Suhoveršnik je izpostavil, da so občine z lastnim denarjem poplačale majhne izvajalce del, da ne bi pristali v stečaju, za večje pa nimajo dovolj sredstev. Dodal je še, da mora mozirska občina sicer svojo vlogo popraviti.
Župan Luč Klavdij Strmčnik je povedal, da naj bi povrnjene intervencijske stroške dobili prihodnji teden, saj so vlogo podali 6. oktobra. Prav tako je tudi nazarska občina takrat oddala vlogo, je zatrdil nazarski župan Matej Pečovnik.
Na vprašanje, ali je kaj znanega glede sanacije hiš družin iz Spodnjih Strug pri Lučah, ki so bile močno prizadete v vodni ujmi, je Strmčnik odgovoril, da je projektna naloga že pripravljena in jo mora še potrdili tehnična pisarna. "Na podlagi te projektne naloge, ki bi jo morali dobiti že 28. septembra, bo potem občina naročila geološke raziskave," je dejal župan Luč.
Na podlagi geoloških raziskav bo geolog pripravil poročilo o sanaciji velikega usada, ki je po avgustovski ujmi nastal nad naseljem Struge. Pomembno bo ugotoviti, koliko plazečega materiala je nastalo pri tem usadu, je še dejal Strmčnik.
Družine iz Spodnjih Strug zahtevajo odločitev, sicer bodo zaprle cesto
Družine iz Spodnji Strug sicer v sedmih do 10 dneh zahtevajo odločitev o sanaciji njihovih domov, saj so hiše precej uničene, sanacija pa se mora izvršiti najpozneje do 27. oktobra. Če njihovim zahtevam ne bo ugodeno, bodo zaprli cesto do Luč, Solčave in Logarske doline, so napovedali.
Predstavnik prizadetih družin je povedal, da bodo cesto zaprli, vendar napovedi zaprtja ne bo, ker se zavedajo posledic sankcij oz. kazenskega pregona. Ocenili so namreč, da se zadeve ne odvijajo po njihovih pričakovanjih.
"Pričakovali smo, da se nam bo kdo posvetil in, da bomo skupaj našli rešitev, ampak se to ni zgodilo. Razen popisa poškodovanih hiš s strani tehnične pisarne se ni zgodilo nič," je še dejal predstavnik družin.
Šest občin že prejelo prva predplačila za škodo na infrastrukturi
Občine Črna na Koroškem, Dravograd, Mislinja, Prevalje, Slovenj Gradec in Vuzenica, ki so jih prizadele avgustovske poplave, so danes prejele predplačila v skupni višini 53,2 milijona evrov za ocenjeno škodo na občinski lastnini oziroma infrastrukturi. Ostalim občinam, skupaj jih je 117, bodo predplačila nakazana v naslednjih dneh.
Občina Črna na Koroškem je na podlagi prvega od dveh zahtevkov je prejela 4,9 milijona evrov, je potrdila županja Romana Lesjak. Kmalu pričakuje sredstva še iz drugega zahtevka, nato pa tudi prva sredstva za sanacijo. "Prejeli smo več kot sto računov gradbincev za opravljanje intervencijskih del, tako da gre denar neposredno naprej v roke izvajalcev," je glede porabe teh sredstev povedala županja.
Glede izplačila prvih sredstev za sanacijo po ujmi, ki jih bo občinam izplačevalo ministrstvo za naravne vire in prostor, pa je Lesjak danes pojasnila, da je občina od ministrstva že prejela pogodbo za prvi avans. Županja je pogodbo že podpisala, občina pa je tudi že podala zahtevek. Tako da tudi ta sredstva na občini pričakujejo razmeroma kmalu. Prvi avans znaša nekaj čez pet milijonov evrov, je pojasnila županja.
"Tu bomo pa takoj pristopili k sanacijskim delom oz. smo že na terenu tam, kjer vemo, da bomo morali reševati plazove in ceste. Prek tehnične pisarne bomo začeli iskati ponudbe. Za določene stvari bomo sanacijo začeli že letos," je povedala.
Po predhodno ocenjeni škodi, kot so jo popisale občine, je vlada sprejela predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh in za ta namen zagotovila 222 milijonov evrov. Gre za predplačila, ki se na podlagi sprejetega predhodnega programa in zakona o odpravi posledic naravnih nesreč prvič doslej izplačujejo v višini do 40 odstotkov ocenjene škode, so spomnili na vladnem uradu za komuniciranje.
Predplačila so namenjena sofinanciranju izvedbe nujnih ukrepov, med drugim začetku izvedbe sanacijskih ukrepov in geotehničnih ukrepov za zavarovanje stvari z izvedbo improviziranih oz. nujnih ali začasnih sanacij zemeljskih plazov za preprečitev nadaljnjega ogrožanja, za zagotavljanje nemotene uporabe oz. delovanja poškodovanih občinskih infrastrukturnih sistemov ter za ukrepe za preprečitev nastanka dodatne škode na objektih zaradi pričakovanega jesenskega deževja.
Prav tako bodo lahko občine izvedle rušitev močno poškodovanih objektov zaradi zagotavljanja varnosti ljudi in premoženja ter odstranitev odloženih naplavin in zagotovile zemljišča za začasne nastanitve ter zemljišča za nadomestne in nadomestitvene gradnje, vključno s komunalnim opremljanjem zemljišč, so dodali na vladnem uradu.
Ob tem so poudarili, da je treba ločiti med t. i. intervencijskimi stroški, ki so jih prijavljale občine in jim bodo povrnjeni stoodstotno (ta sredstva občinam že nakazuje Uprava RS za zaščito in reševanje) ter predplačili občinam za izvedbo nujnih ukrepov odprave nastalih posledic glede na predhodno ocenjeno škodo na občinski lastnini oziroma infrastrukturi.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.