Z uveljavitvijo novega zakona o tujcih se je začela uporabljati tudi določba zakona o zaposlovanju in delu tujcev, po kateri bo zavod na zahtevo upravne enote v postopku izdaje ali podaljšanja veljavnosti modre karte odgovoren le še za soglasje.
Modra karta, izdana v Sloveniji, tujcu sicer dovoljuje vstop, prebivanje in visokokvalificirano zaposlitev v državi. Upravne enote bodo karte izdajale za obdobje največ dveh let. Če bodo tujci pogodbo o zaposlitvi sklenili za krajše obdobje, bodo dovoljenje dobili le za obdobje, tri mesece daljše od veljavnosti pogodbe.
Tujec mora prošnjo za prvo izdajo modre karte vložiti pri diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Slovenije v tujini, delodajalec jo lahko vloži tudi pri pristojni upravni enoti v Sloveniji. Prošnjo za podaljšanje modre karte lahko pred potekom njene veljavnosti pri pristojni upravni enoti vložita tako tujec kot njegov delodajalec.
Tujcu, ki bo v Sloveniji želel prebivati zaradi visokokvalificirane zaposlitve, zaradi opravljanja dela in prebivanja v Sloveniji po novem ne bo več potrebno pridobiti delovnega dovoljenja in nato še dovoljenja za prebivanje. Nova ureditev zmanjšuje administrativno breme in sledi načelu "vse na enem mestu".
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.