"Moje ime je profesor Matjaž Fležar. Sem internist pulmolog in sem na Golniku vodja oddelka za bolnike, okužene s covid-19." Čas za pogovor si je vzel zgodaj zjutraj, po 12-urni izmeni. Potem ko je, skupaj s štirimi medicinskimi sestrami, svoje delo predal naslednji ekipi.
"Povemo si vse, kar se je dogajalo v zadnjih dvanajstih urah, potem ekipa vstopi v izolirani izolacijski del oddelka, se zaščiti in zaščitna oprema ostaja na zaposlenih, dokler so na tem oddelku, to je okoli dve uri, kolikor traja ena vizita," je o tem, kako je videti predaja izmene, povedal Fležar. Nato se osebje vrne v "čisti del prostorov".
"Prednost našega oddelka je ta, da imamo tudi balkon, prek katerega tudi večkrat nadziramo bolnike preko stekla, na daleč, da vidimo, ali si snamejo masko in ali se z njimi dogaja kaj nenavadnega," pove Fležar.
Svojcem pošiljajo fotografije, da so vsaj tako v stiku z bolniki
Obiski pri okuženih pacientih seveda niso dovoljeni. "Smo pa s svojci vsak dan v stiku – pošljemo jim sliko svojca, ki leži pri nas, prek maila, tako da si lahko predstavljajo, v kakšnem stanju je njihov oče ali mama."
Bolniki z okužbo covid-19 so v začetku zelo nepredvidljivi: "Ne veš, kako hitro se bo stanje poslabšalo. Imamo polovico bolnikov, starejših od 80 let, ki so še posebej ranljivi, ker imajo vrsto pridruženih bolezni in bi bilo zelo težko obvladovati poslabšanje teh bolezni istočasno ob okužbi."
Dva bolnika so morali premestiti na intenzivno enoto in sta bila intubirana, torej sta potrebovala predihavanje. Fležar kot posebnost navaja bolnike, ki so bili pozitivni na testu za novi koronavirus, a so raje kot v bolnišnici v domači oskrbi: "Te bolnike zdravniki telemedicinsko spremljamo." To pomeni, da jih vsaj enkrat na dan pokličejo in se na podlagi razgovora z njim odločijo, ali je potreben pregled v ambulanti. "Bolnik na ta način dobi tudi vsa navodila, kako doma premagovati bolezen, ima pa vsak trenutek možnost priti na oddelek in preveriti svoje stanje," izpostavi Fležar.
Zdravstveno osebje se je, da ne bi ogrožalo domačih, odselilo od doma
Zdravstveno osebje dela predano in požrtvovalno, svojcev in prijateljev ne vidijo. Sam se je, kot pravi, za čas, ko zdravi okužene z novim koronavirusom, preselil. Do zdaj, po dvajsetih dneh, nihče od treh zdravstvenih timov, ki se med sabo izmenjujejo, ni zbolel.
"Precej se spremeni življenje nas, ki tukaj delamo, te 12-urne izmene trajajo deset dni. Potem imamo nekaj dni počitka. In v tem času ne želimo, da bi mi zboleli in ne želimo izpostavljati domačih. Osebno sem se preselil v avtodom. Imam to srečo, da imam to možnost. Imamo nekaj medicinskih sester, ki stanujejo v naših stanovanjih tik ob bolnišnici."
Da ne moreš povsem pozabiti službe niti, ko si prost, pove Fležar. "V moji 30-letni karieri takih problemov še ni bilo. V bistvu je največji izziv organizacijski: kako delo varno organizirati zase in za sodelavce," doda.
Časa za počitek skoraj ni, a je nujno potreben
Ker je delo stresno in dolgo, večino časa poteka v zaščitni opremi, je zato pomembno, da se znajo zdravniki in sestre tudi sprostiti in spočiti. "Po teh dvanajstih urah dela si bom najprej vzel čas za en osamljen sprehod skozi gozd, ker živim pač na vasi, potem pa si bom vzel še od dve do tri ure počitka v postelji."
"Rad bi se zahvalil Slovencem, ker upoštevajo ukrepe. Če bomo skupaj upoštevali ta navodila, potem bo možno, da nas boli manj. Ne glede na to, da smo mi bolj na udaru, menim, da to, kar vi lahko naredite doma, veliko pripomore k temu, da boste ostali zdravi," je za konec še povedal Fležar.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.