Kot so navedli v Agenciji za varnost prometa, je Slovenija izrazito tranzitna država, saj jo vsako leto prečka okoli 16 milijonov tovornih vozil. Na poligonu na Vranskem so voznike, ki so se udeležili izobraževanja, seznanili z novimi tehničnimi rešitvami, ki zmanjšujejo tveganja zaradi mrtvih kotov velikih vozil, z najsodobnejšimi sistemi kamer za vzvratno vožnjo, zavornimi potmi različnih tipov vozil, pomenom ustreznih pnevmatik, umikanjem nenadni oviri in pomenom pravilno naloženega tovora.
Prikazan je bil tudi postopek gašenja baterije električnega vozila. V. d. direktorja Agencije za varnost prometa Simona Felser je pojasnila, da so slovenska tovorna vozila v zadnjem četrtletju 2022 po statističnih podatkih v notranjem prevozu prepeljala dobrih 16 milijonov ton blaga, kar predstavlja 63 odstotkov vsega prepeljanega blaga v tem obdobju.
"Do 30. aprila 2023 so bili vozniki tovornih vozil udeleženi v 749 prometnih nesrečah. Povzročili so jih 62 odstotkov, v posledicah teh nesreč so življenje izgubile 4 osebe, od tega dva voznika tovornih vozil, 9 oseb je bilo hudo poškodovanih, 78 oseb pa lažje poškodovanih. Skrbi nas, da je bilo pri voznikih tovornih vozil letos ugotovljenih že skoraj 16.300 kršitev prometnih predpisov, kar je 15,8 odstotne točke več kot v enakem obdobju 2022," je dejala.
Med najpogostejšimi kršitvami prometnih predpisov so prekoračitev hitrosti, uporaba mobilnih telefonov in drugih naprav med vožnjo, neuporaba varnostnega pasu, nepravilnosti, povezane s tovorom, ter nepravilno parkiranje.
Kot je še poudarila Felserjeva, je pri tovornih vozilih in avtobusih pomembno vzdrževanje ustrezne varnostne razdalje. Zavorna pot je pri njih namreč še daljša. Izpostavila je tudi utrujenost voznikov. Ta je po podatkih Evropske komisije glavni vzrok za nastanek okoli 20 odstotkov nesreč, v katerih so udeležena tovorna vozila. "Spoštovanje obveznih počitkov in odmorov je zato izjemno pomembno," je dejala.
"Govorimo o ljudeh, ki jim je vožnja težkih vozil poklic. Zato je toliko pomembneje, da so varni, saj s tem skrbijo zase in za svoje družine. Ti vozniki upravljajo zelo težka vozila, ki lahko povzročijo hude posledice, če pri upravljanju vozila pride do napake. Zato je zelo pomembno, da so ta vozila tehnično brezhibna, da so vozniki spočiti, predvsem pa je pomembno, da se v prometu ravnajo po cestno prometnih predpisih," je povedal vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.