Predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki se mudi v Luksemburgu na zasedanju okoljskih ministrov EU, je pojasnil, da je članstvo DeSUS zmotilo zlasti to, da nečlan stranke oblikuje strankino politiko v nasprotju s sprejetimi sklepi. Pri tem gre za konkreten primer podpore kandidaturi Henrika Gjerkeša za novega ministra za lokalno samoupravo.
Erjavcu se sicer zdi nenavadno Rezmanovo vztrajanje pri tem, da Gjerkeša ne podpre zaradi pomanjkanja izkušenj: "To se mi zdi nenavadno, zlasti če vemo, da ravno gospod Rezman vodi odbor za gospodarstvo, zelo pomemben odbor v državnem zboru, pa vemo, da verjetno nima niti pet minut izkušenj pri vodenju neke pomembnejše gospodarske družbe v realnem gospodarstvu."
Glede izjav vodje poslanske skupine DeSUS Franca Žnidaršiča, da ne namerava izstopiti iz stranke, da bi pa morali oditi tisti, ki niso naredili veliko in ki delajo težave in napake, je Erjavec dejal, da ne ve, na koga konkretno se izjave nanašajo in jih zato ne more komentirati.
Ponovno pa je poudaril, da je postopek izbire Gjerkeša potekal v skladu s strankinim statutom, zato ne razume očitkov o nedemokratičnosti postopka. Očitke je označil za "čisto zavajanje in neresnico".
Pojasnil je tudi, da je bil po izbiri najprimernejšega kandidata na kadrovski komisiji DeSUS o kandidatu seznanjen premier Pahor, ki se je strinjal o kandidatovi primernosti. Na tej podlagi pa so o Gjerkešu odločali tudi na izvršnem odboru DeSUS, ki je Gjerkeševo kandidaturo z izjemo Rezmana "soglasno podprl".
Erjavec pričakuje, da bodo strankini organi ob obravnavi predloga za izključitev Rezmana takšen sklep tudi sprejeli. Po njegovo bo poslanska skupina sicer v prihodnje "delovala še bolj kompaktno, v skladu s politiko stranke" ter bo "spoštovala sklepe, ki jih sprejemajo organi stranke".
Trenutne težave tudi ne bodo vplivale na stabilnost koalicije, je zatrdil Erjavec, ki dodaja, da bo DeSUS ne glede na morebitno Rezmanovo izključitev "še naprej trden člen koalicije".
Odziv Žnidaršiča in Rezmana
Poslanca DeSUS Franc Žnidaršič in Vili Rezman v pisni izjavi za javnost pojasnjujeta, da je predsednik stranke Karl Erjavec že dan pred zasedanjem kadrovske komisije DeSUS koalicijskim strankam predstavil kandidata za novega ministra, ki ga je sam izbral med enajstimi evidentiranimi, ne pa tistega, ki bi bil po mnenju DeSUS najprimernejši.
Žnidaršič in Rezman, ki želita zaščititi svoje osebno dostojanstvo in čast, ne pa izzivati napetosti v stranki, poudarjata, da nekateri poslanci DeSUS širijo laži, za kar imata tudi dokaz, hranita namreč arhivirano gradivo. Kot poudarjata, je Erjavec v torek, 13. oktobra, predstavil tri kandidate za mesto ministra, Žnidaršič pa je takoj predložil dopis, da so kandiddate predlagali tudi v PO Ljubljana. Ocenili so, da je primernih kandidatov še več, vendar so ti zavrnili možnost kandidature.
Poslanci Matjaž Zanoškar, Vili Rezman in Franc Žnidaršič so izrazili dvom o ustreznosti kandidatov, ki jih je Erjavec predstavil, PS pa se je strinjala, da jih predstavijo vodstvu koalicije, trdita. Žnidaršič naj bi nato Erjavca opozoril, da bo kadrovska komisija s kandidati seznanjena šele naslednji dan. Ta naj bi bila po besedah Ljuba Jasniča seznanjena z vsemi možnimi kandidati in sprejela sklep, da je Gjerkeš primeren kandidat. Žnidaršič in Rezman pa se sprašujeta, ali je bila komisija res seznanjena z vsemi kandidati, ali je izbrala tistega, ki ga je Erjavec predstavil kot najbolj ustreznega. Rezman in Žnidaršič pravita, da je Erjavčeva trditev, da bodo ostale tri koalicijske stranke Gjerkeševo kandidaturo podprle, neresnična, saj pri teh strankah ni zaznati odločne podpore, ampak prej dvom o ustreznosti kandidata.
'V vseh poslanskih skupinah koalicije je nekaj "nesrečnih poslancev"'
V vseh poslanskih skupinah koalicije je kar nekaj "nesrečnih poslancev", je ob robu zapletov v DeSUS dejala vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem. Hipotetično je po njenem mogoče, da bi ti poslanci ustanovili samostojno poslansko skupino.
Takšno možnost v preostalih koalicijskih strankah zavračajo. Namestnik vodje poslanske skupine SD Samo Bevk je pojasnil, da "poslanska skupina Socialnih demokratov deluje trdno, usklajeno in enotno", zato ne vidi razlogov, da bi poslanke in poslanci iz njihovih vrst prestopali v kakšno skupino t. i. nezadovoljnih poslancev. Franc Žnidaršič, vodja poslanske skupine DeSUS, pa je dejal, da o tem ničesar ne ve, niti o tem ne razmišlja. "Jaz bom zagotovo ostal v poslanski skupini DeSUS, razen če ne padejo vile z neba," je zatrdil. Tudi vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je zatrdil, da v LDS t. i. nesrečnih poslancev ni in da se z izjavo Zalokar Oražmove ne strinja. "Vsi, ki smo kandidirali in ki smo bili tudi izvoljeni, smo zadovoljni in veseli, da lahko opravljamo delo in uresničujemo predvolilne obljube, ki smo jih dali volivcem pod sloganom in zastavo naše stranke," je poudaril.
Nesoglasja v DeSUS
Trenja v DeSUS so se začela z odstopom ministrice za lokalno samoupravo Ploštajnerjeve. Ko je predsednik stranke Karl Erjavec predlagal novega ministra Gjerkeša, sina podpredsednice stranke, so nekateri protestirali, najbolj glasno Desusov poslanec Vili Rezman. Po besedah Erjavca Rezman zato ne bi smel več biti član poslanske skupine. Če bo Rezman odšel, naj bi se za tako potezo odločil tudi vodja poslanske skupine Franc Žnidaršič.
Po včerajšnji predstavitvi Gjerkeša poslanski skupini DeSUS namreč Žnidaršiča skrbi, da je stranka začela akcijo diskreditacije njega in Rezmana, "ker sta opozorila na nedemokratičen način izbire kandidata Gjerkeša". Po njegovih besedah to ni prvič. "Vsi naši kadri so bili v tem mandatu izbrani tako, da je kadrovska komisija to izvedela šele po njihovem imenovanju," je zatrdil in dodal, da je bilo zdaj enako.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.