V Sloveniji so v torek, 7. aprila, opravili 1214 novih testiranj na koronavirus, od katerih jih je bilo 36 pozitivnih. Hospitaliziranih je bilo 111 bolnikov, med njimi 35 na intenzivni negi. Umrli so še štirje bolniki s covidom-19, skupno tako od začetka epidemije 40. So pa iz bolnišnice včeraj odpustili pet oseb, je objavila vlada.
Do zdaj je bilo v Sloveniji opravljenih 30.669 testov na novi koronavirus, pozitivnih pa je bilo 1091 ljudi. Kot je izpostavil vladni govorec Jelko Kacin, se število hospitaliziranih zmanjšuje, povečuje pa se število oseb, ki jih zdravijo na intenzivnem oddelku. Iz bolnišnice so od začetka epidemije odpustili že 120 zdravih oseb.
V intenzivnih oddelkih slovenskih bolnišnic je 35 oseb s covidom-19, kar je največ doslej. Do povišanja tega števila je med drugim prišlo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, kjer je ena oseba več v intenzivni enoti. V torek so imeli skupno hospitaliziranih 33 bolnikov s covidom-19, kar je šest več kot dan prej. Prvi in doslej edini smrti zaradi novega koronavirusa so bili priča prejšnji teden.
V celjski bolnišnici so imeli zjutraj hospitaliziranih 19 bolnikov, od tega je šest oseb v enoti intenzivne terapije, je bolnišnica sporočila prek Twitterja. Število hospitaliziranih bolnikov je tako v zadnjih 24 urah poraslo za tri, v enoti intenzivne terapije imajo enega bolnika več.
Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik pa se število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v zadnjih dneh zmanjšuje. Kot so sporočili s klinike, se danes v bolnišnici zdravi 11 bolnikov z novim koronavirusom, od tega dva na intenzivnem oddelku. V torek pa se je na Golniku zdravilo 14 bolnikov, od tega dva na intenzivnem oddelku.
V šmarskem domu upokojencev število okuženih poraslo na 137
V šmarskem domu upokojencev je v torek število okuženih z novim koronavirusom poraslo na 137, kar je šest več kot dan prej, je STA izvedela iz virov blizu doma. V šmarski občini pa je število vseh okuženih poraslo za dve osebi na 145. Sicer pa v domu danes nadaljujejo z razkuževanjem prostorov, ki so ga začeli v torek.
Razkuževanje izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Preko regijskega štaba Civilne zaščite Zahodne Štajerske so danes vpoklicali štiri gasilce Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Steklarna Rogaška Slatina in šest poklicnih gasilcev dekontaminacijske enote Poklicne gasilske enote Celje, ki pomagajo pri začasni preselitvi stanovalcev, njihovih osebnih stvari in opreme, so danes sporočili s šmarske občine.
Člani PGD Šmarje pri Jelšah bodo podrli razkuženi šotor, ki je v preteklih dneh služil za garderobo zaposlenih. V prihodnjih urah bosta postavljena dva bivalna zabojnika, v katerih bosta ločeni garderobi za zaposlene in osebje, ki oskrbujejo stanovalce doma. Območje okoli doma pa je zavarovano.
Kot je napovedala direktorica doma Gordana Drimel, bodo 31 stanovalcem, ki več ne kažejo znakov okužbe, v treh dneh znova odvzeli brise. Prav tako se na delo vrača prva okužena oseba med zaposlenimi.
Za zdravstveno stanje stanovalcev doma skrbi zdravniška ekipa Zdravstvenega doma Šmarje pri Jelšah ter osebno ali prek telefona specialisti iz celjske bolnišnice. Pomagajo tudi zdravstveni delavci regionalnih zdravstvenih zavodov, prostovoljci, študenti in šmarska civilna zaščita.
V Ljutomerskem domu tri nove okužbe
V ljutomerskem domu starejših občanov so v torek zaradi suma na novi koronavirus odvzeli 15 brisov, pozitivni so bili trije, eden pri varovancu in dva pri zaposlenih. Skupno je okuženih 52 ljudi, od tega 45 stanovalcev in sedem zaposlenih. Na pomoč v dom prihaja dodatni zdravstveni kader.
Iz ljutomerskega doma starejših občanov so sporočili, da so se glede na povečano število stanovalcev, ki so pozitivni na novi koronavirus, dogovorili za dodatno usposobljeno osebje, ki lahko začne delati takoj.
