
"Rezultat referendumov o članstvu v EU in zvezi Nato daje jasen napotek vladi, kakšno je razpoloženje javnosti in kako naj se vlada opredeli glede iraške krize", je povedal predsednik SDS Janez Janša. Pred referendumom je bilo nejasno stališče zaradi vpliva na javno mnenje morda še sprejemljivo, sedaj pa se mora vlada v nekaj dneh jasno opredeliti, sicer bodo v največji opozicijski stranki predlagali sklic izredne seje državnega zbora o slovenski zunanji politiki. Predsednik socialdemokratov je pojasnil, da se doslej niso želeli posluževali skrajne možnosti, da bi zunanjepolitične teme dobile mesto tudi v notranji politiki.
Socialdemokrati ocenjujejo, da vlada ne vidi, kakšne odločitve so bile 23. marca dejansko sprejete in da tava, kot je tavala pred tem. Janez Janša je ocenil, da vlada in predsednik vlade nimata razčiščenih stališč do iraške krize, zato so napovedali izredno sejo parlamenta. Predsednik SDS meni, da ima vlada v iraški krizi dve mnenji - eno za tujo, drugo pa za domačo javnost. Če vlada v naslednjih dneh ne bo naredila konec različnim interpretacijam pozicije Slovenije do iraške krize in če se na primer ne bo opredelila do zadnje deklaracije ameriškega senata, bo SDS zahtevala izredno sejo DZ.
Kmalu prenosi sej državnega zbora?
Po pogovoru Janše s premierom Antonom Ropom je bil dosežen napredek glede zahteve po neposrednih prenosih sej državnega zbora, ki jih bodo, kot kaže, omogočile komercialne televizijske postaje. Janša meni, da si javnost želi spremljati delo DZ, kar kažejo tudi ankete. Janša tako ocenjuje, da se ljudje zavedajo, da se v DZ odloča v njihovem imenu. "Odkar so opozicijske zahteve na mizi, je čutiti veliko podporo ljudi glede uveljavljanja teh zahtev. V znatnem delu slovenske populacije se je okrepilo prepričanju, da brez enakih možnosti opozicije in pozicije, da predstavljata svoje programe, ni poštene volilne tekme."