Nasmeh na obrazu pobeglega zapornika Damjana Mitrovića, ki je za srbski portal Blic včeraj pojasnil podrobnosti filmskega pobega, stiske in jeza so pravosodnega policista, zaposlenega v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper, opogumili in spodbudili, da je spregovoril za oddajo 24UR ZVEČER.
Se sploh zavedate, da so naše rešetke iz magnezijevega jekla pravzaprav navadno jeklo, ki sta ga zapornika preprosto prežagala, do njih pa prišla po krivdi vodstva, se sprašuje sogovornik. "Gospod direktor Dušan Valentinčič je dal odstraniti tudi dodatne inox mreže. Te mreže so bile takšne, da do rešetk sploh nisi mogel priti. Še vedno jih imajo v zaporih v Mariboru in Celju, samo Koper jih je umaknil na predlog varuha človekovih pravic," dodaja.
Kot je znano, je eden od paznikov želel nekaj dni pred pobegom pregledati sobo. Ker je vanjo vstopil nenapovedano, sta se pripornika uprla ter pritožila nadrejenim. "Pravosodni policist, ki se je znašel v tej situaciji, je naslednji dan opozoril nadrejenega, da se v tej sobi nahajata telefon in internet. Odgovor nadrejenega je bil, da za to ni časa, bomo že," pojasnjuje.
Pregled sobe bržkone ni bil opravljen, garjastih žimnic, ki so se dva meseca valjale pred zabojnikom, ki je služil pobegu in jih je v intervjuju za Blic izpostavil tudi Mitrović, navkljub opozorilom zaposlenih niso odstranili. "Brez žimnic ne bi mogla iti čez žico in čez zid," zatrjuje.
Pripornika sta tudi nekaj dni pred pobegom prejela več denarja, kot je dovoljeno. Ker je pravosodni policist nedovoljeno vsoto spravil, je bil deležen njunih groženj. "Vemo, zakaj sta potrebovala ta denar, za pobeg."
Pri nas vlada popolni kaos, direktor znotraj zapora ustvarja geta in samemu sebi ustvarja mir. "Albanci so vsi v istih sobah, skupaj, isto kaznivo dejanje. Deset in več jih je. Tako tudi Arabci, trenutno imamo veliko Arabcev. Mi jih ne razumemo, oni lahko načrtujejo pobeg. Mi smo nadrejene več let opozarjali, naj ne počnejo tega. Če bi bil en Srb, Albanec in Arabec, pobega ne bi bilo, ker ga ne bi mogli skupaj načrtovati. Poleg tega bi nekdo od njih tudi zagotovo kaj povedal."
Grožnje so vsakodnevne, direktor je zapor spremenil v luksuzni hotel, nas pa v služabnike zapornikov, razmere opisujejo koprski pravosodni policisti. "Direktor jim je dve leti nazaj celo uvedel kabelsko televizijo, to pomeni vse programe, od Discoveryja do športnih programov. To je luksuz, vsi državljani moramo to plačevati."
Po mnenju sogovornika je luksuz tudi to, da je Zavod za prestajanje kazni zapora v Kopru edini zapor v celi Sloveniji, ki je letos kupil 72 hladilnikov in jih namestil v sobe. Ker imajo vsega dovolj, zdaj pričakujejo, da direktor Dušan Valentinčič sam odstopi oziroma ga z mesta vodilnega odstavijo.
O nevzdržnih razmerah v koprskem zaporu spregovoril tudi nekdani pravosodni policist
O slabih delovnih razmeraj v koprskem zaporu je za portal 24ur.com spregovoril tudi nekdanji paznik, ki zaradi bojazni povračilnih ukrepov ne želi razkriti svojega imena.
Tudi on s prstom kaže na vodstvo koprskega zapora in opozarja, da so slabi delovni pogoji, s katerimi se srečujejo zaposleni, stalnica njihovih delavnikov že več let. "Fantom, ki trenutno delajo v zaporu, je direktor odvzel vsa pooblastila, delajo v strahu, da bi izgubili službo. Mladi ljudje bi radi stvari spremenili, a so ves čas pod pritiskom," razlaga sogovornik in dodaja, da se posledice slabih razmer odražajo v delu zaposlenih. "Če hodiš v službo z veseljem, boš svojo izmeno opravil 100-odstotno. Če pa si v zadregi in se bojiš posredovati ali pregledati zapornika, pa je situacija drugačna."
