Slovenija

Izenačena podpora Janši in Pahorju

Ljubljana, 23. 03. 2007 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Rezultati Politbarometra so pokazali, da bi 19 odstotkov vprašanih volilo SD, prav toliko pa tudi SDS.

Predsednik SD Borut Pahor
Predsednik SD Borut Pahor FOTO: POP TV

Rezultati marčevskega Politbarometra so pokazali, da bi med vsemi anketiranimi volilo SDS 19 odstotkov vprašanih (novembra lani 17 odstotkov), prav toliko pa tudi SD (novembra lani 10 odstotkov). Tako si ti dve stranki delita prvo mesto. Ob vprašanju o strankarskih preferencah, torej koga bi volili oz. katera stranka jim je najbližja, pa se je za SD odločilo 25 odstotkov vprašanih, za SDS pa 22 odstotkov. Podpora vladi Janeza Janše je stabilna in je 45-odstotna.

Izrazita zmagovalka tokratne meritve je stranka SD, ki ji je kot edini doslej v opozicijski vlogi uspelo preseči raven preferenčne podpore ključni vladni stranki SDS, je sporočil predstojnik Centra za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede Niko Toš. Pri SD je tako zabeležen "meteorski vzpon", ki pa je povezan s padcem podpore LDS, je dejal.

Raziskavo, ki jo center izvaja od decembra 1994, so tokrat izvedli 19., 20. in 21. marca, odgovarjalo pa je 845 ljudi.

Podpora Janševi vladi je stabilna (45 odstotkov, novembra 47 odstotkov). Vlade pa ne podpira 44 odstotkov (novembra 43 odstotkov). Z "ne vem" je odgovorilo 11 odstotkov vprašanih (novembra 10 odstotkov).

Največ glasov sta torej na vprašanje, koga bi volili, dobili SDS in SD, za njima pa je LDS, ki je z novembrskih devetih odstotkov padla na tri odstotke. Sledijo SNS, SLS in NSi (po dva odstotka) in na zadnjem mestu DeSUS (nič odstotkov). "Drugo" bi volilo dva odstotka vprašanih, z "ne vem" jih je odgovorilo 27 odstotkov, na volitve pa ne bi šlo 23 odstotkov vprašanih.

Janša: Očitno prihaja do premikov

Podpora vladi Janeza Janše je stabilna
Podpora vladi Janeza Janše je stabilna FOTO: POP TV

Očitno je, da prihaja do premikov, kar se odraža tudi v javnem mnenju, je rezultate marčevskega Politbarometra komentiral vodja SDS, premier Janez Janša. "Očitno ne gre za kratkoročno spremembo," je še menil pred vrhom EU in poudaril, da po izkušnjah ne more uspeti nobena stranka, ki nima sredinske politike.

Po mnenju premiera bi sicer ravno spričo tega dejstva utegnilo biti problematično, da so v SD nedavno vstopili nekateri "radikalni" člani nekdaj najmočnejše opozicijske stranke LDS.

Strankarska preferenca gre SD

Ob vprašanju o strankarskih preferencah, torej koga bi volili oz. katera stranka jim je najbližja, pa je SD na prvem mestu, SDS na drugem in LDS s šestimi odstotki na tretjem. Sledijo SLS (štirje odstotki), SNS in NSi (po trije odstotki), DeSUS (en odstotek), za "drugo" se je odločilo štiri odstotke, z "ne vem" pa jih je odgovorilo 32 odstotkov.

Ob vprašanju o strankarskih preferencah pa je med tistimi, ki so opredeljeni, za SD 37 odstotkov. SDS je na drugem mestu s 33 odstotki, sledijo pa LDS (osem odstotkov), SLS (šest), SNS (pet), NSi (štirje odstotki) in DeSUS (en odstotek). Za "drugo" se jih je opredelilo pet odstotkov.

Zares podpira 44 odstotkov, podpora LDS pada

Združenje Zares pridobiva nove člane
Združenje Zares pridobiva nove člane FOTO: POP TV

Ustanovitev novega društva oz. politične stranke Zares podpira 44 odstotkov vprašanih, 37 odstotkov pa ne. Takšno novo stranko bi na volitvah podprlo 26 odstotkov, medtem ko je 48 odstotkov ne bi podprlo. "To so pozitivne opcije za nekaj, kar je v nastajanju," je menil Toš.

