Zakon o varnosti v cestnem prometu določa, da morajo imeti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu predpisano zimsko opremo v času od 15. novembra do 15. marca oziroma tudi zunaj omenjenega obdobja, če so razmere zimske, torej če se sneg oprijema vozišča ali če je vozišče poledenelo.
Zimsko opremo za vozila s skupno maso do 3,5 tone sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino tri milimetre in snežne verige. Del zimske opreme naj bodo tudi verige, lopata in tople rokavice. Sploh v višje ležečih krajih lahko sneg hitro zapade, veter pa lahko ustvari zamete. V takšnih razmerah bo zimska pnevmatika premalo in jeklenega konjička bo treba obuti v verige.
Zimsko opremo vozil s skupno maso nad 3,5 tone sestavljajo dve zimski pnevmatiki na pogonskih kolesih z najmanj trimilimetrskim profilom in lopata. Tovorno vozilo je lahko opremljeno tudi s štirimi letnimi pnevmatikami z minimalno globino profila tri milimetre, snežnimi verigami in lopato.
Cena menjave znaša od 20 do 50 evrov
Ker nekateri vozniki z menjavo gum čakajo vse do zadnjega trenutka, pred vulkanizerskimi delavnicami nastane gneča. Če se ji želite izogniti, bo torej najbolje, da to storite čim prej. Poleg tega je nakup gum praviloma cenejši pred sezono.
Cene menjave pnevmatik se pri vulkanizerjih razlikujejo. Za montažo gum in centriranje bodo vozniki lahko odšteli od 20 do 50 evrov, odvisno od velikosti koles in vrste platišč. Po evidenci Obrtne zbornice Slovenije se z montažo pnevmatik kot glavno dejavnostjo ukvarja skoraj 700 vulkanizerjev, z montažo pnevmatik kot dopolnilno dejavnostjo avtoservisnih delavnic pa skoraj tisoč.
Gume hranite na stojalu v temnem prostoru
Menjavo naj vam opravi strokovnjak, ki bo poskrbel še za ustrezno optično nastavitev in centriranje. Nikoli ne kupujte starih gum. Priporočljivo je, da zimske pnevmatike niso starejše od štirih let, saj se po tem obdobju ne glede na obrabljenost izgubi njihova sposobnost optimalnega oprijemanja na cestišču. Na vsaki gumi so številke, ki pomenijo teden in leto, v katerem je bila izdelana. Vse štiri pnevmatike morajo biti enake velikosti, vrste in zgradbe, na isti osi pa tudi iste nosilnosti, hitrostnega razreda ter istega proizvajalca in dezena (vzorca tekalne površine).
Na trajnost gum vpliva tudi njihovo hranjenje. Ne hranite jih v pokončnem položaju, saj se lahko ukrivijo. Gume naj bodo na stojalu. Hranite jih v temnem prostoru, temperatura naj ne niha preveč.
Kako je pri naših sosedih?
V Avstriji je obvezna zimska oprema v obdobju od 1. novembra do 15. aprila, vendar za vozila do 3,5 ton le v času zimskih voznih razmer, za težja vozila pa ne glede na vozne razmere. Kazen za neupoštevanje predpisa je 35 evrov, v primeru povzročitve zastojev pa lahko tudi do 5.000 evrov.
V Italiji se lahko od leta 2011 vsaka italijanska regija sama odloča, kdaj in kakšno zimsko opremo bo zahtevala od voznikov. V pokrajini Furlanija - Julijska krajina, na avtocestah Trst–Benetke in Palmanova–Udine–Trbiž je obvezna uporaba zimske opreme vse od 15. novembra do 15. aprila, ne glede na vozne razmere. Podobno je tudi na ostalih regionalnih cestah v tej regiji. Kazen za neuporabo zimske opreme je 80 evrov oziroma 39 evrov na cestah znotraj naselij, ob tem pa lahko policija tudi prepove nadaljnjo vožnjo.
Naši južni sosedi Hrvati zahtevajo zimsko opremo, ko so zimske vozne razmere, kazen za neupoštevanje zakona pa je 300 kun.
Na Madžarskem pa zimska oprema ni zakonsko določena.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.