Včerajšnji popolni prometni kolaps na primorski avtocesti še vedno razburja. Predvsem tiste, ki so sredi zasnežene avtoceste v vozilih čakali več ur.
Med njimi tudi bralka Tina, ki tako kot številni drugi vozniki ocenjuje, da so pristojne službe odpovedale na celi črti.
Za začetek z obvestili voznikom, meni bralka, ki se je iz Kopra proti Ljubljani odpravila okoli druge ure popoldne. "Pri Razdrtem se je začela prava drama. Vozila sem se 10 kilometrov na uro, padal je sneg, bili so snežni zameti, nikjer pa nobenega Darsovega vozila ali kakšne opozorilne table."
Ko se je popolnoma ustavilo, je bila približno dva kilometra pred počivališčem Studenec. "Okoli mene so bili večinoma tovornjaki in avtobusi predvsem iz Italije, Nemčije, Slovaške, tudi Ukrajine. Seveda nihče od nas ni imel podatka, kaj se dogaja," je zapisala.
Informacije so nato prišle v obliki radijskih prometnih sporočil, da je cesta pač zaprta. "Ko smo se popolnoma ustavili, je bila ura 14.45. Začel je padati sneg, močno je pihalo, bencina sem imela tik pred rezervo. Avto sem imela ves čas prižgan, če sem ga ugasnila, sem mislila, da bom zmrznila. Nato sem se odločila, da grem ven in povprašam ljudi, ali so v redu. Govorila sem s tujci, ki so bili jezni, prestrašeni, niso vedeli, kaj se dogaja. Bile so družine z majhnimi otroki, starejši ... Ura je bila že 17.06, vsi smo bili brez hrane in vode."
Nekaj pred osmo zvečer je po pisanju bralke mimo njih spet pripeljal Darsov kombi, opazili so tudi policijsko vozilo. A spet jim informacij ni dal nihče.
"Zopet sem klicala 113, kjer so mi naročili, naj ne zapuščamo vozil, ter da je civilna zaščita na poti," pravi Tina. A prišel ni nihče. Radijske postaje so ves čas obveščale, da se je primorska avtocesta že odprla in da nam želijo vsem, ki smo bili več ur ujeti, srečen večer še naprej. A mi se še vedno nismo premikali, bili smo v temi. Ura je bila nekaj čez 20.00 in sprijaznili smo se, da bomo tam celo noč. Seveda smo šli vsi nazaj v svoje avtomobile, saj smo zunaj zdržali le po nekaj minut, bilo je zelo mrzlo. V prazno plastenko vode sem napolnila sneg in ga stalila v avtu, tako da sem dobila malo manj kot deciliter vode," svojo dramo opisuje Tina.
"Izgubljali smo živce, postali smo panični, nismo vedeli, kaj naj naredimo. Prste na nogah smo imeli čisto zmrznjene," še piše. Ob devetih se je zato znova lotila lova na informacije. A na civilni zaščiti se ni oglašal nihče, številka prometnih informacij je bila zasedena, prav tako je ugotovila, da bo, če ji že uspe priti z avtoceste, ostala tudi brez prenočišča, saj so bili v Postojni zasedeni prav vsi hoteli.
Tako so po njenih besedah zdržali do 21.30, nato pa so se le začeli premikati. A le za kakšnih 1000 metrov, ko se je spet ustavilo. "Čakala sem še eno uro, nato pa malo po 22. uri spet poklicala 112, saj nas je močno zeblo, bili smo žejni in nismo vedeli, ali bomo res obstali tam sredi avtoceste in noč preživeli v svojih avtomobilih. Odgovorili so mi, da se je zdaj zares začelo pomikati od Postojne naprej in da se bomo v roku 20 minut začeli premikati tudi mi. V nasprotnem primeru naj spet takoj pokličem, da bodo ukrepali," pravi Tina.
Nekaj pred enajsto zvečer je premikanje kolone le dočakala, a je šlo zelo počasi. V Ljubljano je tako prispela okoli polnoči.
Skupaj z osebnimi avtomobili so se sicer po odprtju avtoceste začela premikati tudi tovorna vozila, ker je prišlo do novih zdrsov, je tako nekaj voznikov imelo še manj sreče kot Tina, saj je bila primorska avtocesta po sprostitvi prometa kmalu spet zaprta.
Kdo je kriv?
Tina in vsi ostali, ki so bili na avtocesti ujeti tudi več kot osem ur, se seveda sprašujejo, kdo je kriv za popolni prometni kolaps na primorski avtocesti. Dars, tovornjakarji, ki so nadaljevali z vožnjo po slabo očiščenih zasneženih cestah, na katere je veter ves čas nanašal nov sneg in gradil snežne zamete, ali morda policija, ki ni naredila reda?
Zaenkrat nihče. Vsi, povezani z včerajšnjim dogajanjem, namreč krivdo valijo drug na drugega. Na Darsu pravijo, da so bili na tako hude razmere pripravljeni, da so pravočasno izdali opozorila, da so tovornjakarje pozvali k samoizločanju in jih nato tudi začeli izločati iz prometa. Le da so ti vztrajali pri svojem in nadaljevali pot.
Avtoprevozniki so nad takšnimi obtožbami ogorčeni. Pravijo, da Dars dobi toliko denarja, da bi moral poskrbeti za čiste ceste. Na policiji pa pravijo, da je Dars odgovoren za to, da v slabih razmerah izloči tovorna vozila.
Civilna zaščita ni bila vpoklicana
Kljub temu da so včeraj očitno krožile informacije, da ujetim na primorski avtocesti pridejo na pomoč tudi pripadniki civilne zaščite, pa je pravzaprav šlo za napačne informacije, nam je povedal poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan.
Kot pravi, je za oskrbo voznikov na avtocesti pristojen Dars, civilna zaščita pa po pozivu vodje intervencije priskoči na pomoč ob večjih nesrečah. Včeraj tako niso posredovali, prav tako k temu niso bili pozvani, poleg tega ni šlo za dogodek v njihovi pristojnosti.
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.