Župan občine Izola Danilo Markočič s predkazenskim postopkom ni uradno seznanjen, za zadevo pa je izvedel iz medijev. Pri tem je danes poudaril, da je Aleksandra Pivec stroške prenočišča, ki jih je krila občina, poravnala takoj, ko je občina dala zahtevek zanje. Občina pa je o zadevi poročala tako protikorupcijski komisiji kot Policiji ter jim dala na razpolago vse dokumente. "Ne spuščam se v pristojnosti organov. Oni imajo svoje postopke in naj speljejo zadevo," je še dodal župan in dodal, da je že avgusta 2020 prevzel moralno odgovornost in iz svojega žepa plačal račun za hotelsko sobo Pivčeve, ki letos kot predsednica Naše dežele kandidira na volitvah v DZ.
Ne le da občini ni bila povzročena škoda, ampak je ta na koncu celo zaslužila, saj se je po tistem, ko je Pivčeva poravnala račun, njegovo vplačilo štelo kot donacija občini, je še navedel Markočič.
Koprski kriminalisti so po poročanju medijev na Specializirano državno tožilstvo vložili kazensko ovadbo zoper Markočiča zaradi plačila hotelskega računa za Pivčevo, takrat predsednico DeSUS in kmetijsko ministrico, ter njena sinova v izolskem hotelu.
"Kriminalisti Policijske uprave Koper so za javnega uslužbenca v konkretni zadevi konec lanskega leta podali kazensko ovadbo. Javni uslužbenec je utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker je v maju 2019 in juniju 2020 izrabil svoj uradni položaj in prestopil meje uradnih pravic," so v torek za Televizijo Slovenija pojasnili na koprski policijski upravi.
Pivčeva se je poleti 2020 soočila z očitki javnosti zaradi gostovanj in plačila nočitev v Izoli in tudi na Krasu, kjer je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem. Zadevo je pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Pri Pivčevi je ugotovila kršitve integritete in določb o prepovedi in omejitvah v zvezi s sprejemanjem daril, pri Markočiču pa kršitev integritete, saj je v postopku podal neresnične informacije.
KPK zaznala tveganja pri prodaji nepremičnin izolske občine
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) pa v postopku v zvezi s prodajo oziroma menjavo nepremičnin Občine Izola ni zaznala kršitev določil zakona, je pa zaradi določenih drugih tveganj občini ter ministrstvu za finance izdala priporočila. Gre za zemljišča na območju Livad. Župan Markočič je poudaril, da je prodajo potrdil tudi občinski svet. KPK v postopku v zvezi s prodajo oz. menjavo nepremičnin Občine Izola ter drugimi očitki, vezanimi na ravnanja občine in njenih funkcionarjev, ni zaznala kršitev določil zakona o integriteti in preprečevanju korupcije oz. ni ugotovila zadostnih razlogov za ponoven oz. ločen postopek pred KPK, zato je postopek ustavila. Zaradi zaznanih določenih drugih tveganj pa je Občini Izola in vsem ostalim občinam ter ministrstvu za finance izdala priporočila, so danes sporočili iz KPK.
Izolsko podjetje BM21 v lasti Rusa Borisa Leonida Kopilevicha in domačina Marjana Miliča je leta 2019 od občine kupilo zazidljivo zemljišče v Livadah. Leto pozneje so se v javnosti pojavili očitki o spornih praksah, saj je isti kupec kupil oljčnik v Strunjanu, ki ga je izolski župan Markočič pred tem imel v zakupu od sklada kmetijskih zemljišč, nato pa od nakupa odstopil. Oljčnik je šel zato v prodajo, Markočičevo naložbo vanj pa so ocenili na skoraj 244.000 evrov.
KPK je v okviru postopka v zvezi s sklenitvijo pogodbe o prodaji določene nepremičnine v lasti Občine Izola na območju Livad zaznala sum nepravilnosti iz pristojnosti drugih nadzornih organov, zato je nadzornemu odboru Občine Izola podala pobudo, da izvede nadzor glede ugotavljanja pogojev za uveljavljanje ničnosti pogodbe. O tem je obvestila tudi direktorat za stvarno premoženje ministrstva za javno upravo. Komisija je zaznala določena tveganja tudi v primeru, ko nadzorni odbor zazna kršitev ali sum kršitev iz pristojnosti drugih organov. Zato je nadzornemu odboru Občine Izola izdala priporočilo, da v poslovniku o delu nadzornega odbora spremeni predmetni člen na način, da se v primeru ugotovljenih kršitev te obvezno odstopi pristojnim organom v nadaljnje reševanje. Nadzorni odbor ima zdaj namreč zgolj možnost, da to stori. Podobno priporočilo je naslovila tudi na nadzorne odbore vseh ostalih občin.
Poleg tega je KPK zaznala tveganja tudi v povezavi z javno objavo dražb o prodaji nepremičnin Občine Izola, zaradi česar je občini izdala priporočilo, naj prodaje objavlja tudi na druge načine. Priporočila je izdala še ministrstvu za finance, in sicer, da preuči, na kakšen način bi se lahko v postopke prodaje ali oddaje premoženja lokalne samouprave in države vključili bistveni elementi, določeni v zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Markočič je v današnji izjavi po srečanju s poslovnežem Miho Kozamernikom povedal, da z odločitvijo KPK ni seznanjen, da pa pozdravlja vsako pobudo, ki doprinese k boljšemu delu občine in njenih služb, ter da bo priporočila KPK predal občinskim službam, da jih upoštevajo.
Ob tem je župan spomnil, da je izolska občina nepremičnine vedno prodajala po ustaljenem postopku, po katerem so nepremičnine, predvidene za prodajo, najprej vključili v načrt razpolaganja z nepremičnim premoženjem, nato pa sta zadeve obravnavala in potrjevala tako pristojni odbor občinskega sveta kot tudi sam občinski svet. Prav zato je Markočič prepričan, da bi že občinski svet opozoril, če bi bilo s konkretno prodajo karkoli narobe. V konkretnem primeru občina prodajnega postopka ni izpeljala drugače kot prej ali pozneje. "Res pa gre za veliko območje in verjetno je bilo tudi zaradi tega kupcev manj," je dodal.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.