V SDS so sicer zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov začeli 1. septembra, poslanka Alenka Jeraj pa je pretekli teden dejala, da so z zbiranjem podpisov v ciljni ravnini.
Natančnega števila zbranih podpisov v času, ko so te zbirali, stranka ni razkrivala. Po pričakovanjih pa jim je uspelo zbrati zadostno številu podpisov za razpis vseh treh referendumov. O tem, kako uspešni so bili pri zbiranju podpisov, bodo sicer v SDS spregovorili na četrtkovi novinarski konferenci.
Po izteku 35-dnevnega roka za zbiranje podpisov ima sicer pobudnik referenduma sedem dni za vložitev s podpisi podprte zahteve v DZ. Če je ta popolna, ima nato še DZ sedem dni časa, da z odlokom razpiše referendum.
Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja skladno z referendumsko zakonodajo ne sme preteči manj kot trideset dni in ne več kot leto dni. Določitev dneva glasovanja, do katerega preteče več kot petinštirideset dni od dneva razpisa referenduma, sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev.
V SDS se ob tem zavzemajo, da bi vse tri morebitne referendume izvedli sočasno z enim od rokov bodisi lokalnih bodisi predsedniških volitev.
V koaliciji so medtem bolj naklonjeni temu, da bi vse morebitne referendume izpeljali v enem 'referendumskem dnevu', ki pa ne bi sovpadal z datumom volitev.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.