Geodet Branko Kovač je za državno odvetništvo ponovno izmeril sporno stavbo na Litijski cesti, kjer naj bi bili novi prostori sodišča. Kot je zapisal v svojem izvedeniškem mnenju, skupna površina stavbe na Litijski cesti znaša 6.258,3 kvadratnega metra, od tega je skoraj 3000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov.
Spomnimo. V pogodbi med ministrstvom in prodajalcem stavbe, koprskim poslovnežem Sebastjanom Vežnaverjem, ki vodi podjetje Rajski vrt, je bilo medtem navedeno, da skupna površina stavbe znaša 5.126,90 kvadratnih metrov. Nova meritev geodeta tako kaže, da je stavba za okoli 1000 kvadratnih metrov večja kot v pogodbi.
Kovač je preverjal, ali meritve podjetja Harco, ki je aprila 2021 opravilo meritev nepremičnine za prodajalca, odgovarjajo dejanskemu stanju površine. Kot je pojasnil, Harco v projekt izvedenih del ni vključil še enega podstrešja v najvišji etaži, zato so izmerili manjšo površino.
Geodet je v svojem mnenju na 26 straneh opozoril, da stavba nima katastrskega vpisa v katastru nepremičnin, ki ga vodi Gurs, ampak je zgolj vpisana v REN (Register nepremičnin), ki je nastal na podlagi popisa nepremičnin v letih 2006 in 2007. "Verjetno bo smiselno stavbo prej ali slej evidentirati v katastru nepremičnin. Če bi bila stavba že prehodno ustrezno evidentirana, ne bi nastala množica težav," je zapisal Kovač.
Nakup bodoče sodne stavbe v ljubljanskem Štepanjskem naselju je močno razburil javnost, povzročil pa je tudi pretrese v vladajoči koaliciji. Zaradi afere je pred dnevi odstopil glavni tajnik stranke SD Klemen Žibert, pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki je opozarjala na nepravilnosti pri nakupu, pa je sprejela objektivno odgovornost in premierju Robertu Golobu ponudila svoj odstop.
Švarc Pipanova je na seji Komisije DZ za nadzor javnih financ opozorila, da bo ministrstvo stavbo najverjetneje moralo obdržati, kaj bo v njej, pa še ugotavljajo. Ministrstvo je sicer januarja sklenilo aneks k prodajni pogodbi. Ni bilo namreč jasno, koliko sploh meri stavba, saj so se podatki o površini razlikovali, zato je ministrstvo odločilo, da bo pred prevzemom nepremičnine pridobilo novo izmero.
Ministrstvo in prodajalec sta se v aneksu zavezala, da se v primeru, če bo izmera odstopala od pogodbeno dogovorjene navzdol, kupnina za stavbo zmanjša. Glede na novo meritev pa bo cena, kot kaže, ostala enaka. V nadaljevanju bo sledila še neodvisna cenitev, ki bo pokazala, za koliko, če sploh, je bila nepremičnina preplačana. Po opravljeni cenitvi pa naj bi ministrstvo v roku petih delovnih dni stavbo tudi uradno prevzelo.
Vežnaver je za 24UR komentiral, da je nova izmera potrdila, da je "ves čas ravnal v dobri veri". "Očitno so spoznali, da so opravili ugoden nakup, z zaskrbljenostjo sem poslušal izjave predsednika vlade v parlamentu, da sem sporni prodajalec, sploh ne razumem tega, kako lahko predsednik vlade nekoga označi za spornega, sploh pa, ko govorimo o prodajalcu, konec koncev, država ni rabila tega kupiti," je dodal.
Prepričan je, da so politična preigravanja načela njegov ugled, zato ne izključuje tožb zoper tiste, ki so ga v teh tednih javno "blatili". "Se bom posvetoval še s svojimi odvetniki. Zanima me, kdo mi bo povrnil poslovno škodo, trenutno sem črna ovca in se ljudje bojijo kupovati od mene nepremičnine," pravi Vežnaver.
Podjetnik je še povedal, da klica kriminalistov, ki vodijo predkazenski postopek, še ni prejel. Ravno nasprotno; poklical jih je sam in jim povedal, da so jim v podjetju na voljo.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.