Po smrti britanske kraljice Elizabete II. se je z izrazi sožalja oglasil slovenski politični vrh. Predsednik republike Borut Pahor je na svojem Facebook profilu objavil njuno skupno fotografijo in zapisal, da je kraljica Elizabeta II. v evropsko in svetovno povojno zgodovino vtisnila neizbrisen pečat. "Z njo izgubljamo zgodovinsko osebnost, ki je simbolizirala trdnost in zaupanje. Hvaležen sem, da sem jo imel možnost osebno srečevati in občudovati, nazadnje v začetku 2019 v Buckinghamski palači ob uradnem obisku Združenega kraljestva," je še dodal.
Predsednik vlade Robert Golob je sporočil, da ga je smrt kraljice "močno užalostila", in izrazil iskreno sožalje novi britanski premierki Liz Truss in britanskemu ljudstvu. "Slovenija vam v teh težkih časih stoji ob strani. Njeno veličanstvo bo ostalo v naših srcih kot prava prijateljica Slovenije. Njen obisk Slovenije leta 2008 bo za vedno ostal v našem spominu," je dodal.
"Zapustila nas je Elizabeta II., kraljica z najdaljšim stažem v zgodovini Velike Britanije. Pogrešali bomo njeno modrost, preudarnost in vizijo. Iskreno sožalje kraljevi družini in britanskemu narodu. Naj počiva v miru," je zapisala zunanja ministrica Tanja Fajon.
Sožalje je že izrekel tudi Janez Janša. "Počivajte v miru, Vaše veličanstvo. Moje sožalje kraljevi družini, našim prijateljem iz Commonwealtha in vsem bližnjim kraljice Elizabete II. Sprejemi pri kraljici so nepozabni," je pripisal k njuni skupni fotografiji.
Sožalje je izrazilo tudi več slovenskih evropskih poslancev. "Svet jo bo pogrešal. Iskreno sožalje britanski kraljevi družini," je zapisala Ljudmila Novak.
"Kraljevi družini in vsem Britankam in Britancem izrekam iskreno sožalje ob smrti Kraljice Elizabete II. Danes ne žaluje zgolj Združeno kraljestvo, ampak celoten svet, in zaznamuje konec dobe velike monarhinje," je dejal Matjaž Nemec.
"Izjemna in modra vladarica, ki je z Britanijo previharila viharje. Ne Britanija in ne svet po njej ne bosta več enaka. Naj počiva v miru," pa je zapisal Milan Brglez.
Izrazi sožalja z vsega sveta, oglasila sta se tudi Putin in Zelenski
Britanska premierka Liz Truss je pred svojo rezidenco na Downing Streetu 10 nocoj nagovorila državljane. Oblečena v črno je izrazila globoko pretresenost in užaloščenost zaradi novice o smrti kraljice. "Vsi smo skrušeni zaradi novice, ki smo jo prejeli iz Balmorala. Smrt njenega visočanstva kraljice je velik šok za državo in svet," je dejala. Obdobje vladanja Elizabete II. je označila za "drugo elizabetinsko dobo". Pod elizabetinsko dobo sicer v Združenem kraljestvu označujejo vladavino Elizabete I. (1558–1603), ki jo imenujejo tudi za "zlato dobo" britanskega imperija. Nagovor je končala s pozivom "naj Bog varuje kralja", Karla III.
Še pred tem je Trussova sporočila, da je bila kraljica Elizabeta II. "skala, na kateri je bila zgrajena moderna Britanija". "Pod njeno vladavino je naša država rasla in cvetela. Zaradi nje je Velika Britanija danes velika država." S kraljico se je sicer sestala pred le dvema dnevoma, ko jo je ta imenovala za premierko. To so opravili kar na gradu Balmoral na Škotskem, da kraljice ne bi po nepotrebnem obremenjevali s potjo v London.
"To je najbolj žalosten dan za našo državo. V srcih vsakega od nas je bolečina in globok občutek izgube – veliko večji morda, kot smo pričakovali. V teh prvih trenutkih je na milijone ljudi prekinilo s svojim delom, da so pomislili na kraljico Elizabeto in njeno svetlobo, ki je ugasnila. Zdela se je tako brezčasna in čudovita, da smo – kot otroci – verjeli, da bo živela večno. Po svetu se iz Balmorala širi val žalovanja, ki gre izven naših meja, do narodov, ki so jo cenili tako, kot je ona cenila njih," je zapisal nekdanji premier Boris Johnson. Dodal je še, da je imela kraljica edinstveno moč, da je osrečevala ljudi, zato so jo tudi imeli radi.
