z Darsa.

Odpadli omet v predoru Šentvid
Odpadli omet v predoru Šentvid FOTO: Tomaž Ungar

Izvedenec pokazal na krivce

Glede domnevnih nepravilnosti pri gradnji predora Šentvid so ljubljanski kriminalisti v teh dneh na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper dve osebi z Darsa, so včeraj sporočili s policije. Osebi sta ovadeni za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti. Neuradno gre za predsednika uprave Tomislava Nemca in člana uprave, odgovornega za gradnjo avtocest, Boštjana Riglerja, čeprav na policiji njuni imeni zaradi varstva osebnih podatkov skrivajo.

ZRMK v izvedenskem mnenju, ki so ga konec septembra pripravili za okrajno sodišče, z veliko verjetnostjo ugotavljajo, da je pri izvedbi protipožarne zaščite v stari galeriji predora Šentvid prišlo do vrste nepravilnosti in opustitve v nasprotju s standardi in zavezami dobre gradbene prakse.

Na inštitutu so tudi ugotovili, da "ne obstaja celovit projekt izvedbe del protipožarne zaščite, ki bi nedvoumno predpisal in predvidel vse možne posledice ter pravilne postopke za kakovostno in strokovno izvedbo del v predoru Šentvid".

Po oceni ZRMK je ravnanje Ceramicoata, investitorja (Dars), nadzora (ZIL Inženiring) in supernadzora (Zavod za gradbeništvo) v nasprotju z zakonskimi standardi. Našteti bi lahko "ob pravilnem strokovnem delovanju pravočasno reagirali pri ugotovljenih pomanjkljivostih, in sicer tako, da ne bi prišlo do predstavljenih posledic".

V ZRMK opozarjajo, da bi se moral protipožarni omet vgrajevati skupaj z armaturno mrežico, ki bi bila mehansko sidrana v osnovno betonsko konstrukcijo. Neprimerna je tudi sama tehnološka rešitev izvedene protipožarne zaščite z izbiro mokrega nanosa. Uporabljeno izvedbo zaščite je namreč po navedbah ZRMK treba izvajati s pravilnim zaporednim brizganjem več slojev na ustrezno pripravljeno površino. Ta je bila pripravljena slabo oziroma v nasprotju z zahtevami stroke in navodili proizvajalca ometa.

Kot utemeljitev ZRMK navaja rezultate preiskav in analize odpadnih vzorcev, ki so pokazali "prisotnost nečistoč, ki ne bi smele biti v tem materialu, če bi bila površina pravilno pripravljena". Prav tako opozarjajo, da je Ceramicoat površino pred nanašanjem očistil z vodnim curkom pod premajhnim pritiskom.

Po mnenju ZRMK Ceramicoat ometa ne bi smel nanašati v času, ko so po železniški progi nad galerijo vozili tovorni vlaki. "Upoštevajoč strokovno literaturo ugotavljamo, da vibracije negativno vplivajo na kakovostno izvedbo del, saj poslabšajo kakovost materiala in stik materiala z betonsko podlago," pojasnjuje ZRMK v izvedenskem mnenju in dodaja, da iz dokumentacije ni razvidno, da bi Dars kadar koli zahteval ustavitev del v času vibracij in s tem preprečitev njihovega negativnega vpliva, čeprav je iz primopredajnega zapisnika protipožarnega ometa razvidno, da se je te problematike zavedal.

Poškodovan avto
Poškodovan avto FOTO: POP TV

Ljubljansko okrajno sodišče je sklep o izdelavi izvedenskega mnenja ZRMK sprejelo sredi julija, ko je družba SCT po drugem zaprtju predora Šentvid ob odpadanju ometa v galeriji sodišču predlagala zavarovanje dokazov.

Spomnimo

Najdražji predor v Sloveniji, katerega vrednost znaša 124,7 milijona evrov, skupaj s strojno opremo pa 135,7 milijona evrov, so slovesno odprli 1. julija. Nekaj ur po odprtju pa so predor zaradi odpadanja protipožarnega ometa zaprli.

V noči na 2. julij je promet po predoru znova stekel, v mesecu dni pa je bil nato zaradi sanacije še nekajkrat začasno zaprt. V tem času so v predoru odstranili kritična mesta, a je protipožarna zaščita 6. avgusta znova odpadla. Po vnovičnem odpadu ometa so v stari galeriji predora Šentvid odstranili vso protipožarno zaščito.