Nekaj negovalno-oskrbovalnega kadra bosta zagotovila sosednji dom iz Lukavcev in Splošna bolnišnica Murska Sobota. Strokovni direktor bolnišnice Daniel Grabar jim je zagotovil tudi pomoč zdravnikov specialistov, ki bodo po potrebi pomagali zdravniku iz Zdravstvenega doma Ljutomer.
Prednostna naloga je vzpostavitev ustreznega zdravstvenega sistema, ki bo stanovalcem zagotavljal čim višjo raven pomoči in zdravljenja. Vsi varovanci, ki so bili na testiranju pozitivni, so v osamitvi v tretjem nadstropju stavbe, njihovo stanje je stabilno. Dobro se počutijo tudi varovanci, ki so jih premestili v Bioterme pri Mali Nedelji.
Poskrbljeno je tudi za namestitev in hrano zaposlenih, ki ne odhajajo domov, so še pojasnili v ljutomerskem domu.
V največjem slovenskem domu za starejše, mariborskem domu Danice Vogrinec pa so si za zdaj oddahnili, so poročali v oddaji 24UR. Vsi kontrolni brisi 15 zaposlenih so negativni, prav tako vsi trije od stanovalcev. Edina okužba, ki jo beležijo, je tako okužba strežnice, ki je v samoizolaciji. Kot smo poročali, se je gospa med službo začela slabo počutiti, o tem pa je obvestila svojo vodjo, ki jo je preventivno poslala na testiranje. V nedeljo so pri zaposleni okužbo tudi potrdili.
V metliškem domu starejših 50 okuženih z novim koronavirusom
V Občini Metlika je po podatkih župana Darka Zevnika z novim koronavirusom skupaj okuženih 53 ljudi, 50 od teh jih je v domu starejših občanov. Pet tamkajšnjih varovancev je do zdaj umrlo, eden od teh v negovalnem oddelku doma, kjer imajo sicer nameščenih 17 postelj, je navedel. Po zadnjih podatkih doma se okužba počasi širi.
Direktorica Doma starejših občanov Metlika Ivica Lozar je povedala, da imajo vse negovalne postelje zasedene in da življenje v domu poteka "v redu". "Še vedno delamo na preventivi in še vedno opazujemo ljudi. Če pride do kakšnih znakov, zdravniki odreagirajo. Tako, kot smo delali do zdaj, delamo tudi naprej," je dejala.
Glede števila okuženih ni želela odgovarjati in je opozorila, da so vsi uradni podatki objavljeni na spletni strani NIJZ. "O številkah ne bom govorila," je še zatrdila.
Na spletni strani metliškega doma starejših so nazadnje 31. marca sporočili, da se okužba kljub vsem preventivnim ukrepom, ki jih izvajajo od začetka pojava novega koronavirusa, še vedno počasi širi.
Za zdravstveno stanje stanovalcev sicer skrbi zdravniška ekipa iz Splošne bolnišnice Novo mesto in zdravstvenih domov Novo mesto, Metlika in Črnomelj.
Počivalšek: Po praznikih sproščanje nekaterih storitvenih dejavnosti; najprej vulkanizerji, avtomehaniki
Na današnjem sestanku delovne skupine za zajezitev posledic epidemije so po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška predlagali postopno dodajanje izjem pri prodaji. Po velikonočnih praznikih bodo lahko najprej delo začeli vulkanizerji, avtopralnice in avtomehaniki. Pozneje načrtujejo postopno odpiranje prodajaln s tehničnim blagom.
"Spremljamo epidemiološko sliko in splošno stanje, pri vsakem posamezniku pa je, da dosledno upošteva pravila Nacionalnega inštituta za javno zdravje," je na današnji novinarski konferenci vlade dejal Počivalšek ter napovedal sproščanje nekaterih storitvenih dejavnosti.
Pozneje načrtujejo tudi sproščanje prodajaln, ki pretežno prodajajo tehnično blago, kamor po ministrovih navedbah uvrščajo na primer belo tehniko in pohištvo.
Minister je spregovoril tudi o dobavi zaščitne opreme. "Ta trenutek razpolagamo z dovolj zaščitne opreme, pa tudi do sedaj skladišče nikoli ni bilo prazno," je poudaril. Na vprašanja glede slovenskih posrednikov pri dobavi zaščitne opreme pa je med drugim zatrdil, da ne bo dovolil, da bi se na škodo slovenskih davkoplačevalcev zlorabljala javna sredstva in okoristili vojni dobičkarji.