Ameriški predsednik Joe Biden se je poklonil kraljici Elizabeti II. z besedami, da je bila "več kot monarhinja." "Zaznamovala je obdobje. V svetu nenehnih sprememb je bila stalna, bila je vir tolažbe in ponosa za generacije Britancev, vključno s številnimi, ki svoje države nikoli niso poznali brez nje." Opozoril je tudi na kraljičin občutek dolžnosti do Commonwealtha, hkrati pa jo je označil za "državnico z neprimerljivim dostojanstvom", ki je pomagala okrepiti odnose med Združenim kraljestvom in ZDA.
Bela hiša je zaradi novice o smrti kraljice odpovedala predsednikov četrtkov popoldanski govor o cepivu proti koronavirusu. Le nekaj minut po objavi vesti o smrti 96-letne britanske kraljice so izrazili globoko sožalje in poudarili, da je bila Elizabeta II. ena najmočnejših zaveznic ZDA. "Naša srca in misli so s kraljevo družino in z britanskim ljudstvom," je dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre.
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je odredila, naj se zastave spustijo na pol droga."Kraljica Elizabeta je utelešala najvišji duh državljanske dolžnosti: zaslužila si je spoštovanje svojega ljudstva in spoštovanje sveta," je dejala v izjavi. "Pod najsvetlejšimi žarometi v zgodovini je ponudila mojstrski tečaj gracioznosti, moči in drže. Njeno izjemno življenje in vodenje bosta še naprej navdihovala mlade ženske in dekleta na javnih funkcijah, zdaj in za prihodnje generacije."
Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da je kraljica Elizabeta II. "očarala svet", pri čemer je opozoril, da je bil njen čas na prestolu zaznamovan z "milino, eleganco in izjemno delovno etiko"."Bila je svetilnik upanja in stabilnosti za prebivalce Združenega kraljestva in sveta," je dejal. Skupaj z ženo Michelle se pridružujeta številnim, ki "praznujejo njeno življenje in žalujejo za njo."
Kraljici se je med prvimi poklonil kanadski premier Justin Trudeau. "Bila je stalno prisotna v naših življenjih, njeno služenje Kanadčanom bo za vedno ostalo pomemben del zgodovine naše države," je dejal Trudeau in dodal, da se bodo spominjali njene "modrosti, sočutja in topline".
"Bila je priča vojni in spravi ter globokim spremembam našega planeta in družbe. Med temi spremembami je bila svetilnik kontinuitete in nikoli ni prenehala kazati mirnosti in predanosti, ki je mnogim dajala moč. Naj počiva v miru," pa je tvitnila predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je dodala, da jo je novica o smrti britanske kraljice navdala z "globoko žalostjo". Tudi ona je izrazila iskreno sožalje kraljevi družini in britanskemu ljudstvu.
Sožalje ob smrti Elizabete II. so izrazili tudi številni drugi voditelji evropskih držav in visoki funkcionarji. "Nekoč so jo imenovali 'Elizabeta neomajna', s svojim služenjem in predanostjo pa nam ni nikoli nehala kazati pomena trajnih vrednot v sodobnem svetu," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izjavil, da je "globoko užaloščen zaradi smrti kraljice Elizabete II". Izrazil je "sožalje njeni žalujoči družini, vladi in ljudstvu Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske ter širši skupnosti narodov Commonwealtha".
Francoski predsednik Emmanuel Macron je preminulo britansko kraljico označil za "prijateljico Francije, ki je neprecenljivo zaznamovala svojo državo in svoje stoletje". "Njeno veličanstvo kraljica Elizabeta II. je več kot 70 let utelešala kontinuiteto in enotnost britanskega naroda," je dodal.
"Žalujemo za smrtjo kraljice Elizabete II. Bila je vzor in navdih za milijone ljudi, tudi v Nemčiji. Njeno prizadevanje za nemško-britansko spravo po grozotah druge svetovne vojne bo večno ostalo v spominu. Pogrešali jo bomo, tudi zaradi njenega čudovitega humorja," pa je na Twitterju zapisal nemški kancler Olaf Scholz.
