Kompleks, ki naj bi bil zgrajen konec leta 2026, bo umeščen ob križišča Dunajske, Vilharjeve in Trga OF, ob glavni železniški in avtobusni postaji v Ljubljani.
V sklopu Emonike bo na severnem delu več objektov s skupno 187 stanovanji in 15.000 kvadratnimi metri pisarniških prostorov. Na južnem delu je predvidena stolpnica, ki bo najvišja poslovna stavba v Ljubljani in bo vključevala 20.000 kvadratnih metrov pisarniških površin. Poleg te stavbe bo nakupovalno središče s površino 21.500 kvadratnih metrov in 80 trgovinami. Kompleks bo vključeval tudi dva hotela – enega s tremi zvezdicami in več kot 180 sobami ter drugega s štiri plus zvezdicami ter več kot 200 hotelskimi sobami in apartmaji. Hotela bosta opremljena s hotelsko restavracijo, saloni, konferenčnimi prostori, klubom in sobami z zasebnimi terasami, so zapisali investitorji.
Graditev Emonike bo potekala vzporedno z graditvijo potniškega centra Ljubljana, a projekta nista povezana in nimata istih investitorjev. Investitor v že začeto nadgradnjo osrednje ljubljanske železniške postaje je namreč država, za naložbo v novo avtobusno postajo pa skrbijo Slovenske železnice. Ob tem bo Mestna občina Ljubljana financirala tudi obsežno prenovo cestne in komunalne infrastrukture na območju, ki se je že začela.
"Emonika je največja investicija skupine OTP v Sloveniji. Simbolizira naše spoštovanje do slovenske družbe in globoko prepričanje v prihodnost slovenskega gospodarstva. Prav tako kaže našo zavezanost k spodbujanju vzajemno koristnih partnerstev," je dejal predsednik in glavni izvršni direktor skupine OTP Sandor Csanyi.
Prepričan je, da bo projekt ustvaril dodano vrednost za mesto in njegove prebivalce, hkrati pa bo pomemben korak za slovenski nepremičninski trg, "saj tako zahtevnega in obsežnega komercialnega nepremičninskega projekta v prestolnici še ni bilo."
Direktor družbe Mendota Invest Pal Forgacs je izrazil prepričanje, da bo Emonika postala ne samo arhitekturni simbol, temveč tudi gospodarsko in družbeno središče.
Kot še pravijo v družbi, bo Emonika ena od prvih večnamenskih gradenj v Ljubljani s certifikatom BREEAM, metode za ocenjevanje sonaravnosti.
Projekt novega potniškega centra s komercialnim delom so zastavili leta 2007, sprva kot partnerstvo med Slovenskimi železnicami in madžarsko-kanadsko družbo Trigranit. Predvideno je bilo, da bi Slovenske železnice v projekt vložile zemljišča, Trigranit pa denar za graditev javnega dela (železniško in avtobusno postajo), v zameno pa bi smel graditi druge komercialne vsebine (hotel in stanovanja, poslovni prostori, nakupovalno središče).
Trigranit se je nato leta 2014, potem ko med drugim niso dobili želene državne pomoči in so se dogajali številni zapleti zaradi investicijskih pogojev, umaknil iz partnerstva. V projekt je leta 2017 vstopila družba Prime Kapital v lasti dveh ustanoviteljev južnoafriškega sklada NEPI, tistega leta je bilo tudi odločeno, da bo javni del centra zgradila država. Komercialni del projekta so leto pozneje ustavili, v začetku leta 2019 pa ga je odkupila madžarska bančna skupina OTP.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.