Med drugim je tudi povedal, da je Slovenija v okviru skupnega javnega naročila EU naročila 300 ventilatorjev in nekaj milijonov mask, informacij o dobavi pa še ni.
Vladni govorec Jelko Kacin pa je ocenil, da ukrepi, ki jih je vlada sprejela z namenom čim prejšnje zajezitve širjenja epidemije, delujejo. Pri tem so bili po njegovih besedah pomembni zlasti ukrepi na lokalni ravni, ki je jasno razumela nujnost teh ukrepov.
Kot je poudaril Kacin, je prav podrobno poznavanje razmer na lokalni ravni omogočilo, da so lokalne skupnosti vladne ukrepe upoštevale na najučinkovitejši način, številne pa so ob lastnem razmisleku "uvedle tudi svoje, še boljše rešitve".
"Solidarnost in dobro organizirana civilna zaščita na lokalni ravni dokazujeta, kako dobro in enotno lahko delujemo, ko gre zares," je dodal Kacin.
Predstavniki verskih skupnosti: Ostanite doma
Izjava za javnost, ki jo vlada sicer pripravi vsako dopoldne, je bila danes nekoliko drugačna, saj so nastopili predstavniki verskih skupnosti v Sloveniji. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je na začetku dejal, da so v slovenski katoliški cerkvi ob pandemiji koronavirusu sprejeli težke in zgodovinske odločitve. Popolnoma so namreč omejili versko delovanje. Pred očmi so imeli razmere v Italiji, kjer so škofje sprejeli podobno odločitev.
Slovenska škofovska konferenca je za vernike pripravila navodila, kako letos praznovati veliko noč. Ker izhajajo iz navodil stroke, bodo slovenske cerkve na največji krščanski praznik zaprte. Verniki naj zato ostanejo doma, je dejal Zore, čeprav ve, da bodo to nekateri verniki težko sprejeli. Slovesnosti ob veliki noči, naj verniki spremljajo prek televizije, radia ali spleta.
Škof evangeličanske cerkve Augsburške veroizpovedi v Sloveniji Leon Novak je uvodoma dejal, da je čas velikonočnih praznikov čas veselja, a se tokrat svet nahaja v izrednih razmerah. Ranljivost družbe se zdaj kaže na najbolj boleč način. Ostanite doma, je dejal Novak.
V imenu Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji (SPC) je spregovoril Peran Boškovič. Kot je dejal, smo zdaj ljudje spoznali, kako majhni smo, kako ranljivi in sami smo. Spoznali smo grenko resnico o nas, da v nas ni ljubezni, ni ljubezni med narodi. Zdravstveni strokovnjaki so nas opozorili, naj ostanemo doma in tako ustavimo širjenje virusa, država nam je celo pripravljena plačati, da ostanemo doma, je dejal Boškovič. A tega nekateri ne upoštevajo. Virus je za našo civilizacijo zadnje opozorilo, zato pokažimo svojcem, da so nam pomembnejši od sončnega dneva ob reki, je še dodal.
Mufti islamske skupnosti v Sloveniji Nedžad Grabus, je na začetku vsem kristjanom čestital ob prihajajočem prazniku. Danes muslimani obhajajo t.i. To noč sodbe, uvod v mesec posta. Trajal bo do 23. maja. Grabus je izrazil upanje, da bodo takrat verniki že lahko molili v novi džamiji v Ljubljani. Vera je v srcu, je dejal, zato lahko Boga prosimo kjerkoli.
Poslanico glavnega rabina za Slovenijo Ariela Haddada je prebral predsednik judovske skupnosti za Slovenijo Boris Čerin-Levi. Haddad se namreč nahaja v Trstu in ni mogel priti v Ljubljano. Kot je dejal, se nocoj prične judovski praznik pasha, ki bo trajal teden dni. To je praznik svobode in imamo privilegij, da lahko živimo v demokratični državi, je dodal. Pomembno se je zavedati, da je svobodo težko doseči in vzdrževati ne glede na veroizpoved.
ZZZS: Vlada in DZ naših predlogov nista vključila v prvi protikoronski zakon
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) medtem predlaga, da se z interventnim zakonom zavodu iz državnega proračuna zagotovi pokrivanje razlike med prihodki in odhodki v posameznem koledarskem letu, enako kot je zagotovljeno zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. S tem bi se zagotovilo finančno vzdržno in nemoteno poslovanje zdravstvene blagajne in slovenskega zdravstva.
