Hrvaški predsednik Stipe Mesić je ob robu proslave ob 65. obletnici 10. zagrebškega korpusa danes ponovil, da bi morali Slovenija in Hrvaška spor o meji rešiti z mednarodno arbitražo. "Ker obstajajo različna mnenja o razmejitvi, bi morali to vprašanje rešiti z mednarodno arbitražo," je dejal Mesič in dodal, da se hrvaški in slovenski narod nikoli nista prepirala, temveč sta skozi zgodovino vedno dobro sodelovala.
Hrvaška ima eno, Slovenija pa drugo argumentacijo glede odločitve Badinterjeve komisije, da so meje republik nekdanje Jugoslavije postale meje novonastalih držav, je pojasnil Mesić. Zato je po njegovem edina rešitev arbitraža Meddržavnega sodišča. "Dobro bi bilo, da se to vprašanje umakne z dnevnega reda, bodisi da ga za določen čas zamrznemo ali da ga predamo Meddržavnemu sodišču (v Haagu), da ga reši in s tem se bodo spori končali," je še dodal hrvaški predsednik.
Na novinarsko vprašanje, ali je spremenil stališče glede tega, s kolikšne razdalje bi Slovenci gledali morje, če leta 1945 ne bi bilo hrvaških partizanov, je Mesić odgovoril: "Razumeti morate, da sem uporabil pesniško svobodo. To je menda jasno. Vendar, če pogledate številke, lahko vidite, koliko hrvaških partizanov je sodelovalo pri osvobajanju Istre in Trsta." Ponovil je, da so Hrvati v okviru jugoslovanske armade šli proti Trstu, medtem ko je bila večina slovenskih sil usmerjena proti nemškim in kvizliškim enotam, ki so se umikale proti Avstriji.
Stanovnik je bil na proslavi
Proslave v Zagrebu se je udeležil tudi predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik, ki je v svojem govoru dejal, da slovenski partizani 10. zagrebškemu korpusu dolgujejo posebno zahvalo zaradi osvobajanja Štajerske. Poudaril je, da je antifašizem slovenske in hrvaške partizane združil v boju za rešitev civilizacije. "Tu je postavljen temelj zaupanja in prijateljstva, ki ju ne morejo uničiti niti današnji viharji," je dejal Stanovnik. Dodal je, da je "srž problema današnjega odnosa med Hrvaško in Slovenijo v tem, da politika na obeh straneh kratkoročno korist postavlja pred dolgoročne interese narodov".
Na severnem Primorskem ogorčeni nad izjavo hrvaškega predsednika
Na izjavo hrvaškega predsednika Mesića, da so Istro in Trst osvobodili Hrvati, so se z ogorčenjem odzvali tudi na severnem Primorskem. Tamkajšnje zveza borcev, Civilna iniciativa za Primorsko in zunajparlamentarna stranka Zveza za Primorsko (ZZP) so jo označile za nesprejemljivo neresnico in potvarjanje zgodovine. "Ta izjava predsednika sosednje Hrvaške je nesprejemljiva in žaljiva. Upoštevajoč čas in kraj nastopa predsednika Mesiča, pred bodočimi politiki, je do skrajnosti tendenciozna in jo lahko smatramo kot odkriti sovražni govor," so sporočili iz Civilne iniciative za Primorsko. Mesić je namreč trditev izrekel na predavanju študentom zagrebške Fakultete za politične vede.
"Zlasti smo ogorčeni, da je to provokacijo izrekel pred mladimi ljudmi, ki verjetno še niso obremenjeni s preteklostjo in namerami sedanjih političnih elit," so poudarili tudi v ZZP. Po njihovih besedah je treba na podobne provokacije odgovoriti odločno, a spoštljivo. "Sedanji burni odzivi so razumljivi, toda niso posledica samo zadnje izjave. Ogorčenje se nabira že dalj časa. Toda ne smemo dopustiti, da se manipulacije političnih elit iz obeh držav prenesejo tudi na poglabljanje nerazumevanja in nastajanja sovraštva med narodoma," so še zapisali v ZZP.
Naj se politiki nikar ne igrajo in potvarjajo zgodovine v svojo korist, opozarja tudi predsednik severnoprimorskega pokrajinskega sveta zveze borcev za vrednote NOB Rino Velikonja. Po njegovih besedah je Mesić "podlegel trenutni politiki", saj je "dovolj izkušen politik, da si take izjave ne sme privoščiti". Če ne bi bilo IX. korpusa, bi verjetno na Primorskem danes govorili italijansko, zato gre zahvala za osvobajanje Primorske vsem borcem, ne glede na nacionalno pripadnost, je še dodal.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.