Padanje preferenčne podpore LDS je to stranko premaknilo pod raven njenih najnižjih izmerjenih podpor. DeSUS pa v procesu razpadanja LDS nič ne pridobiva, je dejal Toš. Po njegovih besedah je strankarska opredeljenost na visoki ravni, ki je sicer značilna za čas neposredno pred in po volitvah.

Malo podpore Kučanovi in Drnovškovi listi

Če bi na parlamentarnih volitvah nastopil Milan Kučan s svojo stranko ali listo, je 55 odstotkov vprašanih odgovorilo, da to ne bi vplivalo na njihovo izbiro, 30 odstotkov pa bi jih glasovalo za to listo oz. stranko. Če pa bi na parlamentarnih volitvah s svojim gibanjem ali listo nastopil Janez Drnovšek, je 58 odstotkov vprašanih odgovorilo, da to ne bi vplivalo na njihovo izbiro. 26 odstotkov pa bi jih glasovalo za to gibanje oz. listo.

Največ zaupanja evru, najmanj cerkvi

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš

Vprašani med institucijami najbolj zaupajo evru, na dnu lestvice pa so cerkev in duhovščina ter politične stranke.

Z demokracijo je zadovoljnih 38 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa 54 odstotkov. Z gmotnimi razmerami v gospodinjstvu je zadovoljnih 59 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa 36 odstotkov.

V ocenjevanju socialnega položaja delavcev izrazito prevladuje ocena, da je danes slabše kot pred dvema letoma, pa tudi glede vprašanja o urejanju odnosov s Hrvaško prevladujoče izstopa kritična ocena, da je danes slabše.

Vprašani so ocenjevali tudi uspešnost tolarja, nekdanjega varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka in guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija. Tolar je dobil povprečno oceno 4,22, Gaspari 3,83 in Hanžek 3,06. Na lestvici ocenjevanja ocena ena pomeni zelo neuspešno, ocena pet pa zelo uspešno.

Na vprašanje, kako bi se danes odločali na referendumu o EU in zvezi NATO, bi jih bilo za članstvo v EU 68 odstotkov in proti 24 odstotkov. Za članstvo v zvezi NATO bi jih bilo 45 odstotkov, proti pa 44.

Tokratna meritev prva letos

Raziskovalni program centra za leto 2007 predvideva izvedbo štirih raziskav Politbarometra, torej četrtletno meritev. Lani so, po umiku finančne podpore s strani urada vlade za informiranje kot pobudnika in financerja raziskave decembra 2005, izvedli pet meritev. Štiri meritve v letu zadoščajo za ohranjanje kontinuitete raziskave, je danes pojasnil Toš.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

