Potem ko se je v medijih pojavila zgodba enega izmed zaposlenih v pakirnici rib na Kozini, podjetju v lasti nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja, kjer naj bi vladale suženjske razmere, sta pred kamere stopila člana Delavske svetovalnice in predstavila primer. Za zgodbo so izvedeli, ko so nekateri delavci potrebovali določene papirje, med pogovori z njimi pa so izvedeli za razmere, v katerih živijo in delajo. A niso bili jezni ali užaljeni, saj so se že privadili. So pa bili izčrpani, nekateri so imeli že kronične zdravstvene težave. Goran Lukić je pokazal fotografijo bivalnih pogojev 12 indijskih delavcev in povedal, da česa takega še ni videl, čeprav se s problematiko delavskih pravic ukvarja že 15 let. Kot je povedal, delavci delo opravljajo v težkih fizičnih pogojih in pod nenehnim nadzorom ter dodal, da so podali prijave na več različnih organov.
Povedal je, da so jim iz Zavoda za zaposlovanje RS sporočili, da podjetje Selea ni dobilo soglasja za zaposlitve indijskih delavcev, Marinblu pa je preko portugalske agencije, ki sploh ni registrirana v Sloveniji za opravljanje dela, dobilo soglasje, kar je nezakonito, je pojasnil Lukić. V preteklosti je v podjetjih Marinblu in Selea delovni inšpektorat opravil več nadzorov, med katerimi so ugotovili kršitve pri plačah, regresu, delovnem času, odmorih in počitku. V podjetju Marinblu so imeli tri preglede, ugotovili tri kršitve in izdali tri ukrepe, in sicer upravno odločbo in dve opozorili. V podjetju Selea pa so izvedli štiri preglede in ugotovili šest kršitev ter izdali tri ukrepe, torej opomin in upravno odločbo, je povedal Lukić in dodal, da je to nesprejemljivo. Inšpektorji imajo možnost, da take delodajalce zaprejo, je še pojasnil in dodal, da upa, da se bo zdaj kaj premaknilo.
Težava tudi higienski pogoji
Luka Lukić pa je povedal, da gre za družinsko podjetje, člani pa dajejo delavcem navodila. Delavci so pod nenehnim nadzorom, prek sporočil delavce nadlegujejo, če se pogovarjajo, se naslonijo na delovni pult itd. Tak nadzor presega namen, ki je z zakonom določen, je poudaril in dodal, da bi to moralo biti sankcionirano. To so prijavili tudi informacijskemu pooblaščencu, odgovore pa še čakajo.
Delavci so jih opozorili tudi na higienske pogoje. Za čiščenje delovnih površin imajo na voljo le eno industrijsko močno čistilo, s katerim pa morajo smotrno ravnati, dva delavca pa sta dobila tudi opekline, ker nista s čistilom pravilno ravnala. Po besedah delavcev so težave tudi drugje. Ko se riba vrne iz reklamacije, jo dajo v ledošok in jo potem prepakirajo ter pošljejo na tuje tržišče, Češko in Madžarsko, so povedali delavci. Na delovnih površinah so prisotni tudi črvi, kar je vidno iz fotografij. Odjemalca pri nas sta Spar in Lidl, zato ju v Delavski svetovalnici pozivajo, ali si želita sodelovati pri takem početju in ali se čutita soodgovorna za razmere, v katerih delavci delajo.
Iz Spara so sporočili, da so sodelovanje s podjetjema Marinblu in Selea nemudoma prekinili ter zapisali, da obsojajo "vsakršno kršitev pravic delavcev".
Gre za zgodbo, ki traja že več let, je povedal Luka Lukić in dodal, da razmere poznajo številni na Obali. A kot pravi, se je treba vprašati, kje je meja, ko inšpektor da kazen, za preobrat. Kje je točka, ko lahko uporabi 19. člen, ki govori o tem, da lahko, če so pogoji izpolnjeni, prepove delovanje? Naredili bomo vse, da ustavijo tega delodajalca, pa je bil jasen Goran Lukić.
Kaj se dogaja?
