Policija je sporočila, da je preiskovalni sodnik za 12 osumljencev, ki so jih pridržali zaradi kršitev na ponedeljkovih protestih v Mariboru, odredila pripor. Za tri je policija odredila hišni pripor, 13 pa so jih izpustili.
Na mariborskem sodišču so pojasnili, da so preiskovalni sodniki zaradi ponovitvene nevarnosti pripor odredili zoper osem privedenih zaradi suma storitve kaznivega dejanja napada na uradno osebo, zoper tri privedene, ki so osumljeni istega kaznivega dejanja, je bil odrejen hišni pripor, štirje pa so bili izpuščeni na prostost. Za enega od slednjih okrožno državno tožilstvo pripora ni predlagalo.
Preiskovalni sodniki so pripor odredili tudi za štiri privedene, ki jih sumijo storitve kaznivega dejanja sodelovanja v skupini, ki je uradni osebi preprečila uradno dejanje. Preostalih devet je bilo izpuščenih na prostost, ob tem pa tožilstvo za šest od izpuščenih ni predlagalo pripora.
Policija je preko Twitterja sporočila tudi, da so ljubljanski kriminalisti na sodišče privedli osumljenca napada na uradno osebo med protesti 27. novembra v Ljubljani. Sodnik je zanj odredil hišni pripor.
Med prijetimi je bilo največ mladostnikov, starih od 18 do 25 let. Neuradno tudi veliko študentov. Med izgredniki naj bi bili tudi štirje vojaki, so poročali v oddaji 24UR OB ENIH, vendar se je pozneje izkazalo, da to ne drži. Sicer je policija v zabojnikih našla več pirotehničnih predmetov in granitnih kock, ki so jih izgredniki metali proti policistom. Kot pripovedujejo policisti, so pri preventivnih pregledih našli tudi cevne bombe, v katerih je bil smodnik, in vžigalne vrvice, je dejal višji državni tožilec Drago Šketa.
Šketa je še dejal, da izgrednikom, ki so sodelovali v skupinah, grozijo od dve do tri leta zapora. Za napad na uradno osebo pa pet let zapora.
Fišer: Gre za "popolno neresnico"
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer se je danes odzval na nekatera navajanja o domnevnih usmeritvah, ki naj bi jih podal v zvezi z obravnavo izgrednikov na nedavnih protestih. Navajanje, da naj bi vrhovno državno tožilstvo policistom izjavilo, da bodo, dokler bo ta oblast, osumljenci napadov na policiste med protesti obravnavani po najmilejši zakonodaji, je označil za "popolno neresnico." Državni tožilci so pri obravnavi vsakega posameznega primera samostojni in vezani le na ustavo in zakon, je še poudaril.
Pojasnil je tudi, da morajo biti za podajo predloga za odreditev pripora v zadostni meri izkazani vsi znaki posameznega kaznivega dejanja, ustrezna stopnja verjetnosti, da je to dejanje storila točno določena oseba, obstajati pa mora tudi vsaj en priporni razlog. "Če katera koli izmed teh okoliščin manjka, predloga za pripor ni mogoče podati," je opozoril.
Kot je Fišer dejal, sta ministrstvo za notranje zadeve in minister za notranje zadeve "takšno neresnično izjavo" komentirala in jo označila za obžalovanja vredno. To sta storila, čeprav je vrhovno državno tožilstvo takšno izjavo izrecno zanikalo, je opozoril.
Četrta mariborska vstaja 14. decembra
Na ponedeljkovem protestu v Mariboru je policija pridržala 119 ljudi, v sodnem pridržanju jih je ostalo 28. Po podatkih Policijske uprave Maribor se je shoda udeležilo okoli 8000 ljudi, ta je sprva potekal mirno, nato se je sprevrgel v nasilje.
Mariboru se sicer obeta nov protestni shod. Tako imenovana četrta mariborska vstaja je napovedana za 14. december, čeprav je župan Franc Kangler včeraj odstopil.
KOMENTARJI (505)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.