Izraze sožalja so princu Charlesu, ki je danes že postal kralj Karel III., poslali tudi iz Kremlja. "Skozi mnoga desetletja je Elizabeta II. upravičeno uživala ljubezen in spoštovanje svojih podanikov ter avtoriteto na globalnem prizorišču. Želim vam poguma in vzdržnosti ob tej težki in tragični izgubi ... Prosim vas, da prenesete moje besede iskrenega sočutja in podpore članom kraljeve družine in vsem prebivalcem Velike Britanije. S spoštovanjem, Vladimir Putin".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob novici o kraljičini smrti v imenu ukrajinskega ljudstva izrazil iskreno sožalje "kraljevi družini, celotnemu Združenemu kraljestvu in Commonwealthu zaradi te nepopravljive izgube". "Naše misli in molitve so z vami," je dodal. Njegove besede je ponovil tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg: "Več kot 70 let je bila zgled nesebičnega vodenja in javne službe. Moje najgloblje sožalje kraljevi družini, našima zaveznicama v Natu Združenemu kraljestvu in Kanadi ter ljudem Commonwealtha."
Novozelandska premierka Jacinda Ardern se je prav tako poklonila "izjemnemu življenju" pokojne monarhinje in razglasila novega kralja Karla III. za voditelja države. "Ljudje po vsem svetu bodo v tem času občutili hudo izgubo in Novozelandci zagotovo delijo to žalost," je dejala Ardernova. Dodala je, da je bila Elizabeta II. "zelo spoštovana stalnica v času globalnih sprememb".
Indijski premier Narendra Modi je dejal, da ga je smrt britanske kraljice Elizabete II. prizadela, pri čemer je nekdanjo kolonialno vladarico svoje države označil za "vzor dostojanstva in spodobnosti". Dodal je, da je "navdihujoče vodila svoj narod in ljudi", ter izrazil sožalje kraljevi družini in britanskemu ljudstvu.
Sožalje kraljevi družini in Britancem je izrekel tudi izraelski premier Yair Lapid. Dejal je, da je kraljica za seboj pustila "dediščino, ki ji ni para". "V imenu izraelske vlade in ljudstva izražam sožalje kraljevi družini in britanskemu ljudstvu ob smrti njenega veličanstva kraljice Elizabete II.," je zapisal na Twitterju.
Da je z "veliko žalostjo" izvedel za smrt kraljice Elizabete II., je sporočil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. "Izrekam iskreno sožalje kraljevi družini ter ljudem Združenega kraljestva, ki so naši prijatelji in zavezniki," je zapisal na Twitterju.
Papež Frančišek je izrazil "globoko žalost" zaradi smrti kraljice Elizabete II. in dejal, da bo molil za njen "večni počitek", pa tudi za njenega sina Charlesa, ki je postal novi kralj. V osebnem telegramu novemu monarhu se je poglavar Katoliške cerkve poklonil kraljičini "življenjski poti neutrudnega služenja, njenemu zgledu predanosti in vere v Jezusa Kristusa".
Kraljici so se poklonili tudi pri Nasi – zapisali so, da je njena vladavina zajemala celotno obdobje vesoljskih poletov – od prvega pa vse do najnovejšega.
Iz UEFE so sporočili, da so se nocoj na tekmah vseh britanskih moštev z minuto molka poklonili kraljici Elizabeti II. "UEFA in evropski nogomet sta resnično užaloščena zaradi smrti njenega veličanstva kraljice Elizabete, ene najbolj cenjenih osebnosti na svetu. Naše misli so z njeno družino in predsednikom angleške nogometne zveze princem Williamom, pa tudi z državljani Združenega kraljestva in državami Commonwealtha," je dejal predsednik Aleksander Čeferin.
Leta 2008 je obiskala Slovenijo in v dar prejela lipicanca
Britanska kraljica Elizabeta II. je skupaj s soprogom, princem Philipom, oktobra 2008 obiskala Slovenijo. Slovencem bo vedno ostala v spominu po turkizni opravi, v kateri je z letala stopila na slovenska tla in si nato ogledala Ljubljano, kjer jo je pozdravila navdušena množica ljudi, ter Lipico, kjer je v dar prejela tudi plemenitega žrebca.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.