Ob tem so opomnili, da vlada in DZ pretekli teden njihovih predlogov nista vključila v prvi interventni mega protikoronski zakon, zato so izvajalci zdravstvenih storitev in ZZZS zaskrbljeni glede nujno potrebnih pogojev za neprekinjeno in učinkovito delovanje zdravstvenega sistema v letošnjem letu.
Na zavodu namreč ocenjujejo, da bo javna zdravstvena blagajna v letu 2020 soočena z zmanjšanjem prihodkov od prispevkov za okoli 215 milijonov evrov glede na načrtovane v finančnem načrtu za leto 2020. Iz naslova zmanjšanja gospodarske aktivnosti pričakujejo upad v višini 200 milijonov evrov, iz naslova odloga plačila prispevkov po začasnem protikoronskem ukrepu pa pričakujejo upad v višini 15 milijonov evrov.
'Zavod iz lastnih finančnih sredstev ne bo mogel poravnati svojih obveznosti'
"Dodatno ocenjujemo, da se bodo zaradi nastalih kriznih razmer povečali izdatki za nadomestila odsotnosti za okoli 30 milijonov evrov glede na načrtovane v finančnem načrtu ZZZS za leto 2020," so zapisali v sporočilu za javnost. Ob tem še ocenjujejo, da ZZZS iz lastnih finančnih sredstev ne bo mogel poravnavati svojih obveznosti do izvajalcev zdravstvenih storitev in kriti pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
ZZZS med drugim predlaga, da se javnim zdravstvenim zavodom izpad prihodkov v letu 2020 zaradi nerealiziranih programov zdravstvenih storitev, ki so dogovorjene v pogodbi z ZZZS in ki jih na podlagi odloka o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije ne smejo opravljati oz. jih smejo opravljati le v omejenem obsegu, pokrije iz državnega proračuna. Kot so ocenili, bi ZZZS v tem primeru imel okoli 144 milijonov evrov manj odhodkov za omenjene zdravstvene storitve.
ZZZS je v poslovnem letu 2019 sicer realiziral okoli 3,1 milijarde evrov prihodkov, leto pa je zaključil s presežkom prihodkov nad odhodki v višini v višini 50,6 milijona evrov, kaže poslovno poročilo za lani. Zavod pa v zadnjih letih beleži rast izdatkov zaradi bolniškega staleža. Lani so ti znašali nekaj več kot 381,5 milijona evrov.
Furs opominja na plačilo obveznosti pred velikonočnimi prazniki
Med velikonočnimi prazniki plačilni promet vsako leto miruje. Zato je Finančna uprava RS (Furs) znova opozorila, da se obveznosti, ki zapadejo v petek, 10. aprila, ne prenesejo na naslednji delovni dan. Te bodo pravočasno poravnane le, če bodo plačane v četrtek, 9. aprila. To je letos pomembno v luči pridobitve izredne pomoči zaradi koronavirusa.
Eden od pogojev za uveljavitev izredne pomoči so tudi poravnane vse davčne in nedavčne obveznosti, ki jih pobira Furs na dan uveljavitve zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije koronavirusa in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Zato opozarja: "Vsi, ki ste že oddali davčni obračun za lani do vključno 31. marca, morate obrok za mesec marec ali obrok za prvo trimesečje ter morebitno poračunsko akontacijo plačati najpozneje do 9. aprila."
Rok za plačilo obroka je sicer 10. april, a na ta dan zaradi velikonočnih praznikov banke in hranilnice v območju evra, torej tudi v Sloveniji, ne izvajajo plačilnega prometa. Če bo interventni zakon objavljen v uradnem listu ta petek, bo začel veljati v soboto. To pa bo potem tudi dan, na katerega se bodo preverjal pogoj poravnanih davčnih obveznosti, so pojasnili.
Banke in hranilnice v času velikonočnih praznikov ne izvajajo medbančnega plačilnega prometa, ker takrat evropski plačilni sistem Target 2 ne deluje. Ta bo letos miroval v petek, 10. aprila, ko je v večini držav EU že praznični dan, in v ponedeljek, 13. aprila. Oba dneva bo zaprta tudi Ljubljanska borza.
KOMENTARJI (1369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.