Knjiga je nastala po nekajletnih raziskavah avtorice, obogatila pa bo vedenje o baročnem religioznem slikarstvu na Slovenskem. To je nastajalo in se razvijalo v naslonu na raznovrstne tuje vplive. Med njimi je odigrala prav posebno vlogo ustvarjalnost rimskega slikarja in grafika Carla Maratte.
Marattove slogovne in ikonografske sheme so s seboj prinašali italijanski slikarji, ki so slikali za slovenske cerkvene ustanove, z njimi so se seznanjali naši slikarji, ki so potovali v Italijo. Najpomembnejši pa je bil gotovo obtok grafičnih listov, ki je mojstrove likovne rešitve presajal na naša tla v nespremenjenih, izvirnikom identičnih grafičnih ponovitvah. Prav prevodna grafika je bila tista, ki je naš prostor še celotno 18. stoletje preplavljala s protireformacijsko ikonografijo, zaželeno med tedanjimi naročniki.
Avtorica Blaženka First je po končanem študiju umetnostne zgodovine in filozofije svojo pot nadaljevala v svet stare grafike, s tem pa tudi v nekaj pomembnejših evropskih centrov za preučevanje grafične umetnosti. Njene raziskave nastajajo pod okriljem Narodnega muzeja Slovenije, kjer vodi Grafični kabinet.
Temeljno področje njenega raziskovalnega dela je evropska manieristična in baročna grafika, ki jo raziskuje predvsem kot vir za vrsto ustreznih slikarskih realizacija na slovenskih tleh. Grafični zapis, posnet po slikanih delih tujih mojstrov, je v njenih študijah predstavljen kot posrednik aktualnih ikonografskih in slogovnih prvin, oziroma kot vezni člen med našimi slikarji in njihovimi evropskimi vzorniki.