Poletna turistična sezona je pred vrati, kar pomeni tudi več prometa na cestah. Za najbolj vroče mesece je značilna večja gostota prometa in raznovrstnost prometnih udeležencev, pojasnjujejo na Javni agenciji RS za varnost prometa. V večjem številu se pojavijo tuji vozniki, ki prihajajo iz različnih socialnih okolij, z različnimi vozniškimi izkušnjami, znanji ter navadami. To pomeni, da se prometna varnost precej poslabša.
V poletni turistični sezoni se na slovenskih cestah poveča promet predvsem od severa proti jugu in nazaj oziroma od Avstrije proti Hrvaški in obratno ter med obalo in notranjostjo Slovenije. Na teh odsekih se promet med poletjem zgosti vsak konec tedna od konca šolskega leta v juniju do začetka novega šolskega leta v septembru.
Na agenciji so zato pripravili nekaj nasvetov za večjo varnost v prometu. Pomembno je, da spremljate prometne informacije o morebitnih zastojih in čakalnih dobah na mejnih prehodih in cestah. Če je le mogoče, se na pot odpravite takrat, ko na cestah ni zastojev ozirima za pot izberite lokalne, regionalne in druge, manj obremenjene cestne povezave.
Pomembno je, da kljub vročini, gostemu prometu ter zastojem ostanete strpni in upoštevate cestnoprometne predpise. Če se morate zaradi zastoja ustaviti na avtocestah ali hitrih cestah, to storite tako, da omogočite neoviran prehod intervencijskih vozil na kraj dogodka. Prepovedano je ustavljanje in vožnja po odstavnem pasu ter hoja po avtocesti.
Sedem ’smrtnih grehov’ na avtocestah
Najhujše kršitve na avtocestah so prevelika hitrost, prekratka varnostna razdalja, vzvratna vožnja, prehitevanje po desni strani, hoja po avtocesti, vožnja v nasprotno smer in ustavljanje na odstavnem pasu, kadar to ni nujno. Vseh teh "sedem smrtnih grehov" je izjemno nevarnih za vse udeležence v cestnem prometu.
Poleti se pri voznikih pogosteje pojavi tudi utrujenost, ki je posledica sončne svetlobe in segrevanja avtomobila med vožnjo. Utrujenosti ali morebitnih prvih znakov slabega počutja ne gre podcenjevati, saj se znakov velikokrat zavemo prepozno, ko smo že vpleteni v prometno nesrečo. Najpogosteje se utrujenost pojavi med 1. in 6. uro zjutraj ter med 14. in 16. uro popoldne. Na pot se zato vedno odpravite spočiti, če postanete med vožnjo utrujeni, pa se čimprej ustavite in si odpočijte, svetujejo na agenciji.
Prilagodite hitrost svoje vožnje ne le veljavnim omejitvam, temveč tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam ter lastnostim in stanju ceste. Pri vožnji poskušajte predvideti dogajanje na cesti in ravnanja drugih, da se lahko nanje pravočasno pripravite. Na agenciji posebej izpostavljajo pomen zadostne varnostne razdalje.
Alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu, zato je pomembno, da vozite trezni.
Med samo vožnjo bodite popolnoma zbrani ter pozorni na dogajanje na in ob cesti. Vse nepotrebne opravke v vozilu odložite na čas, ko boste vozilo ustavili. Pomembno je tudi, da med vožnjo ne uporabljate telefona.
Za poletje so značilna tudi pogosta neurja s točo. Nekateri neodgovorni vozniki ob neurju na avtocesti svoja vozila še vedno ustavljajo v predorih, na odstavnih pasovih, obračajo ali celo izstopajo iz vozil. S tem ogrožajo tako sebe kot tudi druge udeležence v prometu, še opozarjajo na agenciji.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.