V uradu varuhinje človekovih pravic so danes obsodili izjave predstavnikov Vegrada, v katerih je "mogoče zaslediti elemente kulturnega rasizma, ki so popolnoma nesprejemljivi za državo članico EU v 21. stoletju". Kot poudarjajo, izjave temeljijo na kulturni večvrednosti ene skupine in manjvrednosti druge, z elementi rasne nestrpnosti.
Po prepričanju urada je zato potrebno takšne izjave obsoditi, saj neodzivnost ali celo odobravanje takšnih izjav lahko privede do posledic, kakršnim smo bili v prejšnjem stoletju že priča. "In ravno zato, da se to ne ponovi, je bila pred skoraj natančno 60 leti sprejeta splošna deklaracija človekovih pravic, katere določbe izhajajo ravno iz enakosti, svobode in dostojanstva vsakega posameznika ter spoštovanja rasne, kulturne in drugih raznolikosti posameznih skupin," so še zapisali v uradu varuhinje.
Spomnimo ...
Slovenski mediji so ta teden poročali o opozorilu vodstva Vegrada delavcem v Ljubljani, "da živijo v okolju na višji kulturni ravni in naj svojih navad ne nosijo s seboj v srce Evrope.“ Direktorica Vegrada Hilda Tovšak se je že opravičila, saj priznava, da je bilo sporočilo napisano v neprimernem slogu.
V Vegradu sicer pravijo, da se tudi v težjih pogojih za gradbeniško panogo trudijo ohraniti prakso dobrega delodajalca: "Plače podjetje izplačuje redno, prav tako tudi nadure in regrese.“ Zaposlenim, ki v Slovenijo pridejo iz drugih kulturnih okolij, po njihovem mnenju zagotovo ni lahko, zato jim zagotovijo pogoje za bivanje in prehrano.
Stroške bivanja v domu zaposlenim iz tujine krije družba, na gradbišču jim, če gre za gradbiščne delavce, zagotovijo prehrano, pri čemer delavcem, ki so po verski pripadnosti muslimani, zagotovijo meni brez svinjine, so zapisali v sporočilu za javnost.
Določeni delavci kršili pravila
Kot navajajo v družbi, je med 1000 zaposlenimi, ki pridejo na delo v Slovenijo, nekaj tudi takih, ki ne spoštujejo okolja, v katerem živijo. Vegrad pa kot delodajalec pričakuje, da zaposleni spoštujejo splošna pravila, ki veljajo za vse.
V začasnem kontejnerskem bivališču za Bežigradom v Ljubljani so po navedbah Vegrada določeni delavci kršili splošna pravila bontona in s tem motili prebivalce sosednjih enot. "Kot njihov delodajalec je Vegrad dolžan na tako vedenje opozoriti. Priznavam, da je bilo obvestilo napisano v neprimernem slogu, zato sem se vsem delavcem za to tudi opravičila. Zadovoljni smo, da smo delavcem iz omenjenega naselja že lahko priskrbeli prostor v naših samskih domovih," je zapisala glavna direktorica Vegrada Hilda Tovšak.
Oster odziv LDS
Kršenje temeljnih delovnih in življenjskih pravic teh delavcev so danes ostro obsodili tudi v LDS. Obenem so obljubili, da se bodo kot bodoča vladna stranka zavzemali za spoštovanje človekovih pravic, zato so pristojne inšpekcije pozvali, da na terenu preverijo ustreznost pogojev dela delavcev v gradbeništvu.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so za LDS prav človekove pravice in svoboščine temelj demokracije, saj je to po njihovem področje, kjer nobena družba ne more biti zadovoljna z doseženo ravnjo, ampak se mora neprestano truditi, da ne prihaja do možnosti zlorab. Prav zato so posebej opozorili na položaj migrantov, ki delajo v Sloveniji, saj na enakopravnost obravnave delovnih migrantov iz tretjih držav glede delovnih pogojev opozarja tudi Evropska komisija.
Kot še poudarjajo v LDS, se ravno pri delovnih migrantih iz tretjih držav beleži največ kršitev delovne zakonodaje in socialnega dumpinga in to kljub temu, da velja nacionalna zakonodaja, ki bi jo morali delodajalci dosledno upoštevati. Lani je bil sicer dopolnjen zakon o zaposlovanju tujcev, v pripravi je tudi strategija ekonomskih migracij in ustrezna zakonska ureditev tega področja, vse to pa po njihovem mnenju ne bo dovolj, če pristojne inšpekcijske službe, ki bi morale biti okrepljene, in sicer s povečanjem števila inšpektorjev, ne bodo redno izvajale nadzora in preverjale ustreznosti delovnih in bivalnih pogojev.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.