Simon Savski, zadnja štiri leta namestnik predsednika senata KPK, je v zaprti skupini Miličniki-policisti ob razpravi o varnosti policistov zapisal: "Vi le volite Janšo in bo skupaj s Hojsom vse skupaj razgnal z vodnim topom na solzivec. Jaz si takega vodje ne želim." Zapis je nekdo posredoval RTV-ju, kjer so ga tudi objavili. Ne Savski in ne šef komisije nista na voljo za dodaten komentar, so pa s KPK sporočili, da se komisija distancira od zasebnih komentarjev zaposlenih na družbenih omrežjih in da se bo predsednik zavoljo varovanja integritete institucije z namestnikom senata pogovoril.
Komisija je o zadevi obvestila predsednico republike, ki funkcionarje komisije imenuje in razrešuje. "Vsak, ki je na neki funkciji oziroma položaju, se mora zavedati, da mora biti pri uporabi besed bolj previden. Gospod Savski ni bil previden, tudi sama sem v svoji izjavi za javnost povedala, da si želim, da bi se gospod Robert Šumi z njim pogovoril in da se to v prihodnosti ne bo več dogajalo," je povedala Nataša Pirc Musar.
Eden od bolj odmevnih tovrstnih primerov je bil primer Urške Klakočar Zupančič kot sodnice, ko je prav tako v zasebni skupini takratnega premierja Janšo med drugim označila za velikega diktatorja. Kot pravi sama, ve, kako je, ko se poseže v zasebnost in ko se oseba diskreditira na podlagi tega, kar je izrekla znotraj zasebne skupine. Po njenem je v primeru, ko funkcionar utemeljeno pričakuje, da bo njegovo stališče ostalo znotraj zaprte skupine, njegova pravica do zasebnosti absolutno nad vsako drugo, hkrati pa da bi se morali vprašati, kako bi te ljudi, ki posegajo v intimo funkcionarjev, kaznovali. "Kako bomo taka dejanja preprečevali, ne pa da bomo natikali nagobčnike funkcionarjem v njihovem zasebnem času in prostoru," doda.
Pravzaprav enako je ob njenem primeru poudarjala takrat še odvetnica Nataša Pirc Musar. "Vsi se zavedamo, da mora sodnik v javnem prostoru, predvsem ko nastopa kot sodnik, zelo paziti, kaj govori, paziti mora tudi, kadar ni kot sodnik v javnem prostoru, kaj govori," je bila kritična leta 2021. Izpostavila je komunikacijo v zasebnem prostoru kot osnovno bit človekovega življenja. "Natikati nagobčnike tudi sodnikom v zasebnem prostoru je nesprejemljivo."
A predsednica se je tokrat zgolj obregnila ob neznanega pošiljatelja. Kot je dejala, konkretno dejanje pove marsikaj o morali posameznika, ki iz zaprte skupine informacije deli svojim političnim prijateljem. "Tu pa je moje stališče enako, kot je bilo v primeru UKZ." Pri razpletu zadeve sicer kaj več od pogovora predsednika in namestnika KPK še ni na vidiku, o morebitni razrešitvi namestnika predsednica namreč vsaj za zdaj še ne razmišlja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.