Danes je že osmo leto zapored potekala velika tradicionalna maturantska četvorka, ko se maturantje potegujejo za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. Tudi letos ni šlo brez zapletov.
Le nekaj dni pred parado se je oglasila Plesna zveza Slovenije (PZS). Znova so opozorili na težave, s katerimi se soočajo. Največ preglavic naj bi jim povzročala plesna šola Urška. Nesporazumi in trenja se vlečejo že nekaj let, tokrat pa je PZS opozorila na po njihovih besedah nesprejemljive poteze Urške. Omenjena plesna šola naj bi "s potvarjanjem dejstev, razširjanjem informacij med maturanti, da bodo lahko brezplačno sodelovali v Maturantski paradi samo, če se bodo vpisali in plačali maturantski plesni tečaj ter plesali na maturantskem plesu v organizaciji Urške d.o.o., ki z omenjenimi metodami zlorablja Maturantsko parado na brezobziren in moralno-etično povsem izkrivljen način za zadovoljevanje svojih privatnih podjetniških interesov in ciljev“.
V anonimnem dopisu, ki smo ga prejeli v uredništvu 24ur.com, je zapisano, da "Urški Guinness predstavlja promocijo in možnost, da z večanjem števila plesočih utrjujejo monopol v Ljubljani“. "Monopol ustvarjajo tako, da izsiljujejo maturante, da ne bodo smeli sodelovati na Maturantski paradi in organizirani zabavi po njej, če ne bodo šolskega maturantskega plesa in tečaja vplačali pri njihovi plesni šoli“.
Dijak obtožbe na račun Prokofjevega zavrača
Več virov je za 24ur.com povedalo, da je Boris Prokofjev, vodja Maturantske parade in zaposleni v plesni šoli Urška, v začetku tega meseca obiskoval ljubljanske šole, ki nimajo sklenjene pogodbe za organizacijo maturantskega plesa in tečaja pri Urški, in od njih zahteval plačilo 20 evrov po osebi za tiste maturante, ki želijo sodelovati na Maturantski paradi oziroma se udeležiti zabave po njej. Plesna šola naj bi imela stroške z nakupom opreme (majice, dežniki in podobno) in s plačilom zabave na Gospodarskem razstavišču, kjer so nastopile tudi glasbene skupine.
V redakcijo 24ur.com je sicer priromal posnetek, na katerem naj bi bil pogovor med dijakom in Prokofjevim. V našo redakcijo je po objavi posnetka poklical tudi vpleten dijak, ki je razjasnil zadevo. Njihova šola je najprej izbrala plesno šolo Bolero, vmes pa so si premislili in želeli sodelovati s plesno šolo Urška. Pogovor, ki smo ga prejeli, je po trditvah dijaka snemal po nasvetu drugih in ni želel, da bi prišel v javnost. Ni ga posnel zaradi škodoželjnosti. Zaradi pogodbenih obveznosti z Bolerom pa so na koncu le ostali pri isti plesni šoli.
Dijak je pohvalil ravnanje Prokofjevega in zatrdil, da jim Urška ni nikoli prepovedala udeležbe. Razložili so jim le, da če ne plešejo pri njih, ne morejo imeti majic in ostalih rekvizitov, ki jih Urška priskrbi svojim plesalcem.
To je sicer dejal tudi Tomaž Ambrož iz plesne šole Urška. Za 24ur.com je dejal, da so vsi maturanti imeli možnost sodelovati pri plesanju četvorke in da niso zahtevali plačila 20 evrov za tiste, ki se izobražujejo na tistih šolah, ki ne sodelujejo z njihovo plesno šolo. "Maturanti so prišli, se vpisali na seznam in odplesali. Vsi tisti, ki so to storili, so lahko brezplačno vstopili na Gospodarsko razstavišče, kjer je naša plesna šola organizirala zabavo," je še dejal. Na vprašanje, kdo je plačal zabavo, je odgovoril da Urška. Do majic, dežnikov in podobne opreme pa so prišli tudi s pomočjo sponzorjev.
Sicer je zaradi celotnih plesnih zdrah nekaj ravnateljev pisalo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Odgovoril jim je podžupan Jani Möderndorfer: "Pravico do plesa četvorke, ki se odvija na javni površini, imajo vsi maturanti, ki se želijo udeležiti tega dogodka, ne glede na to, katera plesna šola je bila organizator maturantskega plesa.“
Rudi Kocbek iz PZS pa je za 24ur.com povedal, da je Urška očitno umaknila zahtevo po plačilu. "Zahtevali so plačilo. Zakaj pa bi ravnatelji pisali županu Jankoviću?" je dodal Kocbek.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.