neti
25. 03. 2007 19.28
maaaks, al te ni spust na ........my love!
kosir_maks
25. 03. 2007 17.13
LEVAKARJI zapomnite si za vse večne čase :DEMOS - demokratična opozicija Slovenije , desna opcija, vam je priborila to, da se lahko danes po skoraj 20 letih zajeb..... po teh forumih in izražate svoja seveda povsem legitimna stališča. Včasih pr ta rdečih je bil za neprava stališča samo ŠUS U GLAVO, kasneje pa 133. člen verbalni delikt in ČUZA. Uživate sadove, ki vam jih je dala desna napredna opcija. No zdej pa veselo udrihajte naprej mlečnozobci ( skoraj večina ) !
kosir_maks
25. 03. 2007 15.49
Dobr se spomnim kako so se komunjerosi tresl v kriznih cajtih . Svetla izjema je samo Bavčar in kasneje Kacin . So mel srečo ,da je bil Slobo tok netaktičen in butast. Drgač bi se naši komunjerosi prodal za male pare. Lokarjeva je kr jokcala, ko so jo napodl iz domačije !
kosir_maks
25. 03. 2007 15.38
U redu JJ je bil komunist. Vsaka mamca ,ki je hotla bit šefica kleklarskega društva v vasi ,je skoraj morala v partijo. Vendar je treba znat pravi čas izstopit, posebno če se prebuja pomlad naroda. DEMOS, Pučnik , JJ, Oman so nosili glave naprodaj , medtem ko so Kučana še ujčkal komunjerosi . Dolanc ga je pestoval , revčka !
kosir_maks
25. 03. 2007 15.29
Dobr je, da smo v kriznih letih imel DEMOS in Pučnika Če bi poslušal Kučana, bi danes plesal srbske makazice, pa šajkače bi mel nabite na glavah. Levičarski politiki so vedno favoriziral bivšo Jugovino. Za našo vojsko se jim jeb... po domač povedan. Kje vidiš kakšnega levičarja na proslavah ob obletnicah postroja slovenske TO. Se rajš pojajo po Dražgošah in obujajo spomine na izgubljene bitke. Podobno kot Srbi, ki slavijo poraze na Kosmetu. ŽALOSTNO TODA RESNIČNO !!
albertinum@excite.com
25. 03. 2007 13.54
Moro, če ti je življenje lažje, ker verjameš, da Janša ni bil komunist, potem se slepi še naprej. Janševi slavospevi komunistističnim idealom so verjetno delo udbomafije, ker tak korenjak kot je Janša, jih pa že ni mogel napisati, kajne? Ljudje tvojega kova pač želijo verjeti v bogove, resnica pa jih pri tem ne sme ovirati. Janša je večji od dejstev in resnice.
doki007@email.si
25. 03. 2007 13.08
vse je lepo in prov ,...če je to res kar govoriš moro ,...pol so pa vsi ostali ki so z njim veliki butlni z bajukom na čelu,.
neti
25. 03. 2007 12.46
Tomi, ali morda ni, jaz pa sem mislia, da dobiva pokojnino, ne plačo. kje pa dela?
albertinum@excite.com
25. 03. 2007 12.09
Tomi.passion, Janša ni počistil partijskega kadra, ker je tudi on partijski kader. Ob Janševih komunističnih hvalospevih bi zajokal še Stalin. Morda bi si moral kdaj prebrati, kaj je Janša pisal v svojih rdečih letih. Anketa, ki Janši kaže minus (Janša dol, Pahor gor), je tista, za katero praviš, da je popolnoma prirejena. Diktatura v Sloveniji se kaže v nadzoru medijev, represivnih organov in prevzemu gospodarstva. Povsod padajo glave in se nastavljajo SDS-ovi partijski aparatčiki. Dobrodošli v Severni Koreji.
tomi.passion@gmail.com
25. 03. 2007 11.49
neti. Kdo pa pravi, da je Kučan v penziji? ALBERTINUM, ves čas, ko ceplen partijski dvorni norček pišeš ene in iste nebuloze o JJ-evi partijski diktaturi. S čim pa lahko to podkrepiš? Mogoče s tem, da je počistu partijski kader? Za to bi mu mogli podeliti državno odlikovanje. Kar pa se anket tiče pa ne vem, katera mu kaže minus.
doki007@email.si
25. 03. 2007 11.43
ej čuj ,...sej je bil Janša tut komunist, zdej pa hodi v cerkev in se združu tut s domobranci oziroma njihovimi simpatizerji ,...kaj pa na to porečeš...???' a je on karakter ...????
mkrajner@siol.net
25. 03. 2007 11.39
