
Človekoljubna organizacija Amnesty International Slovenije (AIS) je resno zaskrbljena nad ravnanjem slovenskih oblasti, ki so družino Alija Berishe včeraj prisilno odpeljale v Nemčijo. "Namesto da bi država Berishi povrnila nezakonito odvzet status, je rešitev za pravno nedorečen položaj izbrisanih poiskala v okviru azilnih postopkov," je za AIS povedal Blaž Kovač.
Kot je znano, so policisti v četrtek zgodaj zjutraj iz azilnega doma v Ljubljani deportirali Alija Berisho, njegovo ženo in njunih pet otrok. Pri tem so družini fizično onemogočili stik z njenim pravnim zastopnikom Matevžem Krivicem. Nekdanji ustavni sodnik je deportacijo družine in preprečitev pravne pomoči označil kot dejanje "državnega gangsterizma".
"Osebo brez statusa v Sloveniji, ki je bila leta 1992 izbrisana iz registra prebivalcev, so prisilno vrnili v Nemčijo, kar kaže na odnos oblasti do problematike izbrisanih in nakazuje nepripravljenost za dokončno razrešitev problematike," dodaja Kovač.

Pravni zastopnik Berishajevih je v pogovoru za 24ur.com povedal, da je danes na notranjem ministrstvu preveril spis družine in ugotovil, da v njem ni sklepa o izgonu. "Na podlagi sicer sporne sodbe vrhovnega sodišča bi moral Sektor za azil izdati nov sklep o deportaciji, tega pa v spisu ni," je povedal Krivic, ki je poudaril, da je veljavnost prejšnjega sklepa o izgonu potekla.
Berishev položaj v Nemčiji je negotov, Kovač pa je izrazil bojazen, da bi romski družini lahko grozil celo izgon na Kosovo, kjer bi bila njihova varnost resno ogrožena. Krivic ob tem poudarja, da ga je mednarodna nevladna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International (AI) obvestila, da je dobila zagotovilo od nemških oblasti, da "dokler se ta problem ne razčisti, družine Berisha ne bodo nikamor deportirali".
Pravni zastopnik družine je napovedal ustavno pritožbo, na državno tožilstvo pa bo vložil kazenske ovadbe zoper odgovorne uradne osebe. "Zaradi kršenja otrokovih pravic sem že pred dnevi kazensko ovadil vodjo Sektorja za azil na notranjem ministrstu Tončka Kopšeta," je še povedal Krivic.
AIS je ob tem ponovno pozval slovenske oblasti, naj v skladu z odločbami ustavnega sodišča retroaktivno povrnejo status stalnega prebivalca vsem osebam, ki so bile leta 1992 izbrisane, ter naj poskrbijo za popravo storjenih krivic vsem prizadetim, vključno z odškodnino.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.