Komisija za raziskave in ureditev grobišč žrtev povojnih pobojev iz območja Škofje Loke bo še pred zimo opravila arheološki prekop dveh prikritih grobišč žrtev povojnih pobojev v Lovrenški grapi.
Na obeh lokacijah pričakujejo, da bodo skupaj našli več kot 50 posmrtnih ostankov domobrancev in Nemcev. Na najdenih ostankih bodo tako kot pri žrtvah povojnih pobojev, ki so jih v Bodoveljski grapi izkopali pred letom dni, opravili analizo DNK in s pomočjo svojcev identificirali žrtve.
Kot je povedal predsednik škofjeloške komisije za raziskave in ureditev grobišč žrtev povojnih pobojev Janez Pintar, točnega dne za začetek prekopa še niso določili, znan pa naj bi bil predvidoma v začetku prihodnjega tedna. Vsekakor pa bodo arheološki prekop, za katerega so sredstva zagotovljena in ki bo najverjetneje trajal tri dni, opravili pred začetkom zime.
Pintar na podlagi pričevanj pričakuje, da bodo v obeh grobiščih, ki sta med seboj oddaljeni le deset metrov, našli več kot 50 žrtev povojnih pobojev. V enem grobišču so domnevno domobranci s škofjeloškega območja, v drugem grobišču pa tisti, ki so pobite domobrance pokopali, torej verjetno nemški vojaki, je pojasnil Pintar.
Po izkopu žrtev bodo opravili popolno preiskavo z analizo DNK in raziskavo o antropološki sestavi okostij. Na osnovi izsledkov, poizvedovanj in svojcev bodo nato ugotavljali, kdo so žrtve. Posmrtne ostanke tistih, katerih identiteto bodo prepoznali, bodo svojci lahko prevzeli in jih sami pokopali, ali jih bodo spravili v kostnico, katere gradnja je v pripravi.
Izkopani posmrtni ostanki se bodo pridružili tistim, ki so jih pred letom dni izkopali v Bodoveljski grapi. Posmrtni ostanki 25 ljudi iz tega grobišča sedaj hranijo v prosti mrliški vežici v Škofji Loki, kjer čakajo na izgradnjo kostnice. Sedem žrtev so z analizo DNK uspeli identificirati, pri ostalih pa upajo, da jim bodo pri identifikaciji pomagali tudi posmrtni ostanki iz grobišča v Lovrenški grapi. Poboji, v katerih so nastala grobišča, so se namreč zgodili istega večera. Zato je možno, da je v nekaterih primerih prišlo do zamenjave žrtev. "Šele ko bosta obe grobišči izpraznjeni bo mogoče z večjo gotovostjo reči, kdo je bil kje ubit in pokopan," je dejal Pintar.
Poboji tudi na Loškem gradu?
Na škofjeloškem območju je poleg omenjenih treh grobišč sodeč po različnih pričevanjih tistih, ki so se pred pobojem uspeli rešiti ali pa so pobojem prisostvovali, še več kot 20 že določenih grobišč. Še vedno pa odkrivajo tudi nova grobišča, med katerimi so nekatera verjetno že izpraznjena.
Poboji so se nedvomno dogajali tudi na Loškem gradu, ki je bil takoj po koncu vojne zbirni center, prek katerega je šlo na tisoče ljudi, je pojasnil Pintar. Prve dni po koncu vojne je vladala nepopisna gneča, neredi in brezvladje, v katerem se je dogajalo marsikaj. Ne le poboji domobrancev, pač pa tudi drugih ljudi, ki so se morebiti komu zamerili, meni Pintar.
Proces izkopavanja žrtev povojnih pobojev in njihovega raziskovanja bo po prekopu žrtev v Lovrenški grapi potekalo dalje. Pri tem Pintar upa, da bodo z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve in z državno komisijo za povojne poboje še naprej tako dobro sodelovali kot do sedaj.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.