V obratu za pakiranje rib na Kozini je zaposlenih okoli 20 delavcev. Kot je prva poročala TV Slovenija, so delavci pod stalnim nadzorom, prek videokamer na delovnem mestu pa jih preko telefona tudi opominjajo in grajajo. "Ko delate 12 ur stoje, se ne smete niti nasloniti, niti za minuto, slikajo in pošljejo na mobitel fotografijo in vprašanje, zakaj delo stoji," je pojasnil eden izmed zaposlenih. Gre za tuje delavce, ki spijo kar na tleh v skladišču tovarne.
Goran Lukić je opozoril, da gre za popolno strahovlado prek videonadzora. "Kamere te nadzorujejo, prostega časa ni, z nenehnimi klici posegajo v tvoje zasebno življenje, ti delavci so fizično, psihično, finančno in čustveno popolnoma izčrpani."
"Tukaj gre za evidentno situacijo sistematičnega izkoriščanja delavcev. Tako podjetje ne sme obstajati! In kar je še najbolj grozljivo, je to, da jih s premeteno manipulacijo skušajo indoktrinirati, da so vsi v istem čolnu, torej lastnik - delodajalec - in delavci," je dodal.
Delavci opozarjajo tudi na kršitev pogodbe o plači in neizplačilu nadur. Kot je povedal eden izmed njih, že prvi mesec nadur ni dobil plačanih, plača pa je bila bistveno nižja od dogovorjene s pogodbo. "Če že kaj malega izplačajo za nadure, je to na roko. Ko sem naredil 100 nadur, so mi dali 80 evrov na roko. S tem, da nam odbijejo za malico, delovno vizo in zdravstvene preglede, Rosana Šuštar nam je odbila vse, kar bi moral plačati delodajalec," je razkril.
Kot je še povedal, delodajalec ne spoštuje niti delovnega časa in počitka, ki jim pripada. Kličejo jih ob vsaki uri in zahtevajo, da pridejo delat. "Najprej sem delal v proizvodnji šest ur, nato sem naložil kombi in peljal ribe v 800 kilometrov oddaljeno Prago. Na Kozino sem se vrnil opolnoči, vsega skupaj 30 ur neprekinjenega dela. Ob enih ponoči sem prišel domov, ob petih zjutraj sem že moral začeti razvažati ribe po Sloveniji. Da nisem zaspal za volanom, sem se po telefonu pogovarjal s sorodniki," je pojasnil.
In kaj na vse pravijo v družini Šuštar?
Pred kamero TV Slovenija niso želeli, so pa pisno zavrnili vse očitke. "Pojasnjujem, da vsi naši delavci opravljajo delo v skladu z veljavno delovnopravno zakonodajo. Zavračam vaše navedbe o neizplačilu opravljenih nadur in o izvajanju nezakonitega videonadzora delavcev. Višina urne postavke in izvajanje politike zaposlovanja delavcev sodi v okvir poslovne skrivnosti poslovanja naše družbe, zato vam teh informacij ne moremo razkriti. Glede navedb, da naj bi v zadnjih treh letih delovna inšpekcija v družbi Selea d. o. o. ugotovila številne kršitve, takšne navedbe zavračam," je za TV Slovenija zapisala direktorica Rosana Šuštar.
Kot je dodala, so bili v preteklih letih opravljeni številni inšpekcijski nadzori, pri čemer pa noben ni bil zaključen na način, da bi bila družba ali ona kot odgovorna oseba spoznana za krive storitve kakršnega koli prekrška. "V primeru ugotovitve kakršnih koli pomanjkljivosti pri izvajanju delovnega procesa, pa smo vedno spoštovali odrejene ukrepe s strani pristojnih organov in izpolnili vse naložene obveznosti. Ostro pa zavračam insinuacije o obolevanju in fizični ter psihični iztrošenosti v povezavi z delom v družbi Selea," je še pojasnila.
Gospodarski minister zgrožen nad dogajanjem
Tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han obsoja izkoriščanje delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. "Zgrožen sem nad dogajanjem in delovnimi pogoji delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. Takšno ravnanje je popolnoma nesprejemljivo s povsem človeškega vidika. Obenem pa škoduje ugledu slovenskih podjetij, ki spoštujejo pravila in človeško dostojanstvo. Kot gospodarski minister pričakujem, da bodo pristojni nadzorni organi nemudoma opravili svoje delo in sankcionirali ter preprečili izkoriščanje delavcev. Slovenija mora biti zgled urejenega gospodarstva s spoštovanjem visokih delovnopravnih in okoljskih standardov."
KOMENTARJI (974)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.