Slovenija

Izstop iz cerkve dostopen v javnih knjižnicah

Ljubljana, 03. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pirc Musarjeva je zavrnila pritožbo odvetnika Begana, ki mu Teološka fakulteta ni želela posredovati informacij o postopku izstopa iz cerkve.

Nataša Pirc Musar,  pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja (foto: POP TV)
Nataša Pirc Musar, pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja (ZDIJZ) Nataša Pirc Musar je zavrnila pritožbo odvetnika Vladka Begana iz Celja, ki mu Teološka fakulteta ljubljanske univerze ni želela posredovati informacij o postopku izstopa iz katoliške cerkve. Pooblaščenka je ugotovila, da je tovrstna informacija javnosti že dostopna (npr. v Zakoniku cerkvenega prava), zato ji teh dokumentov ni treba zagotavljati z instrumenti, zapisanimi v zakonu o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ). Namen zakona je namreč zagotoviti javno dostopnost tistih podatkov, ki niso dostopna širši javnosti. Kot so zapisali v uradu pooblaščenke, je odločba prelomna, saj je v njej zapisano, kaj je sploh smisel in namen zakonodaje s področja dostopa do informacij.

Izstop in cerkve je informacija javnega značaja
Izstop in cerkve je informacija javnega značaja FOTO: POP TV

Zgodba sega v začetek junija, ko je Vladko Began na Teološko fakulteto naslovil zahtevo, da mu na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja posredujejo informacijo o postopku izstopa iz katoliške cerkve. Fakulteta je prosilcu posredovala odgovor, ki ga je pripravil profesor za cerkveno pravo Borut Košir in hkrati zapisala, da ukvarjanje s tem vprašanjem ni v njeni pristojnosti. Began je na fakulteto znova poslal dopis, s katerim je želel izvedeti, kakšen je postopek prekinitve notranje zakramentalne pripadnosti, ki jo je v svojem odgovoru omenjal Košir, pri tistih ljudeh, ki nočejo biti po izstopu iz katoliške cerkve niti zakramentalno povezani z njo. Teološka fakulteta je odvetniku znova sporočila, da ni pristojna za omenjeno vprašanje, zato naj se za nadaljnja pojasnila obrne neposredno na sestavljavca odgovora.

Began je še enkrat poslal dopis, v katerem je navedel, da zadeva spada v delovno področje teološke fakultete, saj je profesor Košir svoj odgovor podal kot predstojnik Katedre za cerkveno pravo. Teološka fakulteta se na ta dopis ni odzvala, zato je Began na pooblaščenko naslovil pritožbo. Pirc Musarjeva je nato Teološko fakulteto pozvala, naj prosilcu dostavi zahtevane dokumente ali pa zahtevo z odločbo zavrne. Teološka fakulteta je nato septembra z odločbo zavrnila Beganovo zahtevo in jo utemeljila s tem, da so zahtevani dokumenti dokumenti katoliške cerkve. Zahtevana informacija po mnenju teološke fakultete ni informacija javnega značaja, ker je del študijske snovi pri nekaterih predmetih.

Postopek izstopa iz cerkve je zapisan v Zakoniku cerkvenega prava in učbenikih

Ker je Began menil, da je določba nezakonita, je pooblaščenki predlagal, da jo odpravi in vrne zadevo v nov postopek ali pa sama dobi zahtevane informacije in mu jih posreduje. Teološka fakulteta je po njegovem mnenju v odločbi zapisala nejasen izrek, pri obrazložitvi pa je prišlo do kontradiktornih navedb glede uporabe zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Tudi tolmačenje, da študijska materija ni dokument oz. dokumentarno gradivo, ki bi sodilo med informacije javnega značaja, je po njegovem mnenju napačno. Navedel je še, da je sporna informacija javnega značaja, ki bi mu jo moral naslovni organ dostaviti. To izhaja tudi iz tega, da mu je naslovni organ v svojem imenu posredoval informacijo o postopku izstopa iz katoliške Cerkve, ki pa je bila nepopolna, saj ni vsebovala informacije o prenehanju zakramentalne pripadnosti katoliški cerkvi.

Na odobritev izstopa iz cerkve morajo nekateri čakati tudi več let (foto: POP TV)
Na odobritev izstopa iz cerkve morajo nekateri čakati tudi več let (foto: POP TV) FOTO: 24ur.com

Pooblaščenka za dostop do informacij javnega značaja je ugotovila, da so dokumenti, ki vsebujejo informacijo o postopku izstopa iz katoliške cerkve dostopni v javnih knjižnicah. Namen, ki ga zasleduje ZDIJZ, pa je, da se zagotovi dostop do tistih informacij, ki sicer ustrezajo definiciji informacije javnega značaja, ki pa v trenutku, ko nekdo zanje prosi, niso nikjer dostopne splošni javnosti. Zgolj takrat jih zato lahko prosilec zahteva od organov, ki te informacije posedujejo.

V konkretnem primeru se vse zahtevane informacije že nahajajo v Zakoniku cerkvenega prava in učbenikih, dostopnih v javnih knjižnicah. Javnosti teh dokumentov zato ni treba zagotavljati z instrumenti, zapisanimi v ZDIJZ, torej s posamičnimi dostopi vsakega posameznega prosilca. Če bi pooblaščenka presodila drugače, bi to posledično pomenilo, da bi kdor koli lahko zahteval na primer tudi prepis vseh knjig, ki jih posedujejo javno dostopne knjižnice, je zapisano v odločbi. Zakonodajalčev namen pa je jasen - namen ZDIJZ je zagotoviti javno dostopnost tistih podatkov, ki v trenutku zaprosila še niso javno dostopni širši javnosti. Zato Pirc Musarjeva ugotavlja, da je zahteva v nasprotju z namenom, ki ga zasleduje zakon, in jo je treba kot neutemeljeno zavrniti. Ugotovila je še, da je odločba Teološke fakultete zakonita, a v določenem delu napačno obrazložena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20