Slovenija

Izločitev sodnice v primeru Šuštar?

Ljubljana, 02. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na glavni sodni obravnavi proti Borisu Šuštarju in drugim soobtoženim zaradi sprejemanja podkupnine, je bil zaslišan podjetnik Darko Selan, ki je ključna priča v tem procesu. Proces se je sprevrgel v pravi boj med tožilstvom in obrambo o verodostojnosti priče, ki se je končal s predlogom za izločitev sodnice.

Po več kot peturnem zaslišanju ključne priče tožilstva v primeru Šuštar Darka Selana, ki ga je v glavnem zaznamovalo nenehno prepiranje med obrambo in obtoženimi na eni strani ter tožilcem Gorazdom Fišerjem in Selanom na drugi strani, je obramba (zagovornik Borisa Šuštarja Peter Čeferin, zagovornik Rozane Šuštar Stojan Zdolšek, zagovornik Boštjana Šobe Saša Ravnik ter zagovornik Stanislava Droljca Andrej Razdrih) dala predlog za izločitev razpravljalne sodnice v omenjenem primeru Dejane Fekonja.

Boris Šuštar in Peter Čeferin
Boris Šuštar in Peter Čeferin FOTO: POP TV

Ta naj bi bila po mnenju obrambe pristranska, saj ni dovolila vprašanj o dokumentu, ki bi dokazoval, da je Selan kot edina obremenilna priča v tem postopku nezanesljiv. Predlog je Fekonja zavrnila, češ da ni popoln, ker ni vseboval imena sodnice, zato sta ga Čeferin in Zdolšek ponovno podala. Slednjega je Fekonja povrh še dvakrat kaznovala s kaznijo po 450.000 tolarjev, in sicer zaradi prekinjanja sodnice in žalitve sodišča.

Zagovornik Šuštarja Peter Čeferin je povedal, da je edina priča hudo sporna. Zaradi tega je pri aktivni obrambi, kjer je več odvetnikov in pri aktivni obtožbi zelo pomembno, da vodi proces zelo izkušena oseba. Danes korektno zasliševanje te ključne priče očitno ni uspelo.

Vendar pa o izločitvi okrajne sodnice ne bo odločal predsednik ljubljanskega okrajnega sodišča Marjan Pogačnik, ker je Čeferin podal tudi predlog za njegovo izločitev kot osebe, ki bi morala odločati o izločitvi Fekonje. Kot kaže, bo o izločitvi okrajne sodnice tako odločal predsednik ljubljanskega višjega sodišča Jernej Potočar. Če sodnica ne bo izločena, bo naslednja obravnava prihodnji teden, v nasprotnem primeru pa bo preložena za nedoločen čas.

Boris Šuštar
Boris Šuštar FOTO: POP TV

Šuštarju so novembra 2000 odvzeli prostost zaradi suma storitve kaznivega dejanja podkupnine. Obtožnica ga bremeni, da je kot predsednik razpisne komisije na tedanjem ministrstvu za gospodarske dejavnosti od podjetnika Darka Selana prejel podkupnino v višini 70.000 takratnih nemških mark, v zameno pa naj bi mu zagotovil nepovratna sredstva. Na podoben način naj bi razpisana sredstva priskrbel še podjetju Stilles, ki naj bi jih del porabilo za izdelavo pohištva, namenjenega opremi Šuštarjeve hiše. V zadevo naj bi bili vpleteni še Stanislav Droljc, Boštjan Šoba in Šuštarjeva žena Rozana.

Ljubljansko višje sodišče je junija lani razveljavilo sodbo okrožnega sodišča z 21. junija 2001, na podlagi katere je bil Šuštar zaradi dveh kaznivih dejanj jemanja podkupnine obsojen na tri leta zapora, sedem milijonov tolarjev denarne kazni in dveletno prepoved opravljanja poklica, povezanega z upravljanjem s proračunskimi sredstvi. Primer so dodelili ljubljanskemu okrajnemu sodišču.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.