Predor Šentvid
Predor Šentvid FOTO: POP TV


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Milan Koleznik
11. 03. 2009 19.29
Vsi ravnajo v skladu z zakonom,kako pa so v Sloveniji nastali taki bogataši,z plačami ne,z krajo in izkoriščanjem delavcev,sedaj so lastniki in to delajo naprej,zgroženi smo,Njihov zakon je samo njihov,vsak si ga je krojil po svoje,to se je v Sloveniji vsaj do nadaljnega dalo,kakor ti je pasalo si je krojilo zakon,seveda delavec si ga ni mogel zato je ostal spodaj.
MojcaCoh
09. 10. 2008 11.55
Kitajska mast..za najmaj tri.. Dva tako za krivdo enega za primer.. Kitajci potem organe še razprodajo, da se ne bi čudili odkod tako rastejo se razvijajo in gospodarsko napredujejo takšni kot so na Darsu, sedanji vladni Koaliciji ki se pripravlaj, občinah pravosodsu so tam lahko samo dva metra pod zemljo in tja resnično tudi sodijo.. Lp Mojca Coh..
resslovenka
08. 10. 2008 08.17
Ma dajte no. Ta DARS je ena sama vreča brez dna. Pa leglo klientalizma in nepotizma. Živijo, kot bubregi v loju , nikmur nič dolžni. Naj jih že enkrat razhajkajo. Upam, da bo novi mninister napravil red tudi na Darsu. Bo presenečen, kaj se vse skriva v ozadju.
Buena Vita
07. 10. 2008 22.40
dars se ni izkazal,razen v podpisovanju aneksov
Tamaž
07. 10. 2008 15.34
To je pa tko, da če je inžinir pa očka nevem kej. Za zbrcat vse povrs. Dober je samo to da ima zidar svoje vodje pametne. Zidar začni tožt te izkoriščevalce pa bo. Sm kr čutil da bo tko.
alibaba
07. 10. 2008 15.06
predlog naslednji upravi darsa: vzeti abecedni seznam zaposlenih in najprej črtati vsakega tretjega. (random vzorec bo kar v redu). ostale vprašati, če še potrebujejo službo. nato jih tretjino ostanka poslati v skandinavijo na izobraževanje kako se popravljajo ceste tudi ob slabšem vremenu in ne zgolj poleti, na dodatno izobraževanje projektnega vodenja in v prekmurje, da se naučijo zdrave kmečke pameti. no.... pa vsakemu od zaposlenih preventivno blokirati vse osebne račune, da ne bi prišli v skušnjave kot zdajšnji :)
Tonček Balonček
07. 10. 2008 13.27
Mi smo pa stalno upali, da \"se je začelo\" in bomo Zidarja pribili na križ in vse bo rešeno! Bravo Žerjav, takega še nismo imeli in ga na srečo ne bomo imeli več! Mate se je pa tako trudil, še lisice so mu dali in poklicali TV, da to blazno revolucijo proti lobijem ovekoveči! A zdaj so pa krivi kar njegovi?! Teh rdečkarjev na sodiščih imamo pa res že dovolj! Upajmo vsaj, da Brezigarjeva \"ne bo našla elementov\", sicer se jim na sodišču slabo piše!
PPN
07. 10. 2008 13.22
Bošti jaz ti lahko kaki pir plačam če prideš v GR. :) Lahko jim vzameš dovoljenj kolikor hočeš, pa ti najdejo neko, ki jim velja in so zmeraj znova pri koritu. Na žalost. p.s. cesto pa mate lepo!
bostjan_safaric
07. 10. 2008 13.00
Že pred tem se je pa vedelo, kdo bo vso to šlamparijo plačal. Jaz inj ti, ki to bereš ... Naj že enkrat naredijo neka dovoljenja za delo v javni upravi in v vodstvih državnih podjetij. Ob kakšni \"pizdariji\" ostaneš brez dovoljenja in konec. Nikoli več ne smeš delati v javni upravi. Brez neke kazni pa sem lahko tudi jaz odgovoren, če hočete ... . In kaj je večja kazen, kot to, da odgovorne za vekomaj spravimo od \"korita\". Potem bodo morali celo delati ...