"Če hodiš v službo z veseljem, boš svojo izmeno opravil 100-odstotno. Če pa si v zadregi in se bojiš posredovati ali pregledati zapornika, pa je situacija drugačna," je učinke slabih razmer, s katerimi se srečujejo pazniki, orisal njegov nekdanji sodelavec.
Glede konkretnega primera pobeglih zapornikov pa je dejal, da se je zgodilo nasprotno od tega, kar je ob gradnji novega zapora v Kopru zatrjeval direktor Valentinčič, ki je bil takrat suvereno prepričan, da bo to najbolj sodoben zapor v Evropi.
"Zdaj lahko brez težav prinesejo s seboj pol kilograma droge, žago ..."
Direktor je namreč paznikom prepovedal vstope in izstope v sobe, v katerih so mobiteli, računalniki, zdaj še hladilniki. "Zaporniki delajo, kaj hočejo, pazniki ne smejo ukrepati, morajo se pogajati z zapornikom. Ne ve se več, kdo je na kateri strani," je izpostavil sogovornik. "Tisti, ki imajo pogum, da bi nekaj naredili, tega ne smejo, zato ker jim je to prepovedal. Bojijo se direktorja. Tudi če bi pazniki ponoči videli, da nekdo žaga rešetke, ne smejo vstopiti v sobo. V konkretnem primeru se je žagalo dva dni prej. Ko so zvijali rjuhe, paznik ni smel vstopiti v sobo zaradi prepovedi nočne kontrole". Po njegovih informacijah je vodstvo prepovedalo tudi osebne preglede zapornikov. "Zdaj lahko, ko gredo na prosti izhod, brez težav prinesejo s seboj pol kilograma droge, žago …" opozarja nekdanji zaposleni.
Zgrožen je bil tudi nad izjavo pobeglega pripornika Damjana Mitrovića, ki je včeraj v intervjuju za spletni portal Blic razlagal, da je po pobegu po telefonu poklical direktorja zapora. "V kakšni državi smo, da lahko pobegli zapornik tako kontaktira direktorja. To je nezaslišano," je kritičen sogovornik.
Pritrjuje tudi temu, kar so njegovi nekdanji sodelavci zapisali v javnem pismu o tem, da zapor glede na ugodnosti, ki so na voljo zaprtim, vse bolj postaja hotel in ne več zapor. "To ni več zapor, marsikdo nima doma takšnega razkošja, kot ga imajo v zaporih. Nismo v Haagu, da ima vsak svoj hladilnik. To pomeni še več možnosti za skrivanje stvari. Sicer sam nisem za strogo represijo, ampak, oprostite, vedeti se mora, ali gre za zapor ali hotel. Ne moreš v zaporu živeti bolje kot doma. To je skregano z vsem ..."
Povedal je, da je bilo v koprskih zaporih v zadnjih letih več primerov, ko so pravosodni policisti zaradi slabih delovnih pogojev sami podali odpovedi, bilo so tudi primeri samomorov. Tisti, ki so v preteklosti opozarjali na napake, slabe delovne razmere, so potem občutili povračilne ukrepe, tudi v obliki prisilnih upokojitev.
Valentinčič za pojasnila dosegljiv šele jutri
Z vsemi očitki, ki so jih pravosodni policisti v Kopru javno razgrnili v preteklih dneh, smo želeli soočiti tudi vodstvo koprskega zapora. Direktor Dušan Valentinčič nam je pojasnil, da bodo za podrobna pojasnila na voljo šele jutri na novinarski konferenci v Ljubljani. Na njej bo spregovoril tudi generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij novinarski konferenci Jože Podržaj. Od pobega zapornikov so na upravi imenovali posebno komisijo, ki je ugotavljala okoliščine pobega ter morebitno odgovornost zaposlenih. Končne ugotovitve bodo razkrili jutri, so pa sicer že konec leta sporočili, da po prvih napovedih kaže na to, da je bil nadzor pravosodnih policistov v nočni izmeni pomanjkljiv.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.