Meni se zdi to kar počnejo tisti poslanci ki skačejo iz ene stranke vdrugo čista perverzija,konec koncev so izdali tiste volilce ki so jih volili.Takim ljudem ki se po vetru obračajo jest nikoli ne bom verjel,ker če so to naredili enkrat bodo sigurno še kdaj.Stvar je identična z bivšo partijo v katero so ljudje hodili zaradi lastnih privilegijev ne pa zaradi ideologije v katero bi verjeli.Šli so pa v stranko kateri predsednik ni nič boljši od njih saj stalno spreminja ime svoje stranke da bi se čimbolj distanciral od svoje komunistične preteklosti in nategnil čim več naivnih slovenčkov da bodo volili njegovo stranko.Očitno jih je velko ki še vedno padajo na modre oči in drago in lepo obleko ki mimogrede stane več kot pa zasluži en delavec ves mesec.FUJ.
albertinum@excite.com
25. 03. 2007 11.13
Tomi.passion, če bi si Kučan želel partijske diktature in represivnega režima, potem bi enostavno podpiral Janšo, ker Janša to že ponuja. Sicer pa ni pomembno, kaj želi Kučan. V udbomafijo in Kučanovo vlečenje nitk iz ozadja verjamejo samo še bebci. Kučana SDS v žlahtni komunistični maniri uporablja kot notranjega sovražnika, kot univerzalnega krivca za vse napake Janševe vlade. V diktaturah pa se vedno najde raja, ki temu naseda. Tomi.passion, opazil sem, da se sklicuješ na vse ankete, ki Janši kažejo plus, poteptaš pa vse ankete, ki Janši kažejo minus. O tvoji pristranskosti in goreči ljubezni do velikega vodje Janeza Janše nikoli nisem dvomil, niti ne v tvojo nalogo širjenja dezinformacij v imenu partijskega štaba SDS, ki te plačuje - vseeno pa počasi postajaš smešen.
neti
25. 03. 2007 11.05
Tomi, a so tebe čarovnice delale, ali sanjske knjige bereš, ali si kofetarica. Kučan in JJ sta mejaša pri svojh vikendih, pa se ob košnji travice vse lahko pogovorita, še dret se ne rabita, ker ju loči samo živa meja. Pa pusti človeku, da v miru uživa penzijo, ti pa lepo delaj in plačuj davke, saj jaz tudi, da država ne bo lačna. lp
doki007@email.si
25. 03. 2007 10.23
čist janšo-domobransko razmišljaš,....sam še afera s prodajo orožja ki jo je sprovedu JJ bo pršla na dan ,....pol bo pa odletu
tomi.passion@gmail.com
25. 03. 2007 10.07
Trenutno aktualni politiki na levici Janši res ne sežejo do kolen. Zato potrebujejo Kučana, ki iz ozadja vleče niti. Edina težava Kučana je Pahor, ki ni ravno po njegovem okusu. No, za zmago bo tudi Kučan zobe stisnil, ali pa so novi pribežniki v SD poslani v SD po navodilu Kučana, da razkrojijo še SD? To bo čas pokazal. Je pa ta javno mnenjska anketa popolnoma prirejena. Najprej naj bi kazala veliko prednost SD pred vsemi, sedaj je že izenačena s SDS. Kakor koli, obeta se nam velika koalicija. To pa je tisto, kar želi Kučan preprečiti. Jasno, on si želi partijske diktature in represivnega režima kot je bil v času Tita.
zupancicevajama@email.si
25. 03. 2007 09.17
malasutra Mmeni so vsi politiki enako pozresni in oblastizeljni.Nobene razlike.Na zivce mi gres pa ti z svojimi komentarji.
janezgorenc@email.si
25. 03. 2007 09.07
Malasutra, nikogar ne grabi panika. Če bo SDS izgubila volitve, jih bo pač zgubila. Če jih bo nasledil Pahor, ne bo nič narobe. Spet bomo v sladki opoziciji, ko bomo res lahko samo in res samo kritizirali in rušili vse, kar bo vlada poskušala narediti. Včeraj sem gledal pri Utripu na RTV Slo, kako so poslanci prestopili iz LDS v SD. Meni se je zdelo, da so Cvikl & co. že kar dobili občutek, da so že spet kar vodilni tudi v tej stranku. Ja, partnerstvo za razvoj bomo nadgradili, ga dodelali... Ja kdo pa so oni zdaj? Kot politi cucki so prilezlli iz potapljajoče se barke, zdaj bodo pa hodili naokoli z grebeni kot največji petelini? Če se jim bo Pahor dal, je pa pezde. Upam, da se motim. Kaj menite ostali? Lp, Janez
doki007@email.si
25. 03. 2007 08.13
ja Bajuk je res pristaš domoljubov domobrancov, ki niso nobenga krvoločno pobil ,...victoriosus ti si prtegnen ,.... tvoje izjave niso za Evropo ,...kakšne nagrade je pa dobu Bajuk ,..poglej Drnovška kaj vse je dobil po svetu pohvale in še marsikej,....pa očitno vas to ne zanima, ker ste janševsko usmerjeni s privdihom Bajukove nesposobnosti,.... sej še govort ne zna,...nikol ne veš kaj hoče povedat in še to povrhu da vse prebere ,...to je pa pika na i.....!
neti
24. 03. 2007 23.22
Moro, eni ne rijemo